ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

تلسکوپ فضایی هابل تصویری از نیمه تاریک و مخفی کهکشان NGC 24 به ثبت رساند

+

تلسکوپ فضایی هابل که سالیان سال است به تصویربرداری از آسمان مشغول است، به تازگی تصویری زیبا و با جزئیات را از نیمه تاریک و مخفی کهکشان NGC 24 به ثبت رسانده است. دیسک (ناحیه گردان دور کهکشان) درخشان این کهکشان مارپیچی، ۲۵ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و در صورت فلکی مجسمه‌ ساز قرار گرفته است. این کهکشان که با نام NGC 24 فهرست‌بندی شده، در سال ۱۷۸۵ توسط ویلیام هرشل، ستاره‌شناس بریتانیایی کشف شد. ستاره‌شناسان تخمین زده‌اند که عرض این کهکشان چیزی در حدود ۴۰ هزار سال نوری است.

تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید به تازگی توسط دوربین پیشرفته نقشه‌برداری تلسکوپ فضایی هابل یا به اختصار، دوربین ACS به ثبت رسیده است. در این تصویر می‌توان جزئیات بسیاری را مشاهده کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به انفجارهای آبی رنگ (ستاره‌های جوان)، خطوط تیره (غبار کیهانی) و حباب‌های قرمز رنگ (گاز هیدروژن) اشاره کرد. این‌ها همگی موادی را تشکیل می‌دهند که در بازوهای مارپیچی کهکشان واقع شده‌اند. علاوه بر این‌ها، در دوردست نیز می‌توان کهکشان‌هایی را مشاهده کرد که گویی NGC 24 را محاصره کرده‌اند.

اما این همه آن‌چیزی نیست که بتوان در تصویر دید، در نگاه اول که با چشم غیر مسلح انجام می‌شود، تنها همین موارد را می‌بینیم اما چیزهای دیگری نیز هستند که با چشم عادی دیده نمی‌شوند. ستاره‌شناسان گمان می‌کنند که کهکشان‌های مارپیچی مانند NGC 24 و یا راه شیری، توسط هاله‌ای طولانی از ماده تاریک احاطه شده‌اند و یا با آن ترکیب شده‌اند. ماده تاریک، ماده‌ای است که وجود دارد اما دیده نمی‌شود اما در عوض خود را با انجام فعل و انفعالات گرانشی با مواد اطراف نشان می‌دهد. وجود ماده تاریک این پرسش که چرا نواحی خارجی کهکشان‌ها (همچنین کهکشان خودمان) با سرعتی غیر منتظره چرخش می‌کند را پاسخ می‌دهد و همچنین این ماده نقشی اساسی در شکل‌گیری و تکامل کهکشان‌ها را ایفا می‌کند. گفته شده که بیشتر جرم کهکشان NGC 24 (چیزی حدود ۸۰ درصد جرم آن) توسط هاله ماده تاریک احاطه شده است.

نظر شما در مورد این تصویر چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.