ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

مصاحبه با پروفسور علی کرمی؛ فوق تخصص مهندسی ژنتیک

11

پیش از این و در مقالاتی به معرفی مولکول DNA و مهندسی ژنتیک پرداختیم. این روزها مهندسی ژنتیک و به خصوص کاربرد آن در زمینه صنایع غذایی بسیار مورد توجه است و هر روز خبرها و مقالات بسیاری در این رابطه منتشر می‌شود که تعداد زیادی از آن‌ها به مضر بودن مواد غذایی دستکاری شده ژنتیکی اشاره می‌کنند.

حال فرصت آن را به دست آوردیم تا با پروفسور علی کرمی، استاد دانشگاه، متخصص زیست‌فناوری پزشکی و فوق‌تخصص مهندسی ژنتیک، تهدیدات نوین زیستی و بیوتروریسم و پدافند غیر عامل مصاحبه‌ای داشته باشیم و سوالاتی را از ایشان بپرسیم. در ادامه توجه شما را به مصاحبه سایت ویاتک با دکتر علی کرمی جلب می‌کنم.

اگر ممکن است در ابتدای بحث و به صورت خلاصه از کاربردهای مهندسی ژنتیک در صنایع غذایی بگویید؟ و اینکه تا به امروز چه دستاوردهایی در این زمینه به دست آمده است؟

ali-karami-3

بسم الله الرحمن الرحیم، مهندسی ژنتیک کاربردهای گسترده‌ای دارد. آن چیزی که در جامعه بیشتر مطرح شده، کاربرد مهندسی ژنتیک در مواد غذایی تراریخته است، اما مهندسی ژنتیک کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارد. به عنوان مثال می‌توان ژن یک ویتامین خاص را وارد ژنوم یک محصول گیاهی کرد و به دنبال آن محصولی را به دست آورد که آن ویتامین را در خود دارد.

آیا با استفاده از مهندسی ژنتیک می‌توان به دنبال ساخت مواد غذایی بهتری برای آینده بشر بود؟ تا کنون چه فعالیت‌هایی در این زمینه صورت گرفته است؟

ali-karami-3

بله، همان‌طور که اشاره شد مهندسی ژنتیک کاربردهای بسیار زیادی دارد که بسیاری از این کاربردها مفید است، به عنوان مثال می‌توان ژن برخی ویتامین‌ها یا مواد مغذی را وارد ژنوم محصولات غذایی کرد و با استفاده از این روش محصولاتی را به دست آورد که مواد مفیدی را در خود دارند. از جمله کاربردهای مهندسی ژنتیک که امروزه رایج است، ساخت انسولین با استفاده از مهندسی ژنتیک است.

در مصاحبه‌های خود اعلام کرده‌اید که مواد غذایی تراریخته برای سلامتی افراد و جامعه مضر هستند، آیا مدارک علمی‌ای در این رابطه وجود دارد؟

ali-karami-3

بله، افرادی که موافق تراریخته کردن مواد غذایی بودند، شروع کردند به دستکاری ژنتیکی محصولات گیاهی و ژن‌های خاصی را وارد گیاهان کردند تا با استفاده از محصولاتی که این ژن‌ها را در خود دارند به 4 هدف (افزایش تولید – کاهش سموم کشاورزی (با استفاده از وارد کردن ژن‌های خاص تولید کننده سموم برای دفع آفات کشاورزی)‌ – افزایش کیفیت محصول (به عنوان مثال تولید برنجی که ژن ویتامین خاصی را وارد ژنوم آن کرده‌اند تا آن ویتامین را در خود تولید کند) – تولید اقلام جدید)  برسند و مواد غذایی تراریخته را وارد بازار مصرفی کردند.

حال اخیراً مقاله‌ای در نیویورک تایمز منتشر شده است که مقایسه‌ای 20 ساله را بین آمریکا و کانادا که از محصولات تراریخته استفاده کرده‌اند و اروپا که از این محصولات استفاده نکرده است، انجام داده است. این مقاله نشان می‌دهد محصولات تراریخته هیچ افزایش تولیدی را به ارمغان نیاورده‌اند، سموم کشاورزی به کار رفته برای تولید آن‌ها نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش پیدا کرده است (به دلیل اینکه آفات کشاورزی به سمومی که ژن آن‌ها در گیاه وارد شده است، مقاوم می‌شوند و تولید کنندگان تراریخته مجبور می‌شوند به مرور زمان میزان سم را افزایش دهند).

