ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

در رقابت برای زندگی، کدام جنین انسان را به وجود می‌آورد؟

+

هر یک از ما زندگی خود را از یک تک‌سلولی آغاز کرده‌ایم، سپس به دو سلول، سه سلول و چهار سلول در طول دو روز اول پس از لقاح تقسیم شده‌ایم. اما تنها چند جنین اولیه – حدود یک از سه – با یک ساختار ژنتیکی خوب همراه هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد به روند توسعه خود ادامه دهند. دانشمندان هنوز نمی‌دانند چرا، اما به همراه یوزپلنگ‌ها و اسب‌ها، ما انسان‌ها بخشی از پستاندارانی هستیم که حداقل باروری را دارند.

حدود 10 تا 15 درصد زوج‌ها با مشکل ناباروری روبه‌رو هستند. در میان این زوج‌ها، برخی با استفاده از لقاح آزمایشگاهی (IVF) به نیاز خود پاسخ می‌دهند، روشی درمانی که در آن پزشکان یک تخمک زن را با یک اسپرم مرد در آزمایشگاه ترکیب می‌کنند، به امید ایجاد چند رویان سالم که بتوان آن‌ها را به رحم زن منتقل کرد. برای زوج‌هایی که قصد دارند از لقاح آزمایشگاهی استفاده کنند، هر گونه اطلاعاتی که به شناسایی جنینی که بهترین شانس را برای رشد و ایجاد یک کودک سالم دارد، کمک کند، ارزشمند است. از آن‌جا که در این روش معمولاً چند جنین به رحم منتقل می‌شود، نرخ حاملگی‌های دوقلو و سه‌قلو در بین این زوج‌ها بیش از متوسط جمعیت است. این حاملگی‌های می‌توانند برای مادر و نوزدان مخاطره‌آمیز باشند.

برخی از زوج‌هایی که از روش لقاح آزمایشگاهی برای باردار شدن استفاده می‌کنند، هیچ وقت باردار نمی‌شوند. طبق اعلام مراکز کنترل بیماری‌ها، تنها 46 درصد از جنین‌های منتقل شده می‌توانند روند رشد خود را ادامه داده و به یک نوزاد تبدیل شوند. این میزان در میان زنان با سن زیر 35 سال است که نسبت به زنان مسن‌تر شانس بیشتری برای باردار شدن دارند.

Auxogyn، یک شرکت در منلو پارک است که تستی را توسعه داده است که با توجه به اظهارات مقامات این شرکت، می‌تواند به حل این مشکل کمک کند. این تست که Eeva نام دارد در سال 2014 تاییدیه سازمان غذا و دارو ایالات متحده را دریافت کرده است و در حال حاظر در بیش از 30 کلینیک‌ باروری در ایالات متحده مورد استفاده قرار می‌گیرد. آلیس چن، مدیر تحقیقات زیست‌پزشکی Auxogyn چنین اظهار نظر می‌کند که:

Alice Chen

اگر یک جنین به روز پنجم برسد، شانس بیشتری را برای کاشته شدن در رحم و ایجاد یک نوزاد زنده دارد.

هدف این تست کمک به جنین‌شناسان در کلینیک‌های باروری است تا بتوانند جنین‌های اولیه با بهترین شانس برای ادامه روند رشد را در روز پنجم انتخاب کنند. در روز پنجم بعد از لقاح، جنین در حدود 200 سلول دارد و آماده است که از پوسته خود خارج شود، یک رویداد مهم که اجازه می‌دهد پس از آن جنین در رحم لانه‌گزینی کند و روند رشد خود را ادامه دهد. تست Eeva نتیجه یک یافته کلیدی در مورد رشد جنین در دانشگاه استنفورد در سال 2010 است. دانشمندان با بررسی ویدیوهایی از جنین‌های در حال رشد، متوجه شدند که جنین‌هایی که به روز پنجم رسیده‌اند در واقع یک الگوی زمانی دقیق را دنبال کرده‌اند، چیزی شبیه به یک ساعت جنینی. رنه ریجو پرا که سرپرستی این پژوهش را در دانشگاه استنفورد بر عهده داشته است، چنین بیان می‌کند که:

Renee Reigo Pera MSU photo by Kelly Gorham

پارامترهای دقیقی پیرامون روند توسعه طبیعی وجود دارد. جنینی که نمی‌تواند چند روز نخست را بدون طی کردن روند تکامل خود طی کند، ساختار مناسب برای اتصال به رحم را ندارد. این واقعاً، واقعاً، واقعاً مهم است.

