ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

اجرای تکنیک رمزنگاری “DNA” بر روی خزندگان در کشور

+

برای اولین‌بار در کشور تکنیک رمزنگاری “DNA” بر روی خزندگان توسط عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری اجرا می‌شود. به گزارش ویاتک به نقل از ایسنا، دکتر اسکندر رستگار پویانی عضو هیات علمی گروه زیست‌شناسی دانشگاه حکیم سبزواری از همکاری مشترک خود با محققان دانشگاه هایدلبرگ آلمان در پروژه تحقیقاتی “بازنگری تاکسونومیکی سوسماران ایران با استفاده از شیوه و تکنیک رمزنگاری DNA” خبر داد.

وی با اشاره به این‌که بازنگری تاکسونومیکی جانوران با شیوه رمزنگاری “DNA” روش بسیار پیشرفته‌ای جهت ارزیابی رده‌بندی و معرفی گونه‌های جدید جانوران است، افزود: هم اکنون کشورهای بزرگ دنیا از این شیوه استفاده می‌کنند. این استاد دانشگاه با عنوان این‌که در این پروژه طرح بازنگری تاکسونومیکی خزندگان با رمزنگاری “DNA” برای نخستین‌بار در کشور اجرا می‌شود، گفت: به وسیله این روش با استفاده از ژنوم جانوران و براساس توالی “DNA” ارزیابی دقیق تاکسونومیکی بر روی سوسماران ایران که گونه‌های زیادی را در بر می‌گیرند، صورت خواهد گرفت.

وی استفاده از تکنیک رمزنگاری “DNA” در ارزیابی رده‌بندی جانوران را ازجمله مباحث مورد علاقه خود برشمرد و تصریح کرد: پس از بررسی‌های اولیه طرح، این پروژه نوشته شد و پس از داوری در وزارت علوم تحقیقات و فناوری این طرح جزو طرح های ICRP قرار گرفت و با توجه به اعلام آمادگی دانشگاه هایدلبرگ آلمان جهت مشارکت در این پروژه، مصوب شد هزینه‌های طرف ایرانی پژوهش از طرف وزارت تقبل شود و همچنین طرف آلمانی نیز 30 هزار یورو برای انجام این طرح سرمایه‌گذاری کرد.

عضو هیات علمی گروه زیست شناسی دانشگاه حکیم سبزواری با اشاره به این‌که محققان آلمانی در اجرای این پژوهش کمک تکنیکی خواهند کرد، گفت: نمونه‌های خون  از سوسماران طبیعت ایران تهیه می‌شود و در آزمایشگاه ژن مورد نظر برای بارکدینگ cox1 با فرآیند پی‌سی‌آر PCR تکثیر و سپس توالی‌یابی انجام خواهد گرفت.

دکتر رستگار پویانی با اشاره به این‌که هزینه این توالی‌یابی از سوی محققان آلمانی انجام می‌شود، یادآور شد: دراین روش هیچ بافت یا جانوری از ذخایر ژنتیکی ایران خارج نخواهد شد و در عین حال همکاری طرف خارجی هزینه‌های سنگین توالی‌یابی را تامین می‌کند. عضو هیات علمی گروه زیست‌شناسی دانشگاه حکیم سبزواری خاطرنشان کرد: در نهایت با به دست آوردن تمامی توالی‌ها وضعیت خویشاوندی و تاکسونومیکی سوسماران ایران مشخص خواهد شد و با مقایسه این نتایج با نتایج تحقیقات گذشته می‌توانیم بازنگری جامعی در رده‌بندی این جانوران انجام دهیم.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.