ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

آپدیت جدید گوگل ارث، ۳۰ سال تغییرات اقلیمی سیاره زمین را نشان می‌دهد

+

تیم اصلی طراحی نرم‌افزار محبوب نقشه Google Earth، به‌تازگی به‌روزرسانی جدیدی برای ویژگی گذشت زمان (Timelapse) تصاویر ماهواره‌ای خود منتشر کرده است و می‌توان با استفاده از این ویژگی، تغییرات سریع توسعه شهری و پروژه‌های زیربنایی همانند پل معروف Bay سان فرانسیسکو را مشاهده کرد.

این ویژگی به کاربر اجازه می‌دهد که تغییرات هر نقطه‌ای روی کره زمین را در طول سال‌های متوالی مشاهده کند ولی کاربرد مهم‌تر این قابلیت به‌طورقطع، مشاهده و بررسی دقیق نقش انسان بر روی تغییرات اقلیمی در طول ۳۲ سال گذشته است.

این آپدیت، چهار سال به داده‌های کلی نقشه اضافه می‌کند و حال می‌توان تصاویر مکان‌های مختلف را از سال ۱۹۸۴ تا ۲۰۱۶ مشاهده نمود. این به‌روزرسانی همچنین تصاویر با کیفیت بالای دو ماهواره جدید به نام‌های Landsat 8 و Sentinel-2 را نیز اضافه کرده است و حال می‌توان جزئیات دقیق‌تری را از تأثیر انتشار کربن به جو و دیگر فاکتورها روی یخچال‌های طبیعی، سطح آب دریا و خطوط جنگل به دست آورد.

برای نمونه می‌توان به ذوب شدن و کاهش میزان یخ یخچال Kenai Peninsula آلاسکا اشاره کرد که میزان یخ آن در طول سه دهه گذشته به‌سرعت کاهش پیدا کرده است یا میزان قطع درختان و خشک‌سالی در کشور اتیوپی اشاره کرد که به دلیل افزایش سریع جمعیت و رشد کشاورزی این روند شکل گرفته است.

 

تغییرات یخچال طبیعی آلاسکا

تغییرات یخچال طبیعی آلاسکا

این ویژگی نتیجه کنار هم قرار دادن حدود ۵ میلیون تصویر گرفته‌شده توسط ماهواره‌های دور زمین است و از سال ۲۰۱۳ به نقشه‌های گوگل اضافه شده است. توسط این ویژگی می‌توانید به جستجو و کاوش در نقاط کشور خودمان ایران نیز بپردازید و تغییرات شهری و آب و هوایی را در شهر خود مشاهده کنید. اگر کنجکاو هستید بدانید که مکان‌های موردعلاقه‌تان روی زمین چگونه تغییر کرده‌اند روی لینک موتور جستجوی گوگل ارث کلیک و شروع به کاوش کنید.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
1
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.