ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

مرکز کهکشانی که در فاصله 11 میلیون سال نوری از زمین قرار دارد توسط تلسکوپ فضایی هابل رصد شد

+

تلسکوپ فضایی هابل به تازگی تصویری را به ثبت رسانده که در آن می‌توان مرکز کهکشان مارپیچی NGC 247 را مشاهده کرد. NGC 247 یک کهکشان مارپیچی کوچک است و در صورت فلکی قیطس (نهنگ) قرار گرفته است و چیزی در حدود 11 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد و بخشی از گروه مجسمه ساز است. مجسمه ساز، گروهی از کهکشان‌ها است و کهکشان مشهور NGC 253 (یا همان کهکشان مجسمه ساز) نیز عضو این مجموعه است. در این تصویر که به تازگی توسط تلسکوپ فضایی هابل به ثبت رسیده می‌توان هسته کهکشان NGC 247 را به خوبی مشاهده کرد که به صورت یک تکه سفید رنگ است و توسط مخلوطی از ستارگان، گاز و غبار احاطه شده است.

غبار کیهانی، تکه‌ها و رشته‌های تاریکی را شکل داده که همچون سایه‌ای بر روی ستاره‌های پس زمینه افتاده‌اند و مانع از دیده شدن آن‌ها می‌شوند اما این در حالی است که گازها نقاط روشنی را شکل داده‌اند که به نواحی H II مشهور هستند و به صورت پراکنده در بازوهای کهکشان و دیگر مناطق آن دیده می‌شوند. در این کهکشان یکی از ویژگی‌های عجیب و مروز نیز وجود دارد اما نمی‌توان آن را در این تصویر دید اما در نماهای عریض‌تری که از این کهکشان به ثبت رسیده (مانند تصویر ثبت شده توسط تلسکوپ 2.2 متری MPG/ESO 2.2-meter متعلق به رصدخانه جنوبی اروپا) می‌توان آن را به راحتی مشاهده کرد. در قسمت شمالی دیسک (صفحه) کهکشان NGC 247 یک فضای خالی ظاهری وجود دارد، شکافی که در بین ازدحام ستاره‌ها و نواحی H II قرار گرفته و تقریباً در یک سوم طول کهکشان امتداد یافته است.

در میان این شکاف ستاره‌هایی وجود دارند اما در مقایسه با آن‌هایی که در اطراف شکاف قرار گرفته‌اند، تفاوت‌های بسیاری دارند. ستاره‌های درون شکاف، پیرتر هستند و در نتیجه کم‌نورتر بوده و رنگی متمایل به قرمز دارند. این نشان می‌دهد فرآیند شکل‌گیری و زایش ستاره‌ها که در بیشتر نواحی کهکشان انجام می‌شود، بنابر دلایلی نامشخص در این ناحیه خالی متوقف شده است و برای حدود یک میلیارد سال است که در این شکاف، ستاره‌ای به وجود نیامده است. این تنها یک دلیل است اما علت به وجود آمدن شکاف هنوز هم مشخص نیست و ستاره‌شناسان نتوانسته‌اند به پاسخی جامع و قانع کننده در این خصوص دست یابند. اما نظریه‌هایی هستند که احتمال به وجود آمدن این شکاف را بر هم‌کنشی گرانشی کهکشان NGC 247 با یک کهکشان دیگر می‌دانند.

نظر شما در مورد این تصویر چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.