ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

زوتاک نسخه مخصوص واتر کولینگ کارت گرافیک GTX 1080 انویدیا را معرفی کرد

+

وقتی شرکت‌های سازنده کارت گرافیک، یک کارت جدید رونمایی و عرضه می‌کنند، دیگر سازنده‌های همکار، سریع دست به کار شده و سیستم خنک کننده مخصوص خود را سوار این کارت گرافیک‌ها کرده و عرضه می‌کنند. اکنون نوبت به زوتاک رسیده تا عرض اندام کند.

اگر از ایده خنک سازی با آب کارت گرافیک خوشتان می‌آید، اما حتی فکر کردن به تعویض هیت سینک‌های روی کارت نیز برایتان دردآور است، شرکت زوتاک، با GeForce GTX 1080 ArcticStorm خود این کار را برای‌تان انجام داده است. زوتاک با ویرایش ArcticStorm از کارت گرافیک 1080 انویدیا، مستقیما کاربرانی که در کیس خود از واتر کولرهای دور باز (Open Loop) بهره می‌برند را نشانه گرفته است. این واتر کولر ها معمولا دارای یک مخزن نسبتا بزرگ در یکی از طرفین کیس هستند و آب توسط مجازی ورودی و خروجی به قسمت های مختلفی مثل بلاک پردازنده وارد و خارج شده و عمل خنک سازی را انجام می‌دهد. با خرید کارت گرافیک 1080 زوتاک، همه کاری که قرار است بکنید، جاگذاری کارت گرافیک روی اسلات PCIe و اتصال ورودی و خروجی استاندارد  G1/4 اینچ سیستم خنک سازی آبی سیستم خود به درگاه‌های خروجی و ورودی بلاک آبی نصب شده روی کارت گرافیک است.

به جای یک کولر بادی بزرگ و پر صدا، یک بلاک آبی داریم که همه سطح کارت گرافیک را می‌پوشاند و به واسطه جنس آلومینیومی، خیلی سبک است و عمل خنک سازی را به واسطه سطح مسی صیقلی خود، مستقیما روی اجزای کارت گرافیک اعمال می‌کند. درست بالای کارت، جایی که بلاک به کارت وصل می‌شود، از ساختار میکرو کانالی به قطر 0.3 میلی متر استفاده شده تا کارت بهترین تماس و تعامل و تبال گرما و سرما را با مایع خنک کننده داخل بلاک داشته باشد و گرما به سرعت هرچه تمام از روی برد و پردازنده و رم کارت گرافیک خارج شود.

Zotac GeForce GTX 1080 ArcticStorm 1

استفاده از مجاری (شیلنگ‌های ورودی و خروجی) استاندارد  G1/4 اینچی، سازگاری زیادی به ArcticStorm می‌بخشد و باعث می‌شود این کارت بتواند به راحتی با مجموعه بزرگی از واتر کولرهای سازنده‌های گوناگون هماهنگ شود. به همراه این کارت گرافیک یک جفت اتصال 3/8 اینچ هم ارایه می‌شود که می‌تواند خیال کاربر را راحت‌تر کند. زوتاک با اینکه برای خنک کاری این کارت چیزی کم نذاشته است، اما تغیرات زیادی در فرکانس کاری این کارت گرافیک در خط تولید خود اعمال نکرده است. فرکانس کاری پایه کارت گرافیک ویرایش زوتاک برابر با 1,632 مگاهرتز و فرکانس آن در حالت بوست یا توربو، برابر با 1,771MHz مگاهرتز است. این در حالی است که فرکانس پایه و بوست، مدل مرجع انویدیا، به ترتیب برابر با 1,607 و 1,733 مگاهرتز است.

زوتاک دستی هم به سر و روی کارت کشیده و آن را به سیستم نورپردازی Spectra LED خود مجهز کرده است. لازم است بدانید که کاربر می‌تواند توسط نرم افزار FireStorm زوتاک به راحتی این سیستم نور را سفارشی کرده و رنگ‌های آن را به دلخواه خود تنظیم کند. هنوز چیزی در مورد قیمت این محصول ذکر نشده است.

 

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.