در مقالات بسیاری مشخص شده است که سموم به کار رفته در محصولات تراریخته نه تنها به کاهش سموم کشاورزی کمک نکرده‌اند، بلکه در حال به هم ریختن محیط زیست نیز هستند و به حشرات مختلف آسیب می‌رسانند. این محصولات حتی به حیوانات و انسان‌هایی که از این محصولات استفاده می‌کنند نیز آسیب می‌رسانند و در آزمایش‌های مختلفی این موضوع به اثبات رسیده است، به دلیل همین شواهد 37 کشور که 17 تای آن‌ها اروپایی هستند، کشت محصولات تراریخته را ممنوع کرده‌اند و 7 کشور حتی واردات این محصولات را نیز ممنوع کرده‌اند.

به دنبال نگرانی‌های پیش آمده، امروزه در کشورهای اروپایی بر روی محصولات تراریخته لیلبل GMO قرار می‌گیرد و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها و مشاهده لیبل GMO بر روی محصولات متوجه تراریخته بودن آن‌ها می‌شوند.

آیا همه مواد غذایی تراریخته مضر هستند؟ یا اینکه با استفاده از مهندسی ژنتیک می‌توان به مواد غذایی سالم نیز دست یافت؟

ali-karami-3

خیر، همان‌طور که گفته شد با استفاده از مهندسی ژنتیکی می‌توان محصولاتی را تولید کرد که مواد مفیدی را در خود تولید می‌کنند.

در کشور ما نیز به دستکاری ژنتیکی مواد غذایی و تولید مواد غذایی تراریخته پرداخته می‌شود؟ اگر بله، آیا مضر نبودن این مواد تایید شده است؟

ali-karami-3

بله، متاسفانه در کشور ما نیز محصولات تراریخته تولید شده‌اند و هم‌اکنون افرادی به صورت پنهانی برنج و پنبه تراریخته کشت می‌کنند و در این رابطه مدارکی وجود دارد، حتی ما بارها از مسئولین درخواست کرده‌ایم که این موارد را بررسی کنند تا مشخص شود این افراد بر اساس کدام مجوز این کارها را انجام می‌دهند و ما از مسئولین دعوت می‌کنیم که به بررسی محصولات کشت شده در مزارع ایران بپردازند و نتایج را به مردم اعلام کنند و مردم را آگاه کنند اما متاسفانه مسئولین توجهی به این مساله ندارند و به درخواست‌های ما پاسخ نمی‌دهند! گویا افرادی هستند که تمایلی به این موضوع ندارند و می‌خواهند به صورت پنهانی اقدامات خود را توسعه دهند.

همان‌طور که مضر بودن محصولات تراریخته در سطح جهانی و در اسناد و مقالات بسیاری ثابت شده است، مضر بودن محصولات تراریخته داخل کشور نیز قابل اثبات است و اگر مسئولین یک گروه مستقل (نه خود تراریخته‌کاران اصلی) را تعیین و حمایت کنند تا با تحقیقات آزمایشگاهی به تردیدهای مردم ایران پاسخ روشن بدهند. ولی نمی‌دانیم که چرا نه وزارت جهاد و کشاوزی نه وزارت بهداشت و نه هیچ ارگان دیگری تمایلی به انجام این کار ندارند و همین موارد تردیدها را در مورد موضوعات پشت پرده بیشتر می‌کند.

آیا مواد غذایی تراریخته در کشور ما نیز یافت می‌شود؟

ali-karami-3

بله ما مدارکی را در اختیار داریم که نشان می‌دهند مواد غذایی تراریخته هم وارد کشور می‌شوند و هم در مزارع و بازار وجود دارند. متاسفانه مسئولین به این موضوع بسیار مهم توجه بسیار کمی دارند.

ادعاهای شرکت‌های تولید کننده مواد غذایی تراریخته پیرامون سالم و بی ضرر بودن این مواد غذایی مورد تایید مجامع علمی کشورهای مبدا این شرکت‌ها قرار گرفته است؟

ali-karami-3

خیر، مقالات بسیاری وجود دارد که مضر بودن مواد غذایی تراریخته را نشان می‌دهند. به عنوان مثال سمی به اسم گلایفوسایت یا رانداپ وجود دارد که مضر بودن آن ثابت شده است، شرکت مونسانتو ژن مقاومت به این سم را وارد ذرت و محصولات دیگر کرده و به دنبال آن ذرت‌ها به سم گلایفوساید مقاوم شدند و حال از سم گلایفوساید در مزارع ذرت آمریکا استفاده می‌شود و این درحالی است که مضر بودن این سم در مقالات ثابت شده است.

اگر این مواد غذایی مضر هستند و شرکت‌های تولید کننده نیز در این رابطه آگاهی دارند، چرا به تولید این مواد غذایی اقدام می‌کنند؟ هدف آن‌ها چیست؟

ali-karami-3

به منظور به دست آوردن سود و منفعت مالی و تسلط بر بازارهای جهانی، این شرکت‌ها به دنبال حفظ قدرت و سودهای مالی خود هستند و جان ملت ها برای آن‌ها ارزشی ندارد.

چگونه تا به امروز سازمان‌های حامی سلامت در سطح جهان جلوی تولید مواد غذایی تراریخته را نگرفته‌اند؟

ali-karami-3

چرا که سازمان‌های بین‌المللی تحت فشار قدرت‌های بزرگ مالی و سیاسی هستند و این موضوع به وضوح مشخص است، به عنوان مثال می‌توان به کشور عربستان اشاره کرد که با قدرت مالی خود سازمان ملل را تحت تاثیر قرار می‌دهد تا به اهداف خود برسد. در حقیقت سازمان‌های بزرگ جهانی بیش از اینکه حامی بشریت باشند، برده قدرت و ثروت افراد و گروه‌هایی خاص هستند. در طول 37 سال اخیر شاهد بوده‌ایم که اکثرا سازمان‌های بین‌المللی طرفدار ظالمین بوده‌اند تا مظلومین، بنابراین تردید نکنید در موضوعی مثل غذا که هزاران میلیارد دلار گردش مالی جهانی دارد، تحت کنترل لابی‌های سرمایه‌داری و صهیونیستی است و انتظار نداشته باشید آن‌ها صادقانه و بی‌طرفانه عمل کنند. ما اسناد و مدارکی داریم که ارتباط کامل FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) که مثلاً مرجع تایید سلامت غذا در امریکا است را با کمپانی صهیونیستی مونسانتو نشان می‌دهند، سازمان بهداشت جهانی و فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) نیز تحت سیطره لابی قدرت هستند و در این مورد تردیدی وجود ندارد.

آیا راهی برای تشخیص مواد غذایی تراریخته وجود دارد؟

ali-karami-3

با مشاهده ظاهر محصولات نمی‌توان به تراریخته بودن یا نبودن آن‌ها پی برد. دو راه برای شناسایی محصولات تراریخته وجود دارد: راه اول برچسب زدن به این محصولات و راه دوم بررسی‌ آزمایشگاهی آن‌ها است. اما همان‌طور که اشاره شد در ایران برچسب‌زنی انجام نمی‌شود، بنابراین غیر از یکی دو مورد که بر روی روغن‌های نباتی نوشته شده است، مردم قادر به تشخیص محصولات تراریخته نیستند.

در برخی از مصاحبه های خود به ژنی به نام ژن خدا و کتابی با نام The god gene که در رابطه با همین ژن نوشته شده است، اشاره کرده‌اید. اگر ممکن است اندکی در رابطه با این ژن و عملکرد آن توضیح دهید؟

ali-karami-3

مدت‌هاست که ژنتیک وارد حیطه‌ای به اسم ژنتیک رفتاری شده است و در این زمینه مطالعات بسیاری صورت گرفته است. حال مدتی است که موضوع ایمان مورد بررسی ژنتیکی قرار گرفته است که آیا ژنتیک بر روی ایمان نیز تاثیر دارد؟ یا خیر؟ و به دنبال آن در سال‌های اخیر کتابی منتشر شد به اسم The god gene که یک ژن خاص را معرفی می‌کند و آن را ژنی می‌داند که بر روی ایمان تاثیر می‌گذارد. این ژن بر روی دوپامین مغز و حال و هوای فرد تاثیر می‌گذارد.

آمریکایی‌ها از این موضوع استفاده کردند و ویروس فان‌وکس (FunVax) را طراحی و تولید کردند و پروژه دین‌زدایی را با استفاده از این ویروس پیگیری کردند. اسنادی وجود دارد که تاثیرگذار بودن این ویروس را نشان می‌دهند.

در مصاحبه‌ای عنوان کرده بودید که سال‌هاست آب زمزم را توسط ویروسی که طراحی شده است، آلوده کرده‌اند. آیا مدارکی علمی برای تایید کردن این موضوع وجود دارد؟

ali-karami-3

البته این موضوع را آقای دکتر طالب‌زاده برای اولین بار اعلام کردند و برای این موضوع هم مدارکی وجود دارد و حتی روزنامه گاردین و مرکز استاندارد آب انگلیس رسماً اعلام کرده‌اند که آب زمزم آلوده است و کاملاً مشخص است که دشمنان ما برای مسلمانان برنامه‌های گسترده‌ای دارند.

در بخشی از مصاحبه خود با یک خبرگزاری اعلام کرده بودید که طبق اعلام یک پزشک، کشته‌شدگان سال گذشته حج مسموم شده‌اند. آیا اطلاعات دقیق‌تری در این رابطه وجود دارد که آن‌ها را در اختیار ما قرار دهید؟

ali-karami-3

بله، نامه‌ای توسط یک سم‌شناس مصری به مسئولین عربستانی ارسال شده است که نشان می‌دهد کشته‌شدگان فاجعه منا علائمی از مسمومیت دارند. ما نیز اسناد و مقالات این موضوع را در اختیار سازمان حج و زیارت قرار دادیم و آن‌ها نیز قول پیگیری دادند که جلساتی را برگزار کنند و از ما نیز برای شرکت در این جلسات دعوت کنند، اما تا کنون خبری نشده است.

در بخشی از سخنان خود به پروژه ژنوم ایرانی اشاره کرده بودید. این پروژه توسط چه مرکزی انجام شده و آیا به سرانجام رسیده است؟ هدف آن‌ها از انجام این پروژه چه بوده است؟

ali-karami-3

حدود 15 سال پیش بنده پروژه‌ای را پیشنهاد کردم که ژنوم ایرانی را خودمان کار کنیم و سکانس کنیم، متاسفانه پروژه ما را تصویب نکردند. حدود 3 سال قبل بود که بنده متوجه شدم تیمی از دانشگاه استنفورد آمریکا به رهبری یک دانشمند آمریکایی و چند پزشک از جمله خانم رکسانا دانشجو پروژه ژنوم ایرانی را با حمایت یک بنیاد ایرانی به نام پارسا با هدف سکانس کردن ژنوم مردم ایران به تفکیک قومیت‌های مختلف آغاز کردند و متاسفانه اخیراً اعلام شد که این پروژه به پایان رسیده و ژنوم اقوام ایرانی را سکانس کرده‌اند و اکنون اطلاعات ژنتیکی ایران در اختیار آمریکایی‌هاست و می‌توانند از این موضوع استفاده‌های گسترده‌ای ببرند.

می‌توانید به وب‌سایت این پروژه نیز مراجعه کنید. ما دو سال قبل این موضوع را در سایت و شبکه‌های اجتماعی قرار دادیم ولی هیچ فردی به این موضوع که در حقیقت سرقت ژنوم ایرانیان است، واکنش نشان نداد. بنده چند بار برای مسئول این پروژه در استنفورد ایمیل فرستاده‌ام که این اطلاعات متعلق به مردم ایران است و این اطلاعات را در اختیار ما قرار بدهید اما به بهانه‌های مختلف این اطلاعات را در اختیار ما قرار نمی‌دهند.

بسیار جای تاسف است که مدیریت غلط و ناآگاه اجازه نمی‌دهد که ما در زمینه‌های مختلف علمی پیشرفت کنیم، مسئولین ما در خواب به سر می‌برند ولی دشمنان در حال سرقت ذخایر ژنتیکی ارزشمند ما هستند و هر روز برنامه‌های جدیدی را علیه ما پیگیری می‌کنند و با هر وسیله‌ای به دنبال ضربه زدن به ما هستند.

یک سرقت ژنتیکی دیگر که چند سال گذشته از ذخایر مهم ما رخ داده، سرقت ژنوم زعفران ایران است که یک کمپانی زیست فناوری سوئیسی به نام Evolva ژنوم زعفران ایران را بررسی و ژن‌های عطر و طعم و رنگ و بوی آن را شناسایی کرده است و جالب است که بر خلاف قوانین تنوع زیستی و ذخایر ژنتیک آن را ثبت اختراع کرده است و در سایت خود قرار داده و اعلام کرده است که به زودی محصولی از این ژن‌ها را به بازار عرضه خواهد کرد که من اخطار می‌کنم که این موضوع به شدت به زعفران کشور ما صدمه خواهد زد. من این خبر را سال گذشته نیز اطلاع‌رسانی کردم ولی هیچ اقدامی صورت نگرفت، در حالی که مراکز و نهادهای مربوطه باید از این شرکت شکایت کنند و مانع سرقت ژنتیکی این محصول ارزشمند ایرانی شوند. با مراجعه به وب‌سایت این کمپانی می‌توانید در جریان این سرقت ژنتیکی قرار بگیرید. با کلیک بر روی این لینک می‌توانید سند ثبت زعفران ایران در این شرکت را مشاهده کنید. البته بنده تردیدی ندارم که صدها مورد دیگر از ذخایر ژنتیکی اصیل ما را به سرقت برده‌اند و هم‌اکنون نیز دارند می‌برند، اما کسی توجهی به این موضوع مهم ندارد و اقدامی صورت نمی‌گیرد!

آیا بحث یا بحث‌هایی باقی مانده است که از سوی ما مورد سوال واقع نشده باشد و شما بخواهید آن‌ها را مطرح کنید و پیرامون آن‌ها به توضیح بپردازید؟

ali-karami-3

اطلاعات بسیار زیادی وجود دارد ولی موضوعی که بنده را آزار می‌دهد این است که نمی‌توانم بگویم چون افرادی اعتراض می‌کنند که ما توهم توطئه داریم! به خدا برای تمام این موضوعات سند و مدرک دارم ولی نمی‌توانم این اسناد را ارائه بدهم، من به دنبال آگاه کردن مردم هستم چرا که مردم باید آگاه شوند و حقایق را بدانند.

به عنوان فردی که سال‌ها عمر خود را صرف مطالعه و تحقیق کرده‌اید، چه سخنی با مردم جامعه و به خصوص جوانان دارید؟

ali-karami-3

مسئولین و مردم بدانند و آگاه باشند که تهدیدهای نوین و دانش‌محور و به‌خصوص زیستی جدی است و دشمنان از هر سو به دنبال صدمه زدن به ما هستند. بیایید از فناوری‌های نوین برای پیشرفت و توسعه کشور و شناسایی تهدیدهای دشمن و مقابله با این تهدیدها استفاده کنیم.

از مردم هم دعوت می‌کنم که در کانالی که برای اصلاح سبک زندگی در تلگرام داریم عضو شوند تا حقایق را بدانند و با کمک یکدیگر سمت سبک زندگی سالم حرکت کنیم.

برای برقراری ارتباط با دکتر علی کرمی و ارسال مطالب خود برای ایشان، می‌توانید به وب‌سایت دکتر مراجعه کنید.

در ادامه می‌توانید به فایل صوتی مصاحبه سایت ویاتک با پروفسور کرمی گوش فرا دهید.


در پایان از پروفسور علی کرمی برای وقتی که در اختیار ما قرار دادند تشکر می‌کنیم و برای ایشان و تمام نخبه‌های این سرزمین آرزوی موفقیت داریم.

بیشتر بخوانید

DNA؛ ماده‌ای که دنیای ذخیره‌سازی اطلاعات را متحول خواهد ساخت

مهندسی ژنتیک چیست و چه گستره‌ای دارد؟

منبع:

واکنش شما:
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar
6 Comment threads
5 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
فاطمهZahraاحمدحسین مظفروندیerfan Recent comment authors
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین رای
محسن
مهمان
محسن

این بابا رو از کجا پیدا کردید؟
واقعاً با وجود چنین افرادی در کشورمان نباید انتظار وضعی بهتر از این داشته باشیم!

vahid
مهمان
vahid

این همون آقاست که ازین راه میخواهد اسم در کنه
ایشون در کانالشون همه رو متهم میکنه و بقیه رو تحریک میکنه
حرف داری بزن چرا بصورت عقده ای اسم نفرخاصی رو میاری و بصورت مکرر بیان میکنی و ایشونو جاسوس معرفی میکنی

عرفان
عضو

این ها به جای تشکر از دکتر کرمی و آقای مظفروندی بخاطر مصاحبه با ایشان که این همه مطالب خوب در اختیار همگان قرار داده اند

احمد
مهمان
احمد

احسنت مصاحبه مستند و مستدل بود از اینکه مطالب رو مستقیما رفرنس دادید ممنونم

Zahra
مهمان
Zahra

لطفا مقاله ای کامل در مورد محصولات تراریخته،اعم از فوائد وضررها، نام بردن محصولات تراریخته موجود در جهان وایران،و کشورها کمپانی های حامی تراریخته معرفی کنید.با تشکر

فاطمه
مهمان
فاطمه

با سلام بر همه مشخص و واضحه كه مسئله تغذيه يكي از اركان اساسي خانواده هست . اما اي كاش محققين ما وقتي به مردم اطلاعات ميدهند بتونن به مردم راه حل هم ارائه كنند چون حتي اگه قرار باشه سلام بعد تماس ميگيرم بخوريم دونستن اين مطلب و استرس اين قضيه كشنده تر خواهد بود . در مصاحبه اي از ايشون شنيدم روغن كنجد فرابكر تهيه كنيم ، اما ي سوال دارم ميدونين كه با حجم واردات كنجد از هند ، افغانستان و كشورهاي ديگه آيا ميتونيم مطمئن باشيم روغن كنجد كه داره به دست ما ميرسه از كنجد… ادامه دیدگاه »


© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.