تا پیش از آن، محققان – از جمه رنه ریجو پرا – تصور می‌کردند که جنین‌ها می‌توانند در نرخ‌های مختلف بسیاری رشد کنند و هنوز سالم بمانند. اما تحقیقات او و مطالعات بعدی انجام شده توسط Auxogyn نشان دادند که جنین‌هایی که در 9 تا 11 ساعت از دو سلول به سه سلول تقسیم می‌شوند و سپس در کمتر از 2 ساعت از سه سلول به چهار سلول تقسیم می‌شوند، بهترین شانس را برای ادامه روند رشد و تکامل خود تا روز پنجم دارند. آلیس چن چنین بیان می‌کند که:

Alice Chen

زمان‌بندی نمی‌تواند خیلی سریع یا خیلی آهسته باشد. هنگامی‌که زمان‌بندی درست و مناسب است، جنین شانس بیشتری برای رشد و تکامل خود تا روز پنجم دارد.

Auxogyn تست Eeva را بر اساس این دانسته توسعه داده است. در این تست مذکور، جنین – که در این هنگام به اندازه یک و نیم برابر عرض یک تار موی انسان است – در دخال چاه کوچکی در یک پتری دیش قرار می‌گیرد. سپس پتری دیش در زیر میکروسکوپی قرار می‌گیرد که در داخل انکوباتور قرار گرفته است. یک دوربین کوچک در میکروسکوپ هر پنج دقیقه از روند رشد و تکامل جنین عکس می‌گیرد. با استفاده از این ویدیوهای تایم لپس، یک الگوریتم کامپیوتری به صورت خودکار آهنگ رشد هر جنین را نشان می‌دهد. این نرم‌افزار یک نمره بالا را به جنینی می‌دهد بیشترین شباهت را به الگوی مشخص شده توسط تیم تحقیقاتی استنفورد دارد. جنینی که بیشترین انحراف را از الگوی تعیین‌شده داشته باشد، یک نمره پایین را دریافت می‌کند. این اطلاعات کمک می‌کند تا جنین‌شناسان جنین سه روزه‌ای را که شانس بیشتری برای رشد و تکامل تا روز پنجم دارد، انتخاب کنند.

یک جنین انسان سه روز بعد از لقاح، در مرکز علوم تولید مثل منطقه خلیج سان فرانسیسکو، در سان رامون. در این مرحله، یک جنین سالم همچون این تصویر، 6 تا 10 سلول با اندازه مشابه دارد.

یک جنین انسان سه روز بعد از لقاح، در مرکز علوم تولید مثل منطقه خلیج سان فرانسیسکو، در سان رامون. در این مرحله، یک جنین سالم همچون این تصویر، 6 تا 10 سلول با اندازه مشابه دارد.


یک جنین انسان سه روز بعد از لقاح که نشانه‌هایی از تکه تکه شدن را نشان می‌دهد، پدیده‌ای که سبب می‌شود شانس آن برای ادامه روند رشد و تکامل کمتر شود.

یک جنین انسان سه روز بعد از لقاح که نشانه‌هایی از تکه تکه شدن را نشان می‌دهد، پدیده‌ای که سبب می‌شود شانس آن برای ادامه روند رشد و تکامل کمتر شود.

در کلینیک‌های باروری که به روش قدیمی عمل می‌کنند، جنین‌شناسان با نگاه به جنین‌ها در زیر میکروسکوپ سه روز پس از لقاح، هنگامی‌که همچون یک توده کوچک انگور به نظر می‌رسند، به آن‌ها نمره می‌دهند. آن‌ها به دنبال جنین‌هایی با 6 تا 10 سلول با اندازه مشابه هستند. اما این سیستم کاستی‌هایی دارد.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.