ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

گوگل ویژگی‌های جدید بخش بررسی اپلیکیشن‌ها در پلی استور را آزمایش می‌کند

+

چیزی در حدود یک هفته پیش بود که گوگل اعلام کرد برای امتیاز دادن و بررسی یک اپلیکیشن در پلی استور (فروشگاه نرم‌افزاری رسمی اندروید) دیگر نیازی به داشتن اکانت گوگل پلاس نیست. اما حالا به نظر می‌رسد که این پایان ماجرا نبوده و گوگل ویژگی‌های جدید بیشتری را در بخش بررسی اپلیکیشن آزمایش می‌کند. گوگل به این بخش یک ویژگی با نام ویژگی‌های برتر (Top Features) اضافه کرده که مشخص می‌کند استفاده از کدام بخش یک اپلیکیشن ساده‌تر بوده یا بهترین ویژگی یک اپلیکیشن کدام است به عبارتی دیگر، کاربران به بخش‌های مختلف و برتر یک اپلیکیشن از نظر سهولت در استفاده یا برتری نسبت به سایر بخش‌ها امتیاز می‌دهند و مشخص می‌شود استفاده از کدام بخش یک اپلیکیشن ساده‌تر است یا این که بهترین قابلیت یک اپلیکیشن چیست علاوه بر این، فرآیند بررسی و امتیاز‌دهی به اپلیکیشن‌ها نیز بهینه و ساده‌تر شده است. توجه داشته باشید که این ویژگی‌ها بر روی همه دستگاه‌ها در دسترس نیستند و تابه این لحظه تنها بر روی نکسوس ۶ مشاهده شده و بر روی گوشی‌هایی همچون اچ‌تی‌سی ۱۰ و گلکسی اس ۷ که همان نسخه پلی استور را اجرا می‌کنند هنوز این قابلیت دیده نشده است.

nexus 6 new play store 02

اسکرول بار افقی قابلیت Top Features

قابلیت Top Features در قسمت بالایی Review Highlights (بخشی که مشخص می‌کند برترین ویژگی‌های یک اپلیکیشن با توجه به امتیازهای دریافت شده از سوی کاربران کدام است) قرار گرفته و برترین قابلیت‌های یک اپلیکیشن از نظر کاربران را نشان می‌دهد. این ویژگی به صورت یک نوار قابل اسکرول است و شما می‌توانید برای مشاهده برترین ویژگی‌های یک اپلیکیشن از نظر کاربران، به صورت افقی (به سمت راست و چپ) اسکرول کنید. به عنوان مثال اپلیکیشن Chase Mobile دارای ۵ ویژگی برتر است اما اسپاتیفای ۱۱ ویژگی برتر دارد. در حال حاضر قابلیت Top Features در اپلیکیشن‌های مشهوری همچون Chase Mobile، اسپاتیفای، جی‌میل، فیس‌بوک و… دیده می‌شود. هنوز مشخص نیست که کدام اپلیکیشن‌ها می‌توانند ویژگی Top Features را داشته باشند اما به احتمال زیاد عواملی همچون تعداد دانلودها، تعداد بررسی‌های انجام شده، امتیاز دریافت شده از سوی کاربران و… در داشتن این ویژگی دخیل هستند.

nexus 6 new play store

تصویر سمت چپ: استور قدیمی. تصاویر سمت راست: استور جدید.

این فرآیند جدید، از کاربرانی که قصد امتیازدهی به بخش‌های برتر یک اپلیکیشن را دارند ۳ سوال می‌پرسد. در واقع گوگل از شما می‌پرسد که آیا عملکرد X در این اپلیکیشن وجود دارد؟ اگر وجود دارد شما بر روی علامت لایک (همان ۵ انگشت روبه بالا) ضربه می‌زنید، اگر وجود ندارد کافیست بر روی علامت دیسلایک (۵ انگشت روبه پایین) ضربه بزنید و اگر در خصوص وجود آن عملکرد مطمئن نیستید، گزینه مطمئن نیستم (Not Sure) را انتخاب می‌کنید. خود این فرآیند بسیار سر راست است و انجام آن نیازمند کار خاصی نیست اما هنوز مشخص نیست که گوگل این سوالات را بر اساس چه چیزی می‌پرسد، در حال حاضر به نظر می‌رسد که گوگل ویژگی‌های برتر یک اپلیکیشن را بررسی می‌کند و در خصوص وجود آن‌ها از شما می‌پرسد.

nexus 6 new play store 01

تصویر سمت چپ: استور قدیمی. تصاویر سمت راست: استور جدید.

تغییر دیگری که دیده می‌شود، بهینه‌سازی طراحی فرآیند بررسی و امتیازدهی به یک اپلیکیشن است. کل فرآیند بسیار ساده‌تر شده و طراحی متریال در تمامی بخش‌ها دیده می‌شود. علاوه بر این، دیگر لازم نیست که برای بررسی یک اپلیکیشن حتماً عنوان بررسی را نیز بنویسید، زیرا از این پس بررسی‌ها بدون عنوان خواهند بود.

در کل، تغییراتی که گوگل می‌خواهد اعمال کند بسیار خوب بوده و مطمئناً کاربران را راضی می‌کنند. ویژگی Top Features به کاربران اندروید کمک می‌کند که خیلی راحت بهترین قسمت‌های یک اپلیکیشن را ببینند و برتری آن‌ها نسبت به سایر بخش‌ها را بسنجند، همچنین ظاهر بصری فرآیند امتیازدهی نیز بسیار عالی شده و با سایر بخش‌ها هماهنگ‌تر شده است. در نهایت باز هم تاکید می‌شود که این ویژگی‌ها در حال حاضر تنها بر روی تعداد اندکی از دستگاه‌ها در دسترس هستند.

نظر شما در مورد این ویژگی‌های جدید چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.