ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

تلاش خارجی‌ها برای ورود به اپراتور فیبر نوری ایران

+

وزیر ارتباطات از علاقه‌مندی اپراتورهای مختلف بین‌المللی برای ورود به پروژه اپراتور فیبر نوری خبر داد و مذاکرات یکی از این شرکت‌ها را بسیار جدی توصیف کرد.

به گزارش ویاتک، به نقل از خبرگزاری ایسنا، محمود واعظی ظهر امروز در حاشیه مراسم افتتاح هفدهمین نمایشگاه تلکام در جمع خبرنگاران حاضر شده و به پاسخگویی به برخی سؤالات آنها در مواردی چون اپراتور فیبر نوری، اینترنت اشیاء، شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی و نسل پنجم ارتباطی (5G) پرداخت.

وی در بخشی از صحبت‌های خود در ارتباط با بحث واگذاری سهام شرکت ایرانیان نت به شرکت‌های خارجی، اظهار کرد: در این حوزه که مسئولیت ارائه‌ی شبکه فیبر نوری به تمام مراکز تجاری، صنعتی، کسب‌وکارها و منازل را بر عهده دارد، نیاز به سرمایه‌گذاری عظیمی وجود دارد، اما با توجه به این‌که سهامداران این شرکت توان این حجم سرمایه‌گذاری را ندارند در مجمع عمومی تصمیم بر آن شد که برای این پروژه از مشارکت خارجی بهره گرفته شود.

وزیر ارتباطات راه‌های جذب مشارکت خارجی در این پروژه را مواردی مانند تأمین مستقیم سرمایه از سوی شرکت‌های خارجی، مشارکت با بانک‌های بین‌المللی و استفاده از تجربیات کشورهای مختلف برای اجرای این پروژه دانست.

وی درباره نسل پنجم ارتباطی متذکر شد: اکنون شرکت‌های بزرگ دنیا در این حوزه فعالیت داشته و سرمایه‌گذاری بسیاری انجام داده‌اند به عبارتی در دنیا عملاً ورود به این عرصه با پرداخت اینترنت اشیاء همزمان شده است و آن‌طور که ادعا می‌شود قرار بر آن است تا سال 2020، 50 میلیارد شی متصل به اینترنت در دنیا وجود داشته باشد که این موضوع حجم عظیمی از اطلاعات و داده‌ها را در بر گرفته و تحولی بزرگ محسوب می‌شود که تمام کشورهای دنیا در حال تلاش برای آماده‌سازی خود در این حوزه هستند.

واعظی همچنین ادامه داد: با توجه به توجه دولت دهم به بحث اینترنت اشیاء اکنون در دانشگاه‌ها و مرکز تحقیقات مخابرات گروهی تشکیل شده و بودجه‌ای برای مطالعات در این زمینه اختصاص داده شده است. وزیر ارتباطات همچنین عنوان کرد: قرار نیست در این حوزه مانند شرکت‌های بزرگ دنیا موبایل نسل پنج بسازیم، بلکه در تلاشیم زمانی که این تکنولوژی وارد ایران می‌شود با این تکنولوژی بیگانه نباشیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تعطیلی کارخانه‌های مخابراتی در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: با توجه به این‌که زمانی در هیئت مدیره و مدیریت عاملی مخابرات فعالیت داشتم تعصب خاصی روی این شرکت‌ها دارم، در آن زمان قرار بر آن بود که این شرکت‌ها به دنبال بازار منطقه‌ای باشند اما متأسفانه مانند دیگر موضوعات این مسئله در دولت قبل فراموش شده و در این خصوص دچار مشکلاتی شدیم.

واعظی با بیان این‌که در حال حاضر دو معاون وزیر ارتباطات مسئول همکاری‌ها و هماهنگی‌هایی در این حوزه شده‌اند، گفت: با وزیر صنعت نیز مذاکراتی در این خصوص داشته‌ایم و در کل شرایط این حوزه نسبت به دو تا سه سال گذشته پیشرفت نسبی داشته است.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.