ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

اینتل تراشه‌های ۱۰ نانومتری مبتنی بر ARM را برای موبایل‌ها و دستگاه‌های اینترنت اشیاء تولید می‌کند

+

به نظر می‌رسد که اینتل بالاخره شکست خود در بازار تراشه‌های موبایل را قبول کرده و از معامله‌ای سخن می‌گوید که به شرکتش اجازه می‌دهد تا بتواند برای اینترنت اشیاء و موبایل، تراشه‌هایی با معماری ARM را بسازد. اینتل در دنیای دسکتاپ پادشاهی می‌کند (اما به زودی و با رشد کرو‌م‌بوک‌ها این بازار را نیز از دست می‌دهد) اما هیچ‌گاه در دنیای موبایل شانسی نداشته است. اینتل سعی کرد که تراشه‌های X86 خود را به گوشی‌های موبایل نیز بیاورد و بر این کار نیز اصرار داشت اما متاسفانه موفق نشد. بازار موبایل را تراشه‌هایی با معماری ARM که از سوی کوالکام، سامسونگ و مدیاتک عرضه می‌شوند اشغال کرده‌اند و جایی برای اینتل با تراشه‌های X86 باقی نگذاشته‌اند.

اینتل امروز اعلام کرد که با شرکت ARM یک معامله کرده است که به واسطه آن، این امکان فراهم می‌شود گروه Custom Foundry اینتل بتواند تراشه‌های مخصوص موبایل و اینترنت اشیاء را بر پایه فناوری‌های ARM و فناوری‌های خودش تولید کند. ترکیب فناوری این دو نشان می‌دهد که در آینده باید منتظر تراشه‌های فوق کوچک برای موبایل‌ها و دستگاه‌های اینترنت اشیاء باشیم که باعث می‌شوند این دستگاه‌ها بسیار قدرت‌مند و کم مصرف باشند. همچنین اینتل اعلام کرد از جمله نخستین مشتریانی که از تراشه‌های Custom Foundry این شرکت استفاده می‌کنند می‌توان ال‌جی را نام برد که بر پایه پلتفرم طراحی ۱۰ نانومتری Custom Foundry، یک پلتفرم جهانی موبایل را ایجاد خواهد کرد.

این معامله انجام شده درهای امید را به سوی اینتل باز کرد که در آینده همکاری‌های بزرگ‌تری داشته باشد و بتواند برای شرکت‌هایی همچون سامسونگ، اپل و… تراشه تولید کند. این همکاری باعث شد تا گذشته تاریک اینتل در بازار موبایل‌ها از بین برود و باید در آینده نزدیک شاهد ورود یک شرکت قدرت‌مند به بازار تراشه‌های موبایل باشیم که می‌تواند شرکت‌های بزرگی همچون کوالکام را نیز به چالش بکشد.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.