ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

بد افزار مخرب Godless خطری بزرگ برای دستگاه های اندرویدی

+

محققان مجموعه Trand Micro خبر از کشف نرم افزار مخرب جدیدی برای سیستم عامل اندروید داد که تاکنون جدود ۹۰ درصد دستگاه های اندرویدی که از اندروید ۵٫۱ و یا نسخه های قدیمی تر آن استفاده می کنند را آلوده کرده است. ممکن است این ویروس گریبان شما را هم گرفته باشد.بدافزار مخرب Godless بسیار راحت به گوشی شما نفوذ می کند و اگر شما هم دارای دستگاه اندروید نسخه ۵٫۱ و یا قبل از آن دارید ممکن است شما هم تا به این لحظه به این بد افزار آلوده شده باشید زیرا شرکت Trend Micro می گوید:

بر اساس اطلاعاتی که ما کسب کردیم این بد افزار در دل نرم افزارهای زیادی در استور گوگل پلی و دیگر استور ها وجود دارد و تاکنون حدود ۸۵۰۰۰۰ دستگاه اندرویدی را در سراسر جهان آلوده کرده است

بر ساس گفته Trend Micro این بدافزار گوشی شما را اصطلاحا روت (Root) می کند و به فایل های سیستمی شما دسترسی پیدا می کند و تعداد زیادی نرم افزار را بدون اطلاع شما بر روی گوشی شما نصب می کند و در یا در بدترین حالت به جاسوسی از اطلاعات کاربران می پردازد. روش کار این بدافزار به این صورت است که هنگامی که به هر طریقی به گوشی شما نفوذ کرد منتظر می ماند تا صفحه گوشی خاموش شده و سپس عملیات روت دستگاه را انجام می دهد. پس از این که کار نفوذ به پایان رسید یک فایل رمزگذاری شده با نام __image در دستگاه شما ایجاد می شود که به راحتی هم پاک نمی شود

Godless

آمار دستگاه های آلوده شده به تفکیک کشورها

 

تصویر بالا آمار دستگاه های آلوده شده به تفکیک کشورها را نشان می دهد. خوشبختانه کشور ایران زیر ۱ درصد از کل آلودگی را شامل می شود و در راس این آمار کشور هند است که ۴۶ درصد آلودگی گریبان گیر آنها شده است.

سایت Trend Mark همچنین عنوان کرد که:

این بدافزار مخرب در اپلیکیشن های بسیار زیادی از استور Google Play وجود دارد. برنامه هایی همچون چراغ قوه و یا برنامه های مرتبط با وای فای مثال هایی از این بدافزار هستند. به عنوان نمونه اپلیکیشنی با عنوان “Summer Flashlight” دارای این بدافزار است که گویا اخیرا این اپلیکیشن از استور حذف شده است.

بر اساس این گفته اگر دارای دستگاه اندرویدی هستید در هنگام نصب نرم افزارها احتیاط کنید و به مواردی همچون ناشر آن اپلیکیشن دقت کنید تا به این بد افزار آلوده نشوید. گوگل در تلاش است تمام اپلیکیشن هایی که حاوی این کد مخرب هستند را از استور گوگل پلی پاک کند و تاکنون تعداد زیادی از آنها پاک شده است. متاسفانه هنوز راهی برای حذف این بدافزار از دستگاه های اندرویدی منتشر نشده است. به محض انتشار در مطالب تکمیلی بعدی راه حل آن را منعکس خواهیم کرد.

آیا شما دچار این بدافزار شده اید؟

 

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
1

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.