ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

ابررایانه جدید اچ‌پی ۸۰۰۰ بار سریع‌تر از رایانه‌های شخصی موجود است

+

کمپانی اچ‌پی این هفته از نمونه اولیه یک رایانه جدید که به آن لقب ماشین را داده است، رونمایی کرد. به ادعای اچ‌پی این اولین نمایش دنیا از چیزی است که محاسبه حافظه‌محور نامیده می‌شود.

ایده این ماشین (که اولین بار در سال ۲۰۱۴ اعلام شد) قرار دادن تکیه اضافی بر روی حافظه رایانه‌ها برای انجام محاسبات و کاهش وابستگی به پردازنده‌های کامپیوتری است. در حالی که تا کنون به نظر می‌رسید که نمونه اولیه این ماشین تنها در حد یک طرح مفهومی است، اما اکنون برخی از حقایق نشان می‌دهند که این ادعا توانایی عملی شدن را دارد.

کمپانی اچ‌پی اعلام کرده است که شبیه‌ساز این مشاین نشان می‌دهد که محاسبات حافظه‌محور می‌تواند به عملکردی ۸۰۰۰ برابر سریع‌تر نسبت به رایانه‌های شخصی دست یابد.

اما باید توجه داشت که هنوز سال‌ها با نسخه تجاری این ماشین فاصله داریم و بازار اصلی این ماشین سرورهای قدرتمند هستند نه رایانه‌های شخصی. اما نباید ناامید بود که هیچ‌گاه شاهد حضور این دست از ماشین‌ها در خانه‌ها نخواهیم بود، زیرا اگر این معماری مورد نظر اچ‌پی در آینده عملی شود و به بازارها راه پیدا کند، می‌توان امیدوار بود که به مرور زمان شاهد چنین محصولاتی باشیم.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا سرعت محاسبات حافظه‌محور بسیار بالا است؟ چون در هسته آن، دستگاه اطلاعات را طریق نور ارسال می‌کند و این در حالی است که رایانه‌های شخصی اطلاعات را از طریق الکترون جابه‌جا می‌کنند.

نمونه اولیه این ماشین از ۸ ترابایت حافظه بهره می‌برد و اچ‌پی در نظر دارد که در نهایت سیستم را با صدها ترابایت حافظه توسعه دهد تا ماشین حتی قوی‌تر از نمونه اولیه آن باشد. اچ‌پی همچنین در حال توسعه نوع جدیدی از تراشه حافظه آزمایشی است که یک ممریستور نامیده می‌شود و می‌تواند داده‌ها را حتی در زمان خاموشی نیز حفظ کند.

فناوری ممریستور هنوز در حال توسعه است، اما با توجه به فعالیت‌های اچ‌پی می‌توان امیدوار بود که در سال‌‌های آینده و با عرضه نسخه‌ای تجاری از ماشین، شاهد آماده به کار بودن ممریستورها باشیم.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.