ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

گوگل به پشتیبانی از Chrome apps بر روی ویندوز، مک و لینوکس پایان خواهد داد

+

گوگل اخیراً برنامه‌ی های خود را برای آینده‌ی سیستم‌عامل تحت توسعه‌اش به نام Chrome OS را روشن کرده است و  تصمیم گرفته است که از پشتیبانی برنامه‌های جانبی و مخصوص مرورگر کروم دست بکشد. 

طبق گفته‌های گوگل این برنامه‌ها دیگر در سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس در دسترس نخواهند بود البته برنامه‌هایی که حال حاضر در فروشگاه کروم وجود دارند باقی خواهند ماند اما از نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۷ دیگر فروشگاه کروم هیچ‌گونه برنامه‌ای را در بر نخواهد گرفت و به طور کامل از مرورگر پاک خواهد شد.

گوگل همچنین تصمیم گرفته است که برنامه‌های کروم از اوایل ۲۰۱۸ روی هیچ‌کدام از مرورگرهای سیستم عامل‌های نام‌برده، بارگیری و اجرا نشوند. در این میان افزونه‌ها و تم‌های مخصوص مرورگر کروم استثنا خواهند شد و همچون سابق به کار خود ادامه خواهند داد و تصمیم بر این است که در نسخه‌های جدید تمرکز اصلی فروشگاه کروم روی همین افزونه‌ها باشد.

شاید حذف چنین قابلیت بزرگی برای شما عجیب باشد اما بنا بر گفته‌های گوگل، درصد بسیار پایینی از کاربران کروم از این برنامه‌ها استفاده می‌کنند. گوگل در این زمینه‌ی استفاده‌ی کاربران از این برنامه‌ها بیان کرده است که:

google logo Gدو دسته از برنامه‌ی کروم وجود دارند: برنامه‌های پکیج شده ( برنامه‌هایی که به طور مستقل اجرا می‌شوند) و برنامه‌های  hosted(برنامه‌هایی که برای اجرا نیاز به فضای ابری دارند). امروزه تنها یک درصد از کاربران کروم در سیستم عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس از برنامه‌های پکیجی استفاده می‌کنند و بیشتر Hosted اپ ها نیز به طور پیش‌فرض برای هر کاربری نصب شده‌اند و نیازی به دانلود از فروشگاه ندارند.

توجیه کمپانی گوگل برای حذف  کروم اپ ها از کل مرورگر، احتیاج و نیاز کم کاربران به چنین برنامه‌هایی است. گوگل در این زمینه بیان کرده است:

google logo Gبرای مدتی ما از طریق برنامه‌های کروم، خدماتی همانند حالت آفلاین، ارسال اعلانات و اتصال به سخت‌افزار را ارائه می‌کردیم که وب توانایی پوشش آنها را نداشت. بسیاری از این قابلیت‌ها توسط پچ هایی به مرورگر اضافه شد و بهبودهای دیگر نیز در راه هستند.

کاملاً واضح است که گوگل کاربران را تشویق می‌کند که به جای کروم اپ ها از خود وب استفاده کنند و همچنین توسعه‌دهندگان نیز برنامه‌هایشان به وب منتقل کنند. گوگل در این مورد بیان کرده است:

google logo Gتوسعه‌دهندگانی که به طور کامل قادر به انتقال برنامه‌هایشان به وب نیستند می‌توانند به ما در توسعه و اولویت‌بندی API های جدیدی که شکاف‌های به‌جامانده از کروم اپ ها را پر می‌کنند، کمک کنند.

هدف گوگل از چنین تغییر بزرگی، بهره دادن بیشتر به سیستم‌عامل Chrome OS است تا این سیستم‌عامل کاربران بیشتری را به خود جذب کند زیرا که طبق گفته‌های خود کمپانی کروم اپ ها در سیستم‌عامل کروم او اس، نقشی حیاتی و مهم را بر عهده دارند.

نظر شما چیست؟ تابه حال از این برنامه ها استفاده کرده اید؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.