ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

گوگل 6.8 میلیون دلار توسط دولت روسیه جریمه شد

+

شرکت گوگل امروز به دلیل انحصارطلبی و سوء استفاده از بازار بزرگ سیستم‌عامل اندروید و بهره‌گیری از آن برای مجبور کردن کاربر به استفاده از موتور جستجوگر خود توسط فدراسیون خدمات ضد انحصار روسیه جریمه شد.

مشکلات گوگل با دولت روسیه از ماه پیش هنگامی‌که جستجوگر روسی یاندکس (Yandex) شکایتی تحت عنوان استفاده‌ی ناعادلانه از سرویس‌هایش را ارائه کرد، آغاز شد. به طور خلاصه بگوییم یاندکس می‌خواهد به طور پیش‌فرض اپلیکیشن‌های مخصوص خود همانند جستجوگر و نقشه را بر روی تلفن‌های هوشمند اندرویدی که در روسیه به فروش می‌رسند را نصب کند.

گوگل با گفتگو با نیویورک تایمز در مورد این شکایت و دادگاهی شدن گفته است:

google logo G

ما در مورد جریمه‌ی اعلام‌ شده باخبر هستیم و قبل از برداشتن قدم بعدی‌ به طور دقیق آن را مورد بررسی و تحلیل قرار خواهیم داد.

6.8 میلیون دلار در برابر سرمایه‌ای که گوگل در اختیار دارد اصلاً به حساب نمی‌آید. به‌عنوان مثال این شرکت در سال گذشته 75 میلیارد دلار درآمد داشته است اما احتمالاً این جریمه، آخرین جریمه‌ای نخواهد بود که گوگل باید در مورد اتهامات انحصارگرایی و ضد رقابتی بپردازد.

در ماه آوریل سال جاری، اتحادیه اروپا نیز گوگل را متهم به سوء استفاده از سیستم‌عامل تحت توسعه‌اش برای همه‌گیر کردن اپلیکیشن‌ها و سرویس‌هایش و شکست دادن رقبایش به طور ناعادلانه‌ای، کرد. اتحادیه اروپا علاوه بر این مورد گوگل را به دلیل عدم اجازه‌ دسترسی به گوگل پلی به افرادی که از رام‌های پشتیبانی نشده توسط پروژه‌ی اندروید متن‌باز (ASOP) استفاده می‌کنند نیز محکوم کرد.

گوگل سیستم‌عامل اندروید را به طور رایگان در اختیار تولیدکنندگان دستگاه‌های موبایل قرار می‌دهد اما محدودیت‌هایی را برای آن‌ها در نظر می‌گیرد و همچنین برنامه‌ها و سرویس‌های خود را به طور پیش‌فرض روی آن‌ها نصب می‌کند. تولیدکنندگان تلفن‌های هوشمند آزاد هستند مادامی‌که از پروژه‌ی اندروید متن باز استفاده می‌کنند، هر تغییری که می‌خواهند در نرم‌افزار ایجاد کنند اما گوگل به رام‌هایی همچون سیانوژن، اجازه‌ی دسترسی به گوگل پلی را نمی‌دهد.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.