ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

مصرف بی‌رویه دارو؛ خیانتی خاموش!

۱

گروهی از محققان و دانشمندان همواره به دنبال یافتن داروها و راه‌حل‌های درمانی مناسب برای بیماری‌های مختلف هستند. اگرچه که داروهای مختلفی که تا به امروز و با زحمات و تلاش‌های دانشمندان کشف شده‌اند، توانسته‌اند به درمان بیماری‌های بسیاری کمک کنند، اما اگر از همین داروها به درستی استفاده نشود، نتایج زیان‌باری را به دنبال خواهد داشت.

یکی از مسائل بسیار مهمی که امروزه سلامت جامعه ما را تهدید می‌کند، مصرف بی رویه و نادرست دارو است. متأسفانه مصرف بدون نسخه دارو روزبه‌روز در حال افزایش است و این مسئله نه تنها به سلامت خود فرد بلکه به سلامت جامعه نیز ضربه می‌زند، علاوه بر این مصرف نادرست داروها نیز از سوی دیگر به سلامت فرد و جامعه صدمه می‌زند. امروز می‌خواهیم نگاهی علمی داشته باشیم به مشکلات مصرف بی‌رویه و نادرست داروها و همچنین هزینه سنگینی که این رفتارهای نادرست به سلامت شخص و جامعه تحمیل می‌کند.

شاید بتوان گفت که هزینه مالی کمترین هزینه‌ای است که شخص در مقابل مصرف بدون نسخه و بی‌رویه دارو می‌پردازد، اگرچه که از نگاه شخص و برای خود او شاید این هزینه چندان مهم نباشد، اما زمانی که این موضوع در سطح کلان جامعه بررسی می‌شود، به خوبی می‌توان هزینه‌ای که این رفتار نادرست به جامعه تحمیل می‌کند را درک کرد.

Drugs (3)اما هزینه دیگری که شخص در قبال مصرف نادرست دارو می‌پردازد و به‌مراتب مهم‌تر از هزینه مالی است، آسیبی است که به سلامتی خود وارد می‌کند. شاید شخصی که به مصرف نادرست دارو می‌پردازد، چنین بیندیشد که با مصرف نادرست دارو تنها ممکن است که به سلامت خود ضربه بزند، اما این موضوع کاملاً نادرست است و هزینه استفاده بی‌رویه و نادرست داروها نه تنها به سلامت شخص بلکه به سلامت جامعه نیز ضربه می‌زند! شاید برای بسیاری جای سؤال باشد که چرا هنگامی‌که یک شخص خودسرانه به مصرف نادرست دارو می‌پردازد، علاوه بر سلامت خود به سلامت جامعه نیز آسیب می‌زند؟ بگذارید با مثال‌هایی این موضوع را بررسی کنیم.

یکی از مواردی که امروزه در رابطه با مصرف نادرست داروها در جامعه مشاهده می‌شود، هنگامی است که شخص علائمی از بیماری را در خود مشاهده می‌کند و بر اساس دیدگاه خود این علائم را به یک بیماری نسبت می‌دهد و به دنبال آن به مصرف خودسرانه داروهای مختلف می‌پردازد. این یک رفتار بسیار نادرست است، اما چرا؟ زیرا بسیاری از بیماری‌های مختلف علائم یکسانی دارند و بهترین راه تشخیص بیماری و علت آن، مراجعه به پزشک است تا با معاینه صحیح بتواند علت بیماری را تشخیص دهد. حال اگر شخص به‌درستی بیماری خود را تشخیص ندهد و داروهای نامناسبی را مصرف کند، این داروها نه تنها به روند بهبود بیماری کمک نمی‌کنند بلکه هرکدام از داروها با توجه به ساختار و عملکردی که دارد، می‌تواند عوارضی را برای یک یا چند ارگان در بدن ایجاد کند و در این صورت شخص نه تنها به بهبود بیماری خود کمک نکرده بلکه صدماتی را نیز به بدن خود وارد کرده است!

از سوی دیگر حتی اگر شخص بتواند بیماری خود را به‌درستی تشخیص دهد، نمی‌تواند در انتخاب دارو و میزان مصرف داور بهترین تصمیم‌گیری را داشته باشد، چراکه هر بیمار با توجه به وضعیت جسمانی، سن و سال، مبتلا بودن یا نبودن به بیماری‌های دیگر و هر مورد دیگری که می‌تواند در انتخاب داروی مناسب تأثیرگذار باشد، نیازمند مصرف داروهای مشخصی است که باید توسط پزشک تعیین شوند. حتی اگر شخص بتواند داروی مناسب را نیز انتخاب کند، میزان مصرف دارو و طول مدت‌زمانی که شخص باید این دارو را مصرف کند، موارد دیگری هستند که باید به‌درستی انتخاب شوند و انتخاب آن‌ها به تشخیص دقیق بیماری و آشنایی کامل با بیماری بستگی دارد و این موارد تنها به‌وسیله پزشک به‌درستی انجام می‌گیرند.

Drugs (1)

بیایید یک موضوع مهم را دقیق‌تر بررسی کنیم تا به عوارض استفاده نادرست از داروها بیشتر پی ببریم. بسیاری از افرادی که به مصرف خودسرانه داروها اقدام می‌کنند، ازآنجایی‌که از میزان صحیح مصرف دارو و طول مدت‌زمانی که باید دارو را مصرف کنند، آگاهی ندارند، پس‌ازاینکه بعد از گذشت مدت‌زمانی از مصرف دارو، نشانه‌های بیماری از بین می‌رود، مصرف دارو را متوقف می‌کنند. حال اگر بیماری‌ای که شخص به آن مبتلا شده است، یک میکروارگانیسم بیماری‌زا علت آن باشد، هنگامی‌که شخص بعد از اینکه نشانه‌های بیماری از بین می‌روند، مصرف دارو را متوقف می‌کند، هنوز ممکن است تعدادی از این میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا در بدن شخص باقی‌مانده باشند اما چون تعداد آن‌ها زیاد نیست، علائم بیماری را نشان نمی‌دهند. شاید چنین فکر کنید که این موضوع چندان مهم نیست؟ اما باید بدانید که بسیار مهم است، چراکه میکروارگانیسم‌ها موجوداتی بسیار هوشمند هستند!

