ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

آفتاب‌پرست چگونه تغییر رنگ می‌دهد؟

+

آفتاب‌پرست‌ها یکی از رنگارنگ‌ترین حیوانات در این سیاره هستند. اما این موجودات چگونه می‌توانند رنگ خود را تغییر دهند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا از پنجره علم نگاهی داشته باشیم به چگونگی تغییر رنگ در آفتاب‌پرست‌ها.

دانشمندان بر این باروند که آفتاب‌پرست‌ها با گسترش رنگدانه‌ها در پوست خود، تغییر رنگ می‌دهند، بسیار شبیه به عملی که اختاپوس‌ها یا ماهی‌های مرکب انجام می‌دهند. لایه بالایی پوست آفتاب‌پرست – که اپی‌درم نامیده می‌شود – حاوی سلول‌های رنگدانه‌ای زردی به نام زانتوفور و سلول‌های رنگدانه‌ای قرمزی به نام اریتروفور است. اما میزان رنگدانه موجود در سلول‌ها مشابه است، حتی زمانی‌که آفتاب‌پرست تغییر رنگ می‌دهد.

میشیل میلینکوویچ، یک متخصص ژنتیک تکاملی در گروه ژنتیک و تکامل دانشگاه ژنو و یک تیم از محققان کشف کرده‌اند که آفتاب‌پرست پلنگی (گونه‌ای از تیره آفتاب‌پرست) با استفاده از یک ساختار کریستالی در زیر لایه بالایی پوست خود، تغییر رنگ می‌دهد. درست در زیر پوست آفتاب‌پرست لایه‌ای از سلول‌ها که ایریدوفور نامیده می‌شوند، وجود دارد. این سلول‌ها حاوی بلورهای میکروسکوپی نمک هستند که در یک الگوی سه بعدی مانند پرتقال‌های انباشته شده در یک غرفه میوه‌فروشی در کنار یکدیگر مرتب شده‌اند.

هنگامی‌که نور به کریستال برخورد می‌کند، برخی از طول‌موج‌ها جذب شده و برخی دیگر از طول‌موج‌ها منعکس می‌شوند. در نتیجه، چشم ما پوست آفتاب‌پرست را به صورت طیف وسیعی از رنگ‌ها می‌بیند. اما چیزی که ما مشاهده می‌کنیم، در واقع نوری است که به وسیله این کریستال‌های کوچک تقویت شده است. به عنوان مثال، چیزی که ما به عنوان رنگ سبز درک می‌کنیم، طول موج آبی منعکس شده از کریستال‌ها و از طریق سلول‌های زانتوفور زرد در اپی‌درم آفتاب‌پرست است. در نتیجه ما پوست سبز روشنی را می‌بینیم که حاوی هیچ رنگدانه سبزی نیست.

بال درخشان پروانه مورفو نیز ساختاری مشابه با کریستال‌های کوچک در آفتاب‌پرست دارد. اما برخلاف پروانه مورفو، آفتاب‌پرست می‌تواند این ساختارها را حرکت دهد. هنگامی‌که آفتاب‌پرست تغییر رنگ می‌دهد، در واقع فاصله بین بلورهای نمک را تغییر می‌دهد و به دنبال آن رنگ نور منعکس شده تغییر می‌کند.

Chameleons

هر کدام از این نقاط نوری، یک آرایه از بلورهاست. هنگامی‌که فاصله بین آن‌ها تغییر می‌کند، طول موج‌ نور متفاوتی را منعکس می‌کنند.

آفتاب‌پرست یک لایه دوم از سلول‌های ایریدوفور درست در زیر لایه اول دارد. بلورها در این لایه بزرگ‌تر هستند و امواج نوری در طول موج مادون قرمز را منعکس می‌کنند. این نشان می‌دهد که آفتاب‌پرست همچنین از تغییر رنگ برای تنظیم دمای بدن خود استفاده می‌کند، با توجه به نظر میلینکوویچ. آفتاب‌پرست‌ها موجوداتی خون‌سرد هستند و گرمای بدن خود را از گرمای خورشید می‌گیرند.

اما یک احتمال دیگر نیز وجود دارد که اثبات آن سخت است. مانند بسیاری دیگر از حیوانات، آفتاب‌پرست می‌تواند در مقایسه با انسان طیف وسیع‌تری از نور را ببیند، از جمله نور فرابنفش را نیز می‌تواند ببیند. این بدان معنا است که تغییر رنگی که ما می‌توانیم ببینیم تنها آغاز فرآیند است. در واقع، آفتاب‌پرست یک زبان کامل از رنگ‌ها را دارد که بسیار فراتر از آن چیزی است که ما می‌توانیم درک کنیم.

پیش از این، درک ما از علت تغییر رنگ آفتاب‌پرست ناقص بود. دانشمندان زمانی تصور می‌کردند که توانایی تغییر رنگ آفتاب‌پرست‌ها به آن‌ها امکان می‌دهد تا بتوانند بهتر استتار کنند. بسیاری از گونه‌های آفتاب‌پرست‌ها که در جنگل‌ها زندگی می‌کنند با استفاده از طیف وسیعی از رنگ سبز خود یک استتار طبیعی را در میان پوشش‌های گیاهی برای خود رقم می‌زنند.

در حقیقت، آفتاب‌پرست‌ها در درجه اول رنگ خود را تغییر می‌دهند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. نرها با تغییر رنگ خود به سایر نرها درباره قلمرو و ماده‌های متعلق به خود هشدار می‌دهند.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.