ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

موفقیت محققان ایرانی در تهیه تصاویر ویدیویی از حرکات پیوسته قلب

+

پژوهش‌گران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از نرم‌افزارهای پردازش تصویر، ویدئویی از حرکات پیوسته دریچه قلب ارائه دادند. به گزارش ویاتک به نقل از ایرنا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مجری طرح با اشاره به مشکلات دستگاه‌هایی چون اکوکاردیوگرافی و سونوگرافی، گفت: دستگاه اکوکاردیوگرافی یک سیستم اسکن اولتراسوند (فراصوت) و پردازش تصویر است که به منظور تصویربرداری از ساختارهای قلب به کار می‌رود.

‘نونا مهران نیا’ یکی از مشکلات این دستگاه را پیوسته نبودن تصاویر آن دانست و ادامه داد: از آن‌جا که دستگاه‌های اولتراسوند دارای سرعت موج ثابت هستند امکان تصویربرداری با نرخ تصویربرداری بالاتر در آن وجود ندارد و در نتیجه در شرایطی مانند حرکات سریع دریچه قلب به دلیل سرعت بالا، پیوستگی لازم برای تشخیص بهتر بیماری وجود ندارد و از همین رو با اجرای تحقیقات، راهکاری برای این مشکل ارائه کردیم.

وی خاطرنشان کرد: از آن‌جا که تصویربرداری از برخی اندام‌ها مانند دریچه قلب همراه با حرکات سریع است، زنده بودن تصاویر بسیار مهم است که این امر از طریق پردازش تصاویر میسر خواهد بود که با توجه به این ضرورت، در این مطالعات از نرم‌افزارهای خاصی استفاده کردیم. مهران نیا درباره جزئیات این طرح پژوهشی توضیح داد: در این پروژه با استفاده از ابزارهای کاهش بعد (منیفلد)، تعداد فریم‌های مورد نیاز مشخص شده و سپس با استفاده از روش‌های پردازش تصویری مانند registration این فریم‌ها تولید و بین فریم‌های قبلی قرار گرفتند.

وی ادامه داد: در انتها دو ویدئو که یکی دارای تصاویر طبیعی و دیگری حاوی افزایش فریم بوده، با هم مقایسه شدند که نتایج نشان داد با استفاده از این روش می‌توانیم تصاویری با کیفیت بهتر و پیوسته‌تر از دریچه قلب ارائه دهیم.

این تحقیق با عنوان «استفاده از کاهش بعد جهت افزایش تعداد فریم با هدف بهبود کیفیت تصاویر اکوکاردیوگرافی» در دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرا شده است.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.