ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

اجرای مرحله تکمیلی فیلترینگ هوشمند تا آذر

+

معاون وزیر ارتباطات جزئیات اجرای طرح فیلترینگ هوشمند را تشریح کرد و گفت: تا پایان آذرماه این پروژه به صورت کامل اجرایی می‌شود.

به گزارش ویاتک، به نقل از خبرگزاری مهر، محمدجواد آذری جهرمی روز گذشته در نشست خبری با اشاره به تأخیر پیش‌آمده در زمان‌بندی اجرای طرح فیلترینگ هوشمند در مورد این طرح توضیح داد. وی گفت: هم‌اکنون در فاز دوم اجرای این طرح هستیم و پیش‌ازاین قرار بود تا اردیبهشت‌ماه فیلترینگ هوشمند به بهره‌برداری کامل برسد اما به دلیل تغییرات به وجود آمده در سیاست‌گذاری این طرح، این زمان به تأخیر افتاد و طبق زمان‌بندی فعلی، تا پایان آذرماه این سیستم به‌صورت کامل اجرایی می‌شود.

معاون وزیر ارتباطات بابیان اینکه فیلترینگ هوشمند در سه مرحله به‌صورت آزمایشی و با اعمال بر روی یکی از شبکه‌های اجتماعی تعریف شد، اضافه کرد: در فاز اول و دوم نتایج خوبی را از این اجرا گرفتیم، چراکه تا قبل از اعمال این پالایش در شبکه اجتماعی مدنظر، میزان مصادیق غیرمجاز حدود پنج درصد بود که پس از اجرای این پروژه، این میزان به زیر یک درصد کاهش پیدا کرد.

آذری جهرمی با تأکید بر اینکه سالم‌سازی فضای مجازی از جمله اهداف اجرای این طرح است، گفت: به‌طور کلی مصادیق مجرمانه‌ای که از سوی مراکز نظارتی شناسایی شد و از سوی کارگروه تعیین فیلترینگ ابلاغ‌شده بود، یک میلیون و ۲۰۰ هزار مصداق بود، اما با اجرای فیلترینگ هوشمند، ۹۵ میلیون مصداق مجرمانه را شناسایی کردیم. وی بابیان اینکه باوجود اجرای این طرح همچنان خدمات و سرویس‌دهی برای کاربران پابرجا است، تأکید کرد: در پالایش هوشمند بنا نداریم که تمامی محتواها را مسدود کنیم چراکه معتقدیم فضای مورداستفاده کاربران ایرانی باید سالم‌سازی شود و قطعاً انتشار محتوا در جامعه‌ای مانند اروپا مدنظر ما نیست. بر این اساس این سیستم به‌صورت هوشمند تشخیص می‌دهد که این محتوا برای کاربر ایرانی مضر خواهد بود و یا خیر و سپس آن را مسدود می‌کند.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، فاز دوم اجرای فیلترینگ هوشمند را مربوط به تغییر محل استقرار این سیستم عنوان کرد و گفت: این سیستم را از بخش شبکه زیرساخت کشور به لایه دسترسی و سرویس‌دهندگان این خدمات انتقال دادیم و تا زمانی که تجهیزات این سیستم به خدمات دهندگان اینترنت منتقل شود، زمان زیادی برد و باعث تأخیر شد.

آذری جهرمی، اجرای فاز سوم این طرح را مربوط به اعمال این فضا به کل فضای غیر رمز کشور عنوان کرد و گفت: با این فضا می‌توانیم توفیقی در سالم‌سازی فضای مجازی کشور داشته باشیم.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.