ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

سرنوشت آیفون چگونه رقم می خورد؟ گزارش ویاتک از سطح بازار

۲

همیشه در پی یک تغییر یا اعمال یک طرح و قانون جدید تحلیل گران نظرات موافق و مخالف خود را نسبت به آن اعلام و هر یک گروهی از افراد جامعه را با خود هم سو و هم فکر می‌کنند، یکی از طرح‌های اخیر در حوزه فناوری قانون جمع آوری گوشی‌های آیفون از سطح بازار است که سر و صدای بسیاری به پا کرد.همان‌طور که در جریان اخبار چند روز گذشته هستید حتماً می دانید که مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق کالای هدف در بیانیه‌ای اعلام کرد که اپل تنها تا اجرایی شدن طرح رجیستری تلفن‌های همراه فرصت دارد تا نمایندگی قانونی خود را در ایران ثبت کند و در غیر این صورت تمامی تلفن‌های همراه این شرکت از سطح بازار جمع خواهند شد و دیگر به‌هیچ‌ عنوان قابلیت رجیستر شدن را نخواهند داشت. همین موضوع واکنش‌های بسیاری را از سوی تحلیل گران و همچنین اشخاص فعال در بازار تلفن‌های همراه در پی داشت و غالب بازخوردهای دریافت شده خبر از عدم وجود کارشناسی دقیق در انجام این طرح می‌دهد.

لازم به ذکر است که مخالفت‌های موجود با عملیاتی کردن این طرح به هیچ عنوان به معنی مخالفت با مبارزه با کالای قاچاق مخصوصاً در این بخش از بازار حوزه فناوری نیست، بلکه مخالفت با چنین قانونی تنها به دلیل بررسی و افق دید این منتقدان به نتیجه اعمال چنین طرحی در این حوزه است و این شیوه را مسبب مشکلات بسیار دیگری می‌دانند که در ادامه برخی از آن‌ها را در قالب گزارشی که امروز یکی از اعضای تیم ویاتک در بازار تلفن‌های همراه آن را تهیه کرده است به شما توضیح خواهیم داد.
پس از مشاهده حواشی ایجاد شده در شبکه‌های اجتماعی بر خود لازم دانستیم که به طور مستقیم در بازار حضور پیدا کرده و جو ایجاد شده پس از انتشار خبر این قانون را در بازار موبایل مورد بررسی قرار دهیم، ابتدا به عنوان یک مشتری به بسیاری از فروشگاه‌های تلفن همراه رفته و تمایل خود را برای خرید یک گوشی آیفون اعلام کردیم، نکته‌ی جالب پس از مراجعه به این فروشگاه‌ها پاسخ مشابه فروشندگان این برند بود که برای ما بسیار جالب و سؤال بر انگیز بود، تمامی فروشندگان با لحنی هشدار دهنده مارا به خرید این گوشی در چهار روز باقی مانده تا اعمال طرح رجیستری تشویق می‌کردند و سپس با لحنی تهدید آمیز خبر از گران شدن این دستگاه بعد از اجرای این طرح می‌دادند.

پس از جویا شدن دلیل گران شدن این برند در پی اعمال این قانون متوجه شدیم که تمامی فروشندگان این طرح بدون نگرانی از وجود قانون رجیستری دلیل افزایش قیمت را نبود نظارت بر قیمت این کالا و کاهش عرضه نسبت به تقاضا می‌دانستند، یکی از این فروشندگان که به صورت تخصصی تنها در خرید و فروش دستگاه‌های کمپانی اپل فعالیت می‌کرد به ما گفت:

به شما پیشنهاد می‌دهم در چهار روز باقی مانده دستگاه مورد نظر خود را خریداری کنید، زیرا پس از این زمان همین دستگاه را با قیمت بالاتری باید خریداری کنید.

یکی دیگر از فروشندگان نیز انتقاد خود را به این طرح این گونه اعلام کرد:

مطمئناً با این کار تمام مشتری‌ها سر در گم هستند. از طرفی از ترس گران تر شدن به خاطر طرح رجیستری می‌خواهند خرید خود را انجام بدهند و از طرفی می‌ترسند که پس از اعمال این قانون تلفن همراه آن‌ها از کار بی افتد.

پس از آن شنیدن پاسخ‌های بسیار مشابه از چندین فروشگاه فعال به سراغ یکی از فعالان در توزیع لوازم جانبی تلفن همراه رفتیم و پس از پرس و جو در این رابطه این پاسخ را با کمی لبخند دریافت کردیم:

این طرح از همین لحظه با شکست مواجه خواهد شد، چند روز درگیر جمع آوری آیفون می‌شوند و پس از ضرر به مشتری و بسیاری از فروشندگان این طرح را رها می‌کنند، باید برای مبارزه با قاچاق از واردات گمرکی حمایت کنند تا شخص به جای قاچاق به سراغ واردات قانونی برود، این موضوع هم به نفع کشور است و هم به نفع مشتری و فروشنده. این راهش نیست.

از آن جا که برند گوشی آیفون یکی از پر تقاