ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

فناوری ذخیره‌سازی اطلاعات به روایت تاریخ؛ قسمت اول

+

روزگاری یکی از مهم‌ترین مشکلات بشر، حتی قبل از اینکه بتواند رایانه را اختراع کند، داشتن فضایی برای ذخیره‌سازی اطلاعات بوده است. چیزی که امروزه نه تنها مشکل به حساب نمی‌آید بلکه حتی محدودیتی هم برای آن وجود ندارد.

روی فایل دلخواه راست کلیک کنید، روی گزینه Copy کلیک کنید، به پوشه دلخواه بروید و راست کلیک کرده و گزینه Past را بفشارید، این یکی از آسان‌ترین کارهایی است که امروز بشر می‌تواند انجام دهد، به همین سادگی! اما اگر واقعا فکر می‌کنید این یک کار خیلی ساده است، همین قدر بدانید که تاریخ و علم ذخیره‌سازی اطلاعات را زیر سوال برده‌اید. اگر می‌خواهید به مسیر پر تلاطم و پر افت و خیز علم ذخیره سازی اطلاعات پی ببرید، در سری مطالب “فناوری ذخیره سازی اطلاعات به روایت تاریخ” همراه ویاتک باشید.

نوع بشر همیشه در پی راهی برای ذخیره‌سازی اطلاعات بوده است و امروزه این علم به قدری پیشرفت کرده که اصطلاحاتی مثل سی دی و فلاپی دیسک و دی وی دی و فلش دیسک‌ها نه تنها همه‌گیر شده‌اند، حتی برخی از آن‌ها منسوخ هم شده‌اند. اما اگر بدانید بشر چه راه طولانی و سختی طی کرده تا امروزه تنها با حرکت ماوس و زحمت فشار دادن چند کلیک، کوه عظیمی‌از داده‌ها را جا‌به‌جا کند، مطمئنا بیشتر قدر آن را خواهید دانست، حتی شاید متحیرتان کند. روزگاری بوده که بشر سهولت ذخیره سازی اطلاعات در عصر امروز را حتی در رویاهایش نیز نمی‌دید. ویاتک بر آن شده که شما را با این تاریخ پر تلاطم آشنا کند، می‌خواهیم شما را از تاریخ طویل این علم مطلع کنیم تاریخی به درازای ۱۰۰ سال و اختراعات و دستگاه‌هایی که به اندازه یک اتاق بودند و فقط به اندازه چند کاراکتر می‌توانستند ذخیره سازی کنند.

Magnetic Tape

Fritz Pfleumer-Magnetic Tape

در سال ۱۹۲۸ مهندسی آلمانی به اسم Fritz Pfleumer نوار مغناطیسی را اختراع کرد. او این اختراع خود را با الهام از سیم‌های مغناطیسی که توسط Vlademar Poulsen’s ساخته شده بود، کلید زد. با اینکه قطعا ذخیره‌سازی اطلاعات در ادوات مغناطیسی آن سال‌های دور خیلی با آن چه امروز می‌بینیم متفاوت است، اما از لحاظ پایه و ریشه، همه چیز به همین نوار مغناطیسی بر میگردد و امروزه فقط شکل استفاده از آن تغییر یافته و در واقع مغناطیس، پایه و مفهوم ذخیره سازی اطلاعات محسوب می‌شود.

drum memory

drum memory

در سال ۱۹۳۲ یک مبتکر اتریشی نخستین درام مغناطیسی را اختراع کرد، آن چیزی که این مخترع اتریشی به اسم Gustav Tauschek را به ایده ساخت درام سوق داد، نوار مغناطیسی Fritz Pfleumer بود. درام مغناطیسی بعد‌ها در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ به بیش‌ترین میزان استفاده خود در اولین کامپیوتر‌های جهان دست یافت، اما این پایان کار نیست.

Manchester Mark I Williams-Kilburn tube

Manchester Mark I Williams-Kilburn tube

در سال ۱۹۴۷ دو دانشجوی مبتکر دانشگاه منچستر به نام‌های Freddie Williams و Tom Kilburn لامپ الکتریکی Williams-Kilburn tube را کلید زدند. لامپ مذکور در سال ۱۹۴۷ تست شد و تا آن زمان سریع‌ترین و اولین حافظه تمام الکتریکی محسوب می‌شد. فناوری پیاده شده در این حافظه را امروزه بیشتر در نمایشگر‌هایی می‌بینیم که در حال منسوخ شدن هستند. نمایشگر‌ها و تلویزون‌های لامپ تصویری که به آن‌ها CRT گفته می‌شود و دارای یک تفنگ الکترونیکی برای پرتاب الکترون‌ها و یک صفحه فلورسِنتی، برای نمایش الکترون‌ها در قالب تصویر هستند که البته با آنچه آن روز‌ها وجود داشت تفاوت‌های بسیاری دارند. در حافظه ذخیره سازی مورد نظر ما اساس کار هم تقریبا اینگونه بود که لامپ یا لوله پرتوی کاتُدی داده‌ها را به شکل نقاط، در سطح صفحه نمایش ذخیره می‌کرد. هر نقطه بعد از کسری از ثانیه محو می‌شد و به این ترتیب اطلاعات همیشه در حال تازه‌سازی بودند. خوانده شدن اطلاعات هم توسط یک صفحه فلزی انجام می‌شد که می‌توانست تغییرات بار الکتریکی الکترون‌ها را تشخیص دهد.

EDSAC

EDSAC

در سال ۱۹۴۹ Maurice Wilkes و تیم وی در دانشگاه کامبریج دستگاهی موسوم به Electronic Delay Storage Automatic Calculator ساختند که به اختصار با نام EDSAC شناخته می‌شود. این دستگاه یک برنامه کاری ذخیره شده داشت و از خاصیت تاخیر زمانی جیوه، در مکانیزم حافظه استفاده می‌کرد.

