ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

الگوریتم جدید Play Store گوگل حجم اپلیکیشن و آپدیت‌ها را به شدت کاهش می‌دهد

+

خوشبختانه در دورانی هستیم که ذخیره سازی اطلاعات دیگر مشکل و محدودیت به حساب نمی‌آید، با این حال فایل‌های اضافی و اشغال بی‌خود فضای ذخیره‌سازی، اصلا چیز خوش‌آیندی نبوده و نیست. در ادامه راه حل عالی گوگل برای رفع این مشکل را بررسی خواهیم کرد.

با احترام به کاربران اندروید، باید بگوییم که بازی‌ها و اپلیکیشن‌های این پلتفرم، معمولا از حجم نسبتا بالایی برخوردار هستند و این حجم با دریافت آپدیت‌ها، حتی بیشتر هم می‌شود، تا جایی که گاهی کاربران برای داشتن فضای ذخیره‌سازی بیشتر، از خیر آپدیت اپلیکیشن‌های خود می‌گذرند. البته گوگل از مدت‌ها پیش به این مشکل در اندریود واقف بوده است و برای بهتر کردن اوضاع و مقابله با این مشکل، تدابیری اندیشیده بود. راه حل گوگل برای مقابله با این مشکل، “آپدیت‌های دلتا” نام داشت. اساس کار “آپدیت‌های دلتا” این است که به جای نصب همه فایل‌ها و داده‌های موجود در آپدیت، فقط چیزهایی که در آپدیت، تغییر کرده‌اند را روی فایل APK نصب شده روی دستگاه اعمال می‌کند. به عبارتی دیگر، فقط فایل‌هایی که در بسته آپدیت تغییر داشته و به‌روزرسانی شده‌اند، در اپلیکیشن نصب شده اعمال و جایگزین می‌شوند.

حال امروز گوگل الگوریتم جدیدی معرفی کرده تا حتی بهتر از قبل مشکل بالا بودن حجم اپلیکیشن و آپدیت‌ها را مهار کند. چیزی که گوگل امروز معرفی کرده است، “bsdiff” نام دارد و آپدیت‌ها و حجم خود اپلیکیشن‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد، طوری که حتی مصرف اینترنت کاربر نیز کاهش می‌یابد. به ادعای گوگل، الگوریتم “bsdiff” می‌تواند تا ۵۰ درصد یا حتی بیشتر، حجم اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها و آپدیت‌ها را کاهش دهد. گوگل برای تشریح عملکرد این الگوریتم جدید، مرورگر کروم را مثال زده و این‌گونه توضیح داده که، در حالت عادی بسته آپدیت نسخه ۴۷ این مرورگر برای نسخه ۴۶، حدود ۲۲٫۸ مگابایت حجم خواهد داشت. اما به واسطه bsdiff، حجم این بسته به‌روزرسانی، به ۱۲٫۹ مگابایت کاهش خواهد یافت، یعنی تقریبا حجم آن نصف خواهد شد (کمی بیشتر). حال تصور کنید یک آپدیت کوچک با حجم ۱۵٫۳ مگابایت برای نسخه ۴۷ منتشر شده است، در این حالت توسط الگوریتم جدید، حجم آن به ۳٫۶ مگابایت کاهش خواهد یافت که به واقع میزان قابل توجهی است.

گوگل اعلام کرده که فایل‌های APK اکنون از الگوریتم bsdiff بهره می‌برند. تاثیر فوق‌العاده این الگوریتم، در دیتا و فایل‌های حجیم مورد نیاز بازی‌ها به خوبی احساس خواهد شد. در کل توسط این الگوریتم جدید، حدود ۱۲ درصد از حجم فایل APK کاسته خواهد شد که به معنی کاهش میزان مصرف اینترنت نیز هست و همچنین آپدیت‌ها نیز تا حدود ۶۵ درصد کم حجم‌تر و کوچک‌ترخواهند شد. از طرفی دیگر در Play Store هم حجم دانلودی اپلیکیشن‌ها نمایش داده خواهند شد. اگر شما یک اپلیکیشن را در دستگاه خود به صورت نصب داشته باشید، Play Store حجم آپدیت را به شما خواهد گفت، به این ترتیب می‌توانیم راحت بفهمیم که برای دریافت بسته به‌روزرسانی یا حتی برای دانلود خود اپلیکیشن، به چه میزان اینترنت نیاز خواهیم داشت.

الگوریتم جدید گوگل مورد استفاده قرار گرفته است و به احتمال زیاد در چند روز آینده تاثیرات محسوس آن را مشاهده خواهیم کرد.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.