ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

پتنت جدید گوگل شناسایی خودروهای اورژانسی را توسط اتومبیل‌های خودران آسان‌تر می‌کند

+

بخشی از توسعه اتومبیل‌های خودران، یاددادن واکنش به محرک‌های مختلف داخل محیط است. مطمئناً یک اتومبیل خودران می‌تواند که داخل جاده، مسیریابی کند اما اگر یک ماشین اورژانسی همچون آمبولانس یا پلیس نیز در مسیر قرار داشته باشد اتومبیل چه عکس‌العملی نشان خواهد داد؟ حال پتنت جدید گوگل راه‌حلی برای این موضوع پیداکرده است.

پتنت که در سال 2014 به ثبت رسیده و این ماه منتشر شده است، سیستمی جامع برای شناسایی بدون درنگ خودروهای اورژانسی پیشنهاد می‌دهد. این سیستم الگوی چشمک‌زن منحصربه‌فردی  توسط چراغ‌های اضطراری خودروی اورژانسی به وجود می‌آورد که به اتومبیل خودران هشدار می‌دهد که عکس‌العملی نشان دهد و واکنش اتومبیل خودران نیز به کنار جاده رفتن و ایستادن تا زمانی است که خودروی اورژانسی عبور کند.

البته واکنش درست تنها به کنار جاده رفتن نیست و خودرو می‌تواند برای باز گذاشتن مسیر برای خودروی پلیس به لاین دیگر حرکت کند  همچنین درزمانی که اتومبیل پلیس به خودروی تحت تعقیبش فرمان ایستادن و کنار جاده رفتن بدهد، در این زمان رفتن به کناره‌های مسیر واکنش درست و مناسبی نخواهد بود و برای همین است که گوگل الگوهای متفاوتی را برای واکنش اتومبیل خودران در نظر گرفته است.

US06362749-20020326-D00000

همان‌طور که احتمالاً بدانید، استفاده از رنگ‌هایی همانند آبی یا قرمز برای خودروهای معمولی مجاز نیست و این رنگ‌ها برای خودروهای اورژانسی در نظر گرفته‌شده‌اند و استفاده از این رنگ‌ها در چراغ‌های ماشین جرم به‌حساب می‌آیند و حالا تصور کنید که استفاده از این نوع رنگ‌ها در خودروهای عادی چه اندازه اتومبیل‌های هوشمند را گیج خواهد کرد و چه بار ترافیکی عظیمی ایجاد خواهد شد و درنتیجه اطمینان کردن به چنین نورهایی نیز نمی‌تواند کاملاً راه حل درستی باشد.

هرچند در توضیحات پتنت عنوان شده است که شناسایی توسط نور تنها راه‌حل ممکن نیست و خودروی اورژانسی همچنین نوعی صدا را از خود تولید خواهد کرد که توسط میکروفون های داخلی اتومبیل هوشمند دریافت و به کمک الگوریتم موجود رمزگشایی خواهد شد.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.