ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

چگونه به راحتی در اندروید یک موقعیت جعلی را برای جی‌پی‌اس تنظیم کنیم؟

+

اینترنت مکان بسیار عجیبی است، حتی وقتی که از پنجره‌ای به کوچکی یک گوشی هوشمند به آن می‌نگریم عجیب‌تر به نظر می‌رسد. اینترنت مزایای بی‌شماری دارد که کسی نمی‌تواند منکرشان شود اما همواره برخی از موارد هستند که از نظر ما خوشایند نیستند. یکی از این موارد که به حریم شخصی افراد مربوط می‌شود، سرویس موقعیت یابی است. در برخی از وب‌سایت‌ها و یا اپلیکیشن‌ها دیده‌ایم که یکی از شرایط بازدید از آن وب‌سایت و یا نصب آن اپلیکیشن، روشن بودن سرویس موقعیت یاب بوده است، این یعنی همواره یکی هست که بداند شما دقیقاً کجا هستید. شاید بتوان گفت امروزه اکثر وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها در صورت خاموش بودن سرویس موقعیت یاب کار نمی‌کنند. اما چاره چیست؟ آیا باید به این خواسته تن داد یا راه‌حل دیگری نیز وجود دارد؟

همان‌طوری که می‌دانید، اندروید یک سیستم‌عامل همه کاره و بسیار گسترده است و حتی گاهی اوقات قابلیت‌هایی را در آن کشف می‌کنیم که ما را شگفت‌زده می‌کنند! اما آیا قابلیتی در اندروید هست که بتواند موقعیتی جعلی برای ما درست کند؟ درست است، در تمامی گوشی‌های اندرویدی امروزی قابلیتی بومی وجود دارد که یک موقعیت جعلی را به جای موقعیت واقعی شما نشان می‌دهد اما این قابلیت و یا چگونگی فعال‌سازی آن ممکن است در گوشی‌های مختلف با یک‌دیگر متفاوت باشند. دلایل بسیاری وجود دارند که شما بخواهید موقعیت جعلی خود را به جای موقعیت واقعی تنظیم کنید (امیدواریم دلیل غیر قانونی نباشد!) و حال در اندروید این امکان برای شما فراهم شده که به راحتی می‌توانید موقعیت جعلی خود را به جای موقعیت واقعی تنظیم کنید. در ادامه به صورت تصویری، مراحل انجام کار نشان داده شده است.

گام نخست: یک اپلیکیشن جعل موقعیت مکانی را دانلود کنید

اول از همه، شما به یک اپلیکیشن جعل موقعیت مکانی نیاز دارید. در فروشگاه گوگل پلی بسیاری از اپلیکیشن‌های این چنینی وجود دارد اما در این آموزش به عنوان نمونه، از اپلیکیشن Fake  Location Spoofer Freeاستفاده شده است. پس از آن‌که اپلیکیشن نصب شد، آن را اجرا کنید. اگر GPS شما فعال نباشد، پس از وارد شدن به اپلیکیشن از شما خواسته می‌شود که GPS را فعال کنید. در منویی که برای شما ظاهر شده، گزینه‌ای به نام Location Settings وجود دارد. بر روی آن کلیک کنید تا به صفحه مربوطه هدایت شوید.

Step-1

گام دوم: حالت توسعه دهنده (Developer) را فعال کنید

دومین چیزی که برای جعل موقعیت مکانی خود نیاز دارید، دسترسی به تنظیمات گوشی به عنوان یک توسعه دهنده است، بسیاری از افراد با شنیدن نام توسعه دهنده به یاد کدنویسی می‌افتند اما نگران نباشید، زیرا قرار نیست که سال‌ها وقت صرف یادگیری کدنویسی کنید! تنها چیزی که شما نیاز دارید فعال کردن حالت توسعه دهنده است. همان‌طوری که در تصویر زیر نیز نشان داده شده است برای این کار باید به مسیر (Settings > About device) بروید و بر روی گزینه Build number که همان شماره ساخت است، ۷ بار ضربه بزنید تا تاییدیه فعال سازی حالت توسعه دهنده به شما نشان داده شود.

Step-2

گام سوم: اجازه ایجاد یک موقعیت ساختگی را به گوشی بدهید

حالا که به عنوان یک توسعه دهنده به گوشی دسترسی دارید، یک گزینه جدید به نام (Developer options) در تنظیمات گوشی شما ظاهر می‌شود. بر روی آن ضربه بزنید تا وارد تنظیمات مرتبط با آن شوید، در منوی باز شده به دنبال گزینه “Allow mock location” بگردید و تیک جعبه مقابل آن را بزنید تا فعال شود. توجه داشته باشید که اگر پس از فعال‌سازی این گزینه با مشکلی برخورد کردید، حتماً گوشی خود را یک‌بار ری‌استارت کنید.

Step-2 (1)

گام چهارم: اپلیکیشنی را برای ایجاد موقعیت جعلی انتخاب کنید (اندروید ۶ به بالا)

اگر بر روی گوشی شما اندروید ۶ و یا بالاتر نصب است، پس از فعال‌سازی گزینه Allow mock location، یک صفحه ظاهر می‌شود و از شما می‌خواهد که یک اپلیکیشن را برای ایجاد موقعیت جعلی انتخاب کنید. در این‌جا کافیست بر روی اپلیکیشنی که در مرحله نخست نصب کرده بودید کلیک کنید تا انتخاب شود.

Step-2.1-Android-6.0-only

گام آخر: به اپلیکیشن جعل موقعیت مکانی بازگردید

حال که تمامی مراحل را پشت سر گذاشتید، مجدداً به اپلیکیشن جعل موقعیت مکانی بازگردید و وقتی که وارد آن شدید گزینه GPS only را انتخاب کنید. کار تمام شد، حالا تنها کافیست که یک موقعیت دلخواه را از روی نقشه انتخاب کنید و با دوبار ضربه زدن بر روی آن، موقعیت جدید را به عنوان موقعیت مکانی خود برگزینید. اکنون تمامی اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌هایی که نیاز به دانستن موقعیت شما دارند، از این موقعیت استفاده خواهند کرد و دیگر شما ردیابی نخواهید شد.

Step-4

نظر شما در مورد این ترفند چیست؟ آیا شما از آن استفاده خواهید کرد؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
1

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.