ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

تماشا کنید: اکتوبات، رباتی هشت‌پانما که با فناوری چاپ سه‌بعدی خلق شده است

+

هر فردی که رباتی را در ذهن خودش تصور می‌کند تنها تصویری از ربات‌های آهنی سفت و محکم یا انسان‌نما را متصور می‌شود. بسیاری از افراد تنها همین تصور را در مورد ربات‌ها دارند اما گروهی از دانشگاه هاروارد تمامی این تصورات را برهم زده‌اند.

این گروه رباتی نرم و قابل‌ انعطاف را توسط فناوری چاپ سه‌بعدی تولید کرده‌اند که بسیار شبیه هشت‌پا است. این ربات از گاز تحت‌فشار قدرت گرفته است و برای تامین انرژی خود نیازی به هیچ‌گونه باتری ندارد و تنها این واکنشی شیمیایی داخل ربات است که مقدار کمی از سوخت مایع (هیدروژن پر اکسید) را تبدیل به حجم زیادی از گاز می‌کند و این گاز با ورود به پاهای هشت پا، همانند بالون باعث باد شدن اندام‌های ربات می‌شود.

استفاده از سوخت مایع در ربات‌های نرم همیشه به قطعات سفت‌ و سخت وابسته بوده است. چیز فوق‌العاده در مورد هیدروژن پر اکسید این است که تنها یک واکنش ساده در جعبه‌ی پلاتینیومی، اجازه‌ی جایگزینی منابع قدرت سفت و محکم را می‌دهد.

سوخت، مدارها و موتورها به‌طور کامل در داخل ربات چاپ‌ شده‌اند و در حال حاضر، اندام‌های کوچک ربات توسط ماشین کنترل می‌شوند و این ماشین است که تصمیم می‌گیرد که چه وقت و چگونه این اندام‌ها را خم و انعطاف دهد. نسخه‌‌های آینده‌ اکتوبات توانایی خزیدن و راه رفتن را خواهند داشت اما برای زمان حال، این ربات کوچک تنها آغاز یک ایده‌ی بزرگ و دانه‌ای پر مدعا برای طراحی آینده است. آینده‌ای که در آن نه تنها ربات‌ها خودگردان خواهند بود، بلکه می‌توانند از خودمختاری به هر شیوه‌ای که دوست دارند بهره ببرند.

می توانید ویدیو را در ادامه مشاهده کنید.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.