ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

تلسکوپ فضایی هابل از ستاره مرده شبه خورشیدی تصویر برداری کرد

+

تصویری که در بالا می‌بینید، به تازگی توسط تلسکوپ فضایی هابل (متعلق به ناسا و آژانس فضایی اروپا) به ثبت رسیده است و مرگ رنگارنگ یک ستاره شبه خورشیدی را نشان می‌دهد. این ستاره با پخش کردن لایه‌های بیرونی خود که از جنس گاز هستند، به زندگی خودش پایان داده است و اکنون این لایه‌های گازی همچون پیله‌ای دور هسته باقی‌مانده ستاره را گرفته‌اند. نور فرابنفشی که از سوی ستاره مرده ساطع می‌شود در این تصویر باعث درخشش مواد اطراف شده است. بخش باقی‌مانده از ستاره که با نام کوتوله سفید شناخته می‌شود، نقطه‌ای سفید رنگ است و در مرکز این مواد قرار گرفته است. خورشید ما نیز وقتی سوخت خود را به پایان برساند، ابتدا به یک غول سرخ تبدیل می‌شود و سپس همانند این ستاره منفجر خواهد شد، البته نگران نباشید زیرا این اتفاق دست‌کم تا 5 میلیارد سال آینده روی نخواهد داد!

کهکشان راه شیری ما مملو از این آثار ستاره‌ای است و ما آن‌ها را با نام سحابی سیاره‌ای می‌شناسیم و این در حالی است که این سحابی‌ها هیچ ربطی به سیارات ندارند. ستاره‌شناسان قرن 18 و 19 میلادی این نام را برای این اجرام انتخاب کردند زیرا تلسکوپ‌های قدرت‌مندی را در اختیار نداشتند و این دیسک‌های گازی که در دوردست‌ها قرار گرفته‌اند همچون سیارات اورانوس و نپتون به نظر می‌رسیده‌اند. این سحابی سیاره‌ای که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، با نام NGC 2440 فهرست‌بندی شده است.

کوتوله سفیدی که در مرکز سحابی سیاره‌ای NGC 2440 قرار دارد، به دلیل داشتن دمای 200 هزار درجه سلسیوس، یکی از گرم‌ترین نقاطی است که می‌شناسیم. ساختار آشفته این سحابی سیاره‌ای نشان می‌دهد که ستاره منفجر شده به طور ناگهانی وزن خود را از دست داده و هر آن‌چه را که در درونش بوده به بیرون ریخته است. با هر انفجاری که رخ داده، این ستاره مواد را در جهت‌های مختلف پخش کرده است و این را می‌توان از ساختار پاپیونی شکل سحابی فهمید. همچنین در این سحابی ابرهایی مملو از غبار وجود دارند که به صورت خطوط طولانی و تاریک در اطراف هسته ستاره دیده می‌شود و از آن به تدریج فاصله می‌گیرند. سحابی NGC 2440 در فاصله 4000 سال نوری از زمین و در مسیر صورت فلکی کشتی دم قرار گرفته است.

مواد خارج شده از ستاره با توجه به ترکیباتی که دارند، چگالی آن‌ها و این که چقدر به ستاره مرکزی نزدیک بوده‌اند، در رنگ‌های مختلف می‌درخشند. به عنوان مثال رنگ آبی نشان دهنده هلیم است، آبی-سبز اکسیژن را نشان می‌دهد و قرمز نیز به نیتروژن و هیدروژن مربوط می‌شود.

نظر شما در مورد این تصویر چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.