شاید این سؤال در ذهن شما نقش بسته باشد که هوشمندی میکروارگانیسم‌ها به چه معناست؟ وقتی می‌گوییم میکروارگانیسم‌ها موجوداتی هوشمند هستند، در مثال مورد نظر ما به این معنی است که هنگامی‌که روند درمان به درستی صورت نگیرد و پس از متوقف کردن روند مصرف دارو، ممکن است که تعدادی از میکروارگانیسم‌ها در بدن شخص باقی بمانند، این میکروارگانیسم‌ها می‌توانند ژن مقاومت نسبت به دارو را از طریق راه‌های مختلفی کسب کنند و اگر این شخص پس از آن دوباره به این بیماری مبتلا شود و همان داروهای پیشین را مصرف کند، دیگر این داروها نمی‌توانند عامل بیماری را از بین ببرند، زیرا میکروارگانیسم عامل بیماری توانسته است که ژن مقاومت نسبت به داروها را کسب کند. ممکن است چنین فکر کنید که این خود شخص است که در نهایت بهای رفتار نادرست خود را می‌پردازد، اما باید بدانید که اگر چنین فکر می‌کنید، سخت در اشتباه هستید. بسیاری از میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا از طریق راه‌های مختلفی می‌توانند از یک فرد به فرد دیگر منتقل شوند. حال اگر میکروارگانیسمی بیماری‌زا ژن مقاومت نسبت به یک دارو را در بدن یک فرد کسب کرده باشد و از این فرد به افراد دیگر منتقل شود، این میکروارگانیسم پس از گذشت مدت‌زمانی در سطح جامعه پخش می‌شود و پس از آن این میکروارگانیسم دیگر نسبت به آن داوری مشخص مقاومت پیدا کرده است و با استفاده از آن دارو نمی‌توان به مقابله با این میکروارگانیسم پرداخت. این بهایی است که جامعه در قبال رفتار نادرست افراد در زمینه مصرف دارو می‌پردازد.

Drugs (5)اما عوارض استفاده بی‌رویه و نادرست داروها به همین‌جا ختم نمی‌شوند، بهتر است یک رفتار اشتباه دیگر در رابطه با مصرف بی‌رویه داروها را بررسی کنیم تا بیشتر با هزینه‌هایی که در قبال این رفتار نادرست به جامعه تحمیل می‌شود، آشنا شویم. یکی از رفتارهای نامناسب در رابطه با مصرف دارو که متأسفانه بسیار در جامعه رواج یافته است، مصرف بی‌رویه داروهای ضد درد یا مسکن‌ها است. مصرف بیش‌ازحد داروهای ضد درد نه تنها به بخش‌های مختلف بدن به‌خصوص سیستم عصبی و کبد ضربه می‌زند بلکه از سویی دیگر باعث می‌شود شخص درد را که یک علامت مفید است دیگر احساس نکند! بله، درست خواندید، درد یک علامت مفید است و نشان می‌دهد که کدام قسمتی از بدن شخص با مشکل مواجه شده است. اگر شخصی که درد را در قسمتی از بدن خود احساس می‌کند، به‌جای اینکه به بررسی علت درد بپردازد و به دنبال رفع مشکل برود، به مصرف بی‌رویه داروهای مسکن روی آورد، تنها باعث می‌شود که دیگر درد را در بدن خود احساس نکند و همین موضوع سبب می‌شود که مشکلی که باعث بروز درد شده بود در بدن وی باقی بماند و باگذشت زمان این مشکل بزرگ‌تر شود، تا جایی که یک خطر جدی سلامت شخص را تهدید کند.

اما متأسفانه گاهی پزشکان جامعه نیز این چرخه معیوب مصرف نادرست دارو را تکمیل می‌کنند! گاهی پزشکان لیست طویلی از داروها را برای بیماران تجویز می‌کنند و با عوارض جانبی‌ای که این داروها با خود به همراه دارند، تأثیر بسیار بدی را به سلامت جامعه تحمیل می‌کنند. اما پزشکان باید بدانند که هنر پزشک باید شناسایی درست بیماری و درمان بیمار با کمترین داروی ممکن باشد و این چیزی است که در کشورهای پیشرفته در زمینه نظام پزشکی به خوبی دیده می‌شود.


به‌راستی تا چه زمانی با رفتارهای نادرست خود می‌خواهیم سلامت خود و جامعه را به خطر بیندازیم؟ آیا زمان آن نرسیده که اندکی بیشتر بیندیشیم و به سلامت خود و جامعه بیشتر اهمیت بدهیم و نگذاریم سرمایه‌هایی که می‌توانند در زمینه‌های دیگر و برای بهبود وضع جامعه صرف شوند، در بخش سلامت جامعه و به دنبال رفتارهای نادرست ما هزینه شوند؟

بیشتر بخوانید

تماشا کنید: سرنوشت قرص ها در درون بدن چگونه است؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

1 دیدگاه

avatar

مرتب سازی:   جدید ترین | قدیمی ترین | بیشترین رای
عرفان
عضو
7 ماه 6 روز قبل

امام علی سلام الله علیه : مصرف دارو برای بدن مثل مصرف صابون برای لباس است آن را تمیز می کند اما کهنه اش هم می کند

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.