ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

گوگل سرویس LyricFind را کلید زد، اشعار مورد علاقه تان را راحت و سریع بیابید

+

قطعاً برایتان پیش آمده که از یک موسیقی خوشتان بیاید ولی هیچ اسم و مشخصاتی از آن در ذهن نداشته باشید، در چنین شرایطی اگر خود موسیقی را در اختیار داشته باشید به سراغ اپلیکیشن‌هایی مثل Shazam خواهید رفت تا مشخصات آن را بیابید، اما اگر موسیقی را نداشته باشید تنها راهی که خواهید داشت جستجوی عباراتی از شعر آن موسیقی خواهد بود

در چنین شرایطی تنها راهی که دارید این است که چند بیت به یاد مانده از شعر آن موسیقی را در موتورهای جستجو سرچ کنید، در همین رابطه گوگل کاری کرده که مستقیماً سراغ آن بروید و تنها با سرچ عباراتی از شعر آن موسیقی، به مشخصات ترانه‌ای که می‌خواستید برسید و آن را پیدا کنید. این کاری است که سرویس جدید LyricFind گوگل برایتان انجام خواهد داد و نتایج جستجو را به صورت برجسته در صفحه نتایج به شما نشان خواهد داد. اما پیش از این چگونه بود؟

پیش از این وقتی شعری را جستجو می‌کردید وبسایت‌های مختلفی را می‌دیدید که در صفحه نتایج ظاهر شده‌اند و به دلخواه روی یکی از این نتایج کلیک کرده و به داخل آن وبسایت هدایت می‌شدید. اما این فقط در ظاهر ساده به نظر می‌رسد. اگر دقیق‌تر ببینیم شما با این کار کلی درآمد زایی کرده‌اید برای آن وبسایت‌ها که احتمالاً این اشعار را بی اجازه در وبسایت خود قرار داده‌اند و واسطه این درآمدها هم تبلیغاتی خواهد بود که در آن وبسایت مشاهده خواهید کرد. این در حالی است که در این وسط کسی که این شعر را سروده و شرکتی که آن را منتشر کرده، هیچ سودی نخواهند برد و به اصطلاح گوشت به دست گربه افتاده است. با وجود میلیاردها جستجو در روز، گوگل تصمیم گرفته با LyricFind همکاری کرده و همه نوازندگان و شاعرین را در دایره معلومات موتور جستسجوی خود گرد آوری کند، تا جستجوی اشعار علاوه بر راحت‌تر شدن، به نوعی مشروع هم باشد.

اساس کار این است که وقتی شما می خواهید عبارتی جستجو کنید که احتمالا حاوی کلماتی از یک شعر، یا اسم یک شعر یا هر چیزی که به یک شعر مربوط باشد، برگه کامل آن شعر به صورت یک کارت زیبا در بالای صفحه نتایج جستجو از سوی بانک اطلاعاتی LyricFind ظاهر خواهد شد، و نیاز به یک وبسایت متفرقه برای خواندن آن شعر و دستیابی به مشخصات آن را از بین خواهد برد. البته مشخص و روشن است که نمی توان امید داشت هر آهنگی را به این نحو پیدا کرد، چراکه همه چیز به بانک اطلاعاتی سرویس دهنده بر میگردد، اما به هر حال ممکن است چیزی که می خواهید بیابید را در یک جستجوی متفاوت پیدا کنید، چراکه ممکن است شعر مورد علاقه تان در ترکیب با یک شعر دیگر بوده باشد. به هر حال این کارت ها شعر، شما را به پلی استور گول هدایت خواهند کرد و گوگل این شانس را خواهد داشت که به شما یک آهنگ فروخته و سودی به جیب بزند.

معامله گوگل با LyricFind شامل یک قرارداد چند ساله است که البته مدت دقیق آن مشخص نیست. بر اساس قید و بندی که در این قرارداد آمده استفاده از این سرویس بین المللی خواهد بود و فقط کافی است شعر به بانک اطلاعاتی LyricFind افزوده شود تا در نتایج گوگل ظاهر شود. اما از آنجایی که این شروع کار است، فعلاً فقط برخی کاربران آمریکایی می‌توانند این سرویس را در جستجوهای خود تجربه کنند و به تدریج استفاده از این سرویس برای دیگر مناطق هم توسعه خواهد یافت. هنوز هیچ چیزی در مورد زمان در دسترس قرار گرفتن این سرویس برای دیگر مناطق جهان، یا حتی برای تمام کاربران آمریکایی گفته نشده است. به گفته مدیر عامل شرکت LyricFind آقای Darryl Ballantyne، نتیجه این معامله برای همه خوب خواهد بود، هم برای خود شرکت، هم برای مالکین اشعار و شاعرین و هم برای گوگل که همیشه به خاطر حمله‌های سایبری به یوتیوب مورد تنبیه صنعت موسیقی بوده است.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.