ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

تصویر روز ناسا: پوست روباه، تک شاخ و درخت کریسمس

+

تصویر از: مایکل میلر / جیمی واکر

گاز هیدروژن این چشم‌انداز رنگارنگ آسمان را خلق کرده است، اگرچه از زمین کم‌نور و خیالی به نظر می‌رسد اما با تجهیزات پیشرفته، به خوبی دیده می‌شود. به صورت فلکی تک شاخ خوش آمدید!

این ناحیه، یک زایشگاه ستاره‌ای است و با نام NGC 2264 فهرست‌بندی شده است. این ناحیه، آشفته بازاری از گاز کیهانی و غبار است و ۲۷۰۰ سال نوری با ما فاصله دارد و ترکیبی از سحابی قرمز نشری که به دلیل نور پرانرژی ستاره‌های جوان به وجود آمده، با ابرهای تاریک میان ستاره‌ای است. غبار کیهانی همچون پرده‌ای در مقابل ستاره‌های جوان و داغ قرار گرفته است اما این ستاره‌ها از خود نور آبی ساطع می‌کنند و این نور بسیار پر انرژی بوده و به نوعی یک سحابی آبی رنگ را به وجود آورده است. تصویر بزرگی که در بالا می‌بینید، موزاییکی است و ۴/۳ درجه از آسمان (۱٫۵ ماه کامل) و ۴۰ سال نوری از این ناحیه را پوشش داده است. البته این تصویر تنها صورت فلکی تک شاخ را پوشش نمی‌دهد، بلکه برخی از کارکترهای معروف کیهانی مانند سحابی پوست روباه نیز به صورت در هم پیچیده در این تصویر دیده می‌شوند. این سحابی غبارآلود درست در قسمت مرکز تصویر دیده می‌شود و اگر اندکی به سمت چپ نگاه کنید آن را می‌بینید. اما یکی دیگر از اجرامی که در این تصویر خودنمایی می‌کند، ستاره نورانی S تک شاخ است، S تک شاخ یک ستاره جوان آبی رنگ درخشان است که درست در سمت راست سحابی پوست روباه قرار گرفته است. در بالای تصویر نیز می‌توان سحابی مخروطی را مشاهده کرد که به صورت وارونه دیده می‌شود!

ستاره‌های NGC 2264 با نام خوشه ستاره‌ای سه‌گانه کریسمس نیز شناخته می‌شوند. شکل مثلثی درخت به وسیله ستاره‌های اطرافش رسم شده است. راس این درخت در صورت فلکی مخروطی قرار گرفته و قاعده این مثلث را دو ستاره‌ای که در نزدیکی ستاره مرکزی S تک شاخ قرار دارند تشکیل داده‌اند.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.