ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

با اولین وب‌سایت دنیای اینترنت آشنا شوید

+

در سال ۱۹۹۱، اینترنت نقطه‌ی عطف بزرگی را پشت سر گذاشت. اولین وب‌سایت دنیای اینترنت که توسط Tim Berners-Lee و برای شرح پروژه‌ی وب جهان‌گستر ایجادشده بود در تاریخ ۶ آگوست برای عموم به نمایش گذاشته شد.

شروع این پروژه‌ی عظیم که دنیا را تغییر داد کاملاً بدون تشریفات و ساده بود. Berners-Lee پروژه‌ی در حال توسعه‌اش را در گروه خبری و انجمن Usnet منتشر کرد و تا بیست و سوم همان ماه بازدید کننده‌ای غیر از افرادی که پست وی را روی آن گروه دیده بودند نداشت. سایت ساخته‌شده توسط وی اولین بار روی کامپیوتری به نام NExT در مرکز تحقیقات هسته‌ای اروپا (CERN) به نمایش گذاشته شد. در زیر می‌توانید تصویری از این کامپیوتر که هنوز هم در همین مرکز قرار دارد را ببینید.

ht_tim_berners_lee_next_computer_ll_120806_wmain-large_trans++NJjoeBT78QIaYdkJdEY4CnGTJFJS74MYhNY6w3GNbO8

Tim Berners-Lee در صفحه‌ی وب ایجادشده‌اش اهداف این پروژه را این‌گونه بیان می‌کند:

20130318105145-1_0

پروژه‌ی وب جهان‌گستر (WWW) تکنیک‌های بازیابی اطلاعات و ابرمتن را با هم دیگر ادغام می‌کند تا سیستمی ساده اما قدرتمند از اطلاعات جهانی را به وجود آورد. این پروژه با این فلسفه و ایده بنیان نهاده شده است که همه‌ی افراد بتوانند دسترسی آسان و رایگان به اطلاعات آکادمیک داشته باشند.

بارنزلی کار ساخت اولین صفحه‌ی وب اینترنت را قبل از کریسمس سال ۱۹۹۰ آغاز کرد و از پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) که چگونگی و قوانین انتقال اطلاعات بین دو کامپیوتر را بیان می‌کند، برای نوشتن وب‌سایت استفاده کرد. همچنین وی کار طراحی این صفحه را توسط زبان HTML که امروزه نیز به وفور از آن در تمام وبسایت های دنیا استفاده می‌شود، به پایان برد.

البته باید عنوان کرد که شروع این پروژه به آن اندازه که فکر می‌کنید دنیای فناوری را تکان نداد زیرا که تا سال ۱۹۹۳ که NCSA (مرکز ملی کاربردهای ابر رایانش) اولین مرورگر بسیار محبوب Mosaic را به‌طور رایگان و کدباز برای استفاده‌ی عموم در دسترس قرارداد، همه‌ی افراد قادر به بازدید از این سایت نبودند. صفحه‌ی وبی که Berners-Lee توسعه داده بود بیشتر حکم آغازکننده‌ی این بخش از دنیای اینترنت بود و نمی‌توان گفت که وی با توسعه‌ی چنین پروژه‌ای انقلابی را در دنیای اینترنت به پا کرد هرچند که تلاش‌های گسترده‌ی وی در مورد توسعه‌ی ساختار دنیای وب در سال ۱۹۹۱ را نمی‌توان رد کرد.

شما می‌توانید اولین صفحه‌ی وب ایجادشده را از اینجا ببینید. وب‌سایت بسیار ظاهر ساده‌ای دارد و فقط دارای اطلاعاتی از پروژه‌ی وی و مفاهیم اصلی دنیای وب است.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.