ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

رادیو تلسکوپ میرکات، اولین تصویری که از کیهان ثبت کرده را منتشر کرد

+

روز شنبه، رایدو تلسکوپ میرکات (MeerKAT) اولین تصویری که از آسمان گرفته را منتشر کرد. در این تصویر می‌توان ۱۳۰۰ کهکشان را مشاهده کرد که تا به امروز تنها ۷۰ عدد از آن‌ها شناخته شده بودند. نکته جالب اینجاست که برای گرفتن این تصویر از گوشه‌ای کوچک از کیهان، تنها از یک چهارم قدرت واقعی این رادیو تلسکوپ استفاده شده است! تصویری که در روز شنبه منتشر شد در واقع توسط مجموعه‌ای از ۱۶ دیش ماهواره‌ای به ثبت رسیده است. رادیو تلسکوپ میرکات در واقع مجموعه‌ای متشکل از ۶۴ گیرنده (دیش ماهواره‌ای) بوده و قرار است سال آینده به بخشی از رادیو تلسکوپ بین‌المللی آرایه کیلومتر مربع (Square Kilometre Array) یا به اختصار SKA تبدیل شود. SKA در صورت تکمیل شدن در سال ۲۰۲۰، به قدرت‌مندترین رادیو تلسکوپ چند دیشی جهان تبدیل خواهد شد. این رادیو تلسکوپ‌ها برای تصویر برداری از آسمان، از مجموعه‌ای از دیش‌ها استفاده می‌کنند و با رادیو تلسکوپ‌های تک دیش، همانند آن‌چه که پیش‌تر در چین دیدیم، تفاوت دارند.

firstimagere

فرناندو کامیلو، سرپرست دانشمندان رادیو تلسکوپ SKA در آفریقای جنوبی می‌گوید جزئیات تصاویری که توسط میرکات به ثبت رسیده‌اند خیره کننده و فراتر از انتظار دانشمندان بوده است. وی می‌گوید دیش‌های این رادیو تلسکوپ در نزدیکی شهر کوچک کارنارون و در ۶۰۰ کیلومتری شمال شهر کِیپ ‌تاون مستقر شده‌اند. کامیلو به AFP گفته است با وجود این‌که این رادیو تلسکوپ در حال حاضر تنها یک چهارم از قدرت نهایی خود را دارد، اما قوی‌ترین رادیو تلسکوپ جهان محسوب می‌شود.

وقتی که فرآیند ساخت و تکمیل رادیو تلسکوپ SKA در سال ۲۰۲۰ به اتمام برسد، این رادیو تلسکوپ مجموعه‌ای از ۳۰۰۰ دیش ماهواره‌ای خواهد بود که همانند یک جنگل به نظر می‌رسد و ناحیه‌ای به مساحت ۱ کیلومتر مربع را اشغال خواهد کرد و به ستاره‌شناسان چندین کشور جهان اجازه می‌دهد که با جزئیاتی باور نکردنی، به اعماق فضا بنگرند. گفته شده است که ظرفیت اکتشاف رادیو تلسکوپ میرکات، ۱۰ هزار برابر ابزار و تجهیزات عملی مدرن است و می‌تواند به جستجوی ستاره‌های منفجر شده، سیاه‌چاله‌ها، انرژی تاریک و ردپاهای ریشه‌ای این جهان ۱۴ میلیارد ساله بپردازد.

1-firstimagere

در ناحیه‌ای که رادیو تلسکوپ میرکات قرار دارد، چیزی در حدود ۲۰۰ مهندس و تکنیسین مشغول به کار هستند و دانشگاه‌های محلی و یا بین‌المللی سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و همچنین تکنولوژی‌های لازم را برای میرکات توسعه می‌دهند. وزیر علم و صنعت آفریقای جنوبی به AFP گفته که این برای اولین بار است که زیربنای این کشف بین‌المللی در آفریقای جنوبی است و برای اولین بار ما میزبان یک چنین رویداد علمی هستیم. وی می‌گوید:

Naledi pandor

 این برای ما به عنوان ملت آفریقا، تجربه اول است و همچنین جهان نیز برای اولین بار است که یک چنین چیزی را در آفریقا می‌بیند و تجربه می‌کند. ما برای اولین بار موفق شده‌ایم یک زیربنای بین‌المللی را ایجاد کنیم. اگر فرآیند ساخت ۶۴ دیش رادیو تلسکوپ میرکات به اتمام برسد، میرکات به بهترین رادیو تلسکوپ در نیم‌کره جنوبی و حتی جهان تبدیل خواهد شد.

در پروژه ساخت آرایه SKA بیش از ۲۰ کشور مشارکت می‌کنند و برتانیا نیز میزبان مقر اصلی این آرایه است. آفریقای جنوبی با وجود اقتصاد ضعیفی که دارد، ۲۰۵ میلیون دلار در این پروژه سرمایه گذاری کرده است و این مبلغ از طریق مالیات‌های مردمی و درآمد شرکای تحقیقات علمی به دست آمده‌اند. بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲، بیش از ۵۰۰ تیم علمی از ۴۵ کشور از رادیو تلسکوپ میرکات استفاده خواهند کرد.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.