MIT – Magnetic core memory

MIT – Magnetic core memory

در تصویر فوق Jay Forrester را می‌بینید که نخستین صفحه core memory تاریخ را در دست خود گرفته است. سال ۱۹۴۹ بود که وی این دستگاه را اختراع کرد، این حافظه اولین حافظه قابل اطمینان پر سرعت با ویژگی دسترسی تصادفی (Random Access Memory) بود.

Magnetic drum memory

Magnetic drum memory

اشتیاق ایالات متحده برای گسترش و بهینه‌سازی قابلیت‌های رمزگشایی، باعث شد آن‌ها با تیم Engineering Research Associates که به اختصار به اسم ERA شناخته می‌شود، قراردادی امضا کنند. ماحصل این قرارداد دستگاهی است که در تصویر فوق می‌بینید. این دستگاه اطلاس (Atlas) نام دارد که در سال ۱۹۵۰ ساخته شد. Atlas از یک درام مغناطیسی ساخته شده که اطلاعات را در قسمت چرخان بیرونی خود که پوشیده از مواد فرومغناطیسی بود، ذخیره می‌کرد، همچنین دو هد برای عملیات خواندن و نوشتن به صورت ثابت در اطراف آن قرار داشتند. نسخه تجاری اطلس با نام تجاری ERA 1103 با موفقیت به فروش رفت.

UNIVAC UNISERVO tape drive

UNIVAC UNISERVO tape drive

این دستگاه “UNISERVO” نام دارد که توسط UNIVAC در سال ۱۹۵۱ ساخته شد. این دستگاه، یک درایو نوار مغناطیسی بود که در رایانه موسوم به I computer همین کمپانی استفاده می‌شد، اولین نوار ذخیره سازی که به صورت تجاری استفاده می‌شد همین نمونه‌ای است که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید. این نوار ذخیره‌سازی قیمت پایین داشت و قابل اطمینان بود. نامحدود بودن ساخت و افزایش طول این نوار مغناطیسی و قابل حمل بودنش، آن را بسیار محبوب کرده بود.

IBM 726 Magnetic tape

IBM 726 Magnetic tape

نوار مغناطیسی یک اختراع تعیین کننده در تاریخ ذخیره سازی اطلاعات بود و از آن‌جایی که امکان ذخیره انبوه اطلاعات در آن وجود داشت، و بسیار ارزان بود، توانست انقلاب علوم ذخیره سازی را رقم بزند. در این میان کمپانی IBM نقشی بسیار پررنگ در توسعه نوار‌های مغناطیسی داشته است. دستگاهی که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید، IBM 726 نام دارد که یکی از مهم‌ترین و تعیین کننده‌ترین اختراعات این صنعت بوده است و به خاطر سرعت بالایی که داشت در نخستین رایانه‌های الکترونیکی استفاده می‌شد. این دستگاه در ۲۱ ماه می‌ از سال ۱۹۵۲ ساخته شد.

Whirlwind core memory

Whirlwind core memory

در سال ۱۹۵۳ بود، که ماحصل پروژه Whirlwind دانشگاه MIT، یعنی نخستین رایانه که می‌توانست از Core-Memory‌ها استفاده کند، رونمایی شد. کور مموری‌ها از دنداه‌هایی از جنس مواد حساس مغناطیسی که در شبکه‌ای از سیم قرار داشتند، تشکیل می‌شدند. هر یک از این هسته‌ها می‌توانست یک بیت را ذخیره کند. مغناطیسی کردن یکی از مسیر‌ها برای بیت‌های صفر و یکی دیگر از راه‌ها، برای بیت‌های یک، اساس کار این سیستم بود. سیم‌ها می‌توانستد هر دو آن‌ها (بیت های 0 و 1) را تشخیص داده و ترتیب آن‌ها را تغییر دهند.

RAMAC

RAMAC

صنعت ذخیره‌سازی اطلاعات در دیسک‌های مغناطیسی، با ارایه سیستم کامپیوتری RAMAC 305 از سوی IBM برای دفتر روزنامه Zellerbach در سان‌فرانسیسکو دچار یک دگرگونی شد. تکنولوژی hard disk drive‌ها همین جا در سال ۱۹۵۶ توسط IBM رقم خورد. دیسک درایو RAMAC شامل ۵۰ صفحه فلزی پوشیده شده از مواد مغناطیسی بود که توانایی ذخیره ۵۰ میلیون کاراکتر را داشت. RAMAC توانایی دسترسی تصادفی به انبوهی از اطلاعات را در آن واحد و به صورت زمان واقعی داشت، چیزی که نوار‌های مغناطیسی و کارت‌های پانچ از آن بی‌بهره بودند.

Bryant Chucking Grinder Company magnetic disk drive

Bryant Chucking Grinder Company magnetic disk drive

کمپانی Bryant Chucking Grinder در سال ۱۹۵۹ این دستگاه را ساخت که با اینکه یک ایده جدید برای ذخیره‌سازی اطلاعات پشت آن بود به موفقیت چندانی دست نیافت.

در قسمت دوم مطلب تاریخچه ذخیره‌سازی اطلاعات، نام کمپانی‌هایی را به عنوان سازنده یا مخترع ادوات ذخیره سازی خواهید شنید که قطعا باورش برایتان سخت خواهد بود. توصیه می‌کنیم قسمت دوم این سری مطالب را از دست ندهید تا ببینید که این علم چگونه انقلاب‌های خود را رقم زده و به نقطه امروزی خویش رسیده است.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
1
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.