ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

رایانه هوش مصنوعی واتسون جان یک بیمار سرطانی را نجات داد

+

رایانه هوش مصنوعی واتسون که به شرکت آی‌بی‌ام (IBM) تعلق دارد همه کاری را انجام می‌دهد، از برنده شدن در رقابتی که در برنامه تلویزیونی جئوپاردی (Jeopardy) برگزار شد گرفته تا پخت وعده‌های غذایی عجیب و غریب، همه و همه از کارهایی هستند که این رایانه هوش مصنوعی قدرت‌مند می‌تواند انجام دهد. اما به نظر می‌رسد که این رایانه اخیراً توانسته یک دستاورد بزرگ داشته باشد و بزرگ‌ترین موفقیتی که کسب کرده را رقم بزند: نجات جان یک انسان از مرگ حتمی!

 پزشکان دانشگاه توکیو به تازگی گزارش داده‌اند که این سیستم هوش مصنوعی توانسته گونه‌ای نادر از سرطان خون را در بدن یک زن ۶۰ ساله تشخیص دهد. این پزشکان چند ماه قبل در تشخیص نوع سرطان دچار اشتباه شده بودند. این ماشین تحلیل‌گر توانسته ظرف مدت زمان ۱۰ دقیقه، تغییرات ژنتیکی بدن این بیمار را با ۲۰ میلیون مقاله تحقیقاتی در زمینه سرطان مقایسه کند و سپس گونه سرطان را با دقت بسیار بالایی تشخیص دهد و درمان لازم (درمانی که چند وقت پیش خود را ثابت کرده و کارآمد بوده است) برای این نوع سرطان را ارائه کند. پزشکان می‌گویند که واتسون توانسته گونه‌ای دیگر از سرطان خون را در بدن بیماری دیگر تشخیص دهد.

به نظر می‌رسد که هنوز مدت زمان زیادی باقی مانده تا واتسون و دیگر سیستم‌های هوش مصنوعی بتوانند به صورت گسترده در بیمارستان‌ها مشاوره‌های لازم را ارائه دهند. این رایانه‌ها در همه زمینه‌ها کارآمد نیستند و در برخی موقعیت‌ها باید پایگاه داده‌ای برای مقایسه در اختیار آن‌ها قرار گیرد. اما تشخیص یک چنین بیماری‌هایی نشان می‌دهد که فناوری در دنیای پزشکی چگونه می‌تواند مفید واقع شود. پزشکان نمی‌خواهند که برای تشخیص گونه‌ای نادر از یک بیماری و درمان آن سال‌های زیادی را در میان تحقیقات بگذرانند و یا از مراکز تحقیقاتی و دیگر بیمارستان‌ها کمک بخواهند، بنابراین در این زمینه سیستم هوش مصنوعی می‌تواند مفید واقع شود زیرا این کار را در دقایقی انجام می‌دهد.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.