ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

آی او اس ۹٫۳٫۳ در آپدیت جدید آیفون و آیپد چه ویژگی هایی وجود دارد؟

+

نسخه iOS 9.3.3 آخرین نسخه ارائه شده پیش از iOS 10 است و به احتمال زیاد خبری از آپدیت iOS 9.4 نخواهد بود. در ادامه مطلب با تمامی ویژگی‌های این آپدیت آشنا می‌شویم. با ویاتک همراه باشید.

آپدیت iOS 9.3 در ماه مارچ منتشر شد و از آن به عنوان بزرگ‌ترین آپدیت تاریخ اپل یاد شد. تغییرات نرم افزاری این به‌روزرسانی تا جایی بود که حتی عادت خواب شما را هم تحت تأثیر قرار می‌داد.

نهایتاً امروز به لطف آپدیت ماه جون یعنی iOS 9.3.3 می‌توانید قابلیت شیفت شب را در دستگاه خود داشته باشید. این قابلیت نور آبی خروجی از صفحه نمایش شما را کنترل می‌کند و حالا که از حالت بتا خارج شده همه می‌توانند آن را دانلود کنند. ویژگی‌های خوب دیگری هم وجود دارند: پشتیبانی از حالت چندکاربره برای دانش آموزان، قفل نمودن Apple Notes با پسورد و یا اثر انگشت و بهینه سازی برنامه‌های News، Health و Apple CarPlay. در آمریکا اما ورای زون نهایتاً توانست امکان تماس از طریق وای فای را فراهم کند.

تمام این ویژگی‌ها در دستگاه‌هایی که آپدیت iOS 9 را اجرا می‌کردند قابل دسترسی است. این دستگاه‌ها شامل تب لت iPad Pro 9.7 و گوشی iPhone SE نیز می‌شود. در این به‌روزرسانی از مشکلاتی که در آپدیت iOS 9 برای احراز هویت در iPad 2 پیش آمد و مشکلاتی که در آپدیت iOS 9.3.2 برای آی پد جدید پیش آمد دیگر خبری نیست. آنها به سرعت برطرف شده‌اند و حالا همه می‌توانند امکانات جدید را داشته باشند.

شیفت شب

تا به حال بارها خوانده‌ایم که هنگام خواب نباید گوشی موبایل یا تب لت خود را با خود به رختخواب ببریم و قبل از خواب به صفحات نمایش خیره شویم. اما آیا به این حرف‌ها عمل کرده‌ایم؟ خیر. قابلیت شیفت شب در آپدیت جدید راه حل این مشکل است و می‌تواند مطالعات شبانه ما و عادات کاری را اصلاح کند. این قابلیت به طور خودکار ته رنگ صفحه نمایش را به سمت رنگ‌های گرم مایل می‌کند.

ios-9-3-blue-light-sleep-650-80

طبق ادعای اپل قرار گرفتن در معرض نور آبی روشن در شب می‌تواند ریتم شبانه روزی انسان را تحت تأثیر قرار داده و باعث شود سخت‌تر به خواب بروید. در iOS 9.3 با توجه به ساعت و منطقه جغرافیایی و زمان غروب آفتاب صفحه نمایش به تدریج به طیف رنگ نارنجی متمایل می‌شود. مانند f.lux در مک و فناوری مشابه در Amazon Kindle HD 8.

برای دسترسی به این تنظیمات می‌توانید از آدرس زیر استفاده کنید و توسط اسکرول کردن روشنایی را مابین رنگ‌های آبی و نارنجی تغییر دهید. همین‌طور می‌توانید برای این تنظیمات زمان‌بندی هم داشته باشید.

Settings > Display and Brightness > Blue Light Reduction

پشتیبانی از امکان چندکاربره

اپل نام مجموعه برنامه‌های جدیدش را iOS in Education گذاشته و مهم‌ترین امکان آن ورود همزمان دانش آموزان در قالب یک کلاس مجازی به یک آی پد و سپس ترک آن است.

ios-9-3-multi-user-login-650-80

این قابلیت برای مدارس مفید خواهد بود تا تجربه کار با آی پد را به اشتراک بگذارند و می توان از یک تصویر پروفایل برای شناسایی و رمز ساده برای دانش آموزان جوان تر استفاده کرد.

مجموعه iOS in Education شامل سه برنامه دیگر هم می‌شود که همگی برای مدیران مدارس و معلمان طراحی شده تا بتوانند کنترل یک کلاس مجازی را به دست بگیرند. اگر شما دانش‌آموز هم نباشید باز هم جای امیدواری است که در آینده شاهد رشد این قابلیت در سطوح بالاتر باشیم. هرچند خبری در این رابطه در iOS 10 وجود ندارد.

محافظت از Apple Notes به وسیله رمز

ios-9-3-notes-password-protected-200-100

نگهداری اسرار و مسایل مهم شما در Apple Notes کمی مخاطره آمیز است. زیرا ممکن است هر کسی که به گوشی شما در حالت آماده به کار دسترسی پیدا کند این اطلاعات را به دست بیاورد. خوشبختانه حالا امکان Touch ID و رمزنگاری بخشی از برنامه Apple Notes هستند. مردم بسیاری ناآگاهانه داده‌های مالی خود، اطلاعات پزشکی و رمزهای عبورشان را در این برنامه نه چندان مطمئن ذخیره می‌کنند. آپدیت iOS 9.3.3 اجازه می‌دهد این قشر آسیب پذیر به وسیله رمز یا اثر انگشت اطلاعات خود را تحت حفاظت بیشتری قرار دهند.

همچنین این برنامه حالا به شما اجازه می‌دهد که همه چیز را بر اساس تاریخ ایجاد، تاریخ آخرین تغییر و حروف الفبا مرتب کنید.

بهبود عملکرد Apple News

برنامه Apple News در آپدیت جدید کمی شخصی سازی شده و امکان راهبری در آن بهبود یافته. هر چند به مشکلات اساسی که در طراحی برنامه وجود داشت رسیدگی نشده اما قرار است این اتفاق در ماه سپتامبر در iOS 10 محقق شود. در عوض قسمت کلیپ بورد به خوبی شخصی سازی شده و قسمت “For You” پیشنهادات پرطرفدار را بر اساس علاقه‌مندی‌های شما ارائه می‌کند.

ios-9-3-apple-news-update-650-80

حالا مرور در صفحات آسان‌تر است چون مطالب دارای ویدیو از طریق فید اجرا می‌شوند و گوشی‌های آیفون حالا حالت افقی را برای همه پشتیبانی می‌کنند.همین‌طور ورود به برنامه سریع‌تر شده است. هیچ یک از این امکانات این واقعیت را از ذهن پاک نمی‌کند که Apple News یک برنامه به هم ریخته است.

پیشخوان جدید Apple Health

ios-9-3-apple-health-update-200-100

برنامه Apple Health در آپدیت جدید به لطف پیشنهادات و ادغام با محیط کاربری اپل واچ کمی از حالت بی روح بودن خارج شده. پیگیری این برنامه توسط برنامه‌های جانبی ارائه معیارهای سلامتی را آسان‌تر می‌کند زیرا برنامه سلامتی اپل پیشنهادات را در دسته بندی‌های موجود مانند وزن، تمرینات و خواب قرار می‌دهد.

تغییرات داشبورد بیشتر برای کسانی که صاحب یک اپل واچ باشند ملموس است. اپل معیارهای فعالیت مانند حالت حرکت، حالت ورزش و حالت ایستاده را به صفحه اصلی باز شونده آورده است. نگران نباشید. اگر شما رابط کاربری قبلی را بیشتر دوست داشتید هنوز هم صفحات جداگانه هر فعالیت وجود دارد.

پیشرفت CarPlay در موسیقی و نقشه

برنامه Apple CarPlay به آرامی در شانه خاکی بزرگراه رانندگی می‌کند و سعی دارد سرعت پیشرفت خود را با حضور در خودرو و کامیون‌های سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۶ بیشتر کند. آپدیت CarPlay در iOS 9.3 شامل برخی بهبودهای جزیی است. ورود جدید به برنامه و پیشنهادات آهنگ‌ها به کاربر مبتنی بر الویت حالا بخشی از منوی برنامه است.

blue-link-apple-carplay-650-80

یکی از ویژگی‌های محبوب Apple Maps که در آیفون و اپل واچ هم شاهد آن بودیم حالا به CarPlay خواهد آمد و آن یافتن نقاط مورد علاقه شماست وقتی که به آن‌ها نیاز دارید. شما باید تا آپدیت iOS 10 برای هوشمندتر شدن این مزیت صبر کنید و از برنامه‌های هوشمند هماهنگ با سیری در ماشین استفاده کنید. سیری می‌تواند به پیام‌های شما و برنامه VoIP خارج از مجموعه نرم افزارهای اپل رسیدگی کند.

سایر تغییرات iOS 9.3

این‌ها تمام آن چیزی است که اپل در مورد آپدیت جدید عنوان کرده است اما به‌روزرسانی نرم افزاری قابلیت‌های ریز دیگری هم دارد که با جستجوی بیشتر به آن‌ها پی می‌برید. ما کلیدهای میانبر جدیدی برای لمس سه بعدی در فراخوانی برنامه‌های پیش‌فرض یافتیم. برنامه‌های آب‌وهوا، اپ استور، بورس، سلامت و قطب‌نما همگی در آپدیت iOS 9.3 از لحظات حرکت در برنامه بهتر شده‌اند.

می‌خواهید چیزی را به سیری به زبان‌های عبری، فندلاندی و یا مالایی بگویید؟ حالا دستیار صوتی اپل این زبان‌ها را و در مجموع ۳۷ زبان دنیا را می‌فهمد.

در ایالات متحده بالاخره مشتریان ورایزون می‌توانند در نسخه بتا ۳ از تماس وای فای، قابلیتی که مدت‌ها وعده داده شده بود بهره ببیرند. مطمئناً سیگنال‌های ورایزون قوی هستند اما هنوز هم گاهی در آسمان‌خراش‌ها این قابلیت دچار تزلزل می‌شود.

بالاخره مشکل عجیب بر یک شدن آیفون‌ها و آی پدها به خاطر قرار دادن تاریخ بر روی ۱ ژانویه ۱۹۷۰ در این آپدیت برطرف نشده است اما ظاهراً این مشکل در نسخه نهایی حا خواهد شد.

حالا همه می‌توانند آپدیت جدید iOS 9.3.3 را دریافت کنند و هنگام خواب آیفون و آی پد خود را با خودشان به رختخواب ببرند.

شما این آپدیت را دریافت کرده‌اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

منبع:

واکنش شما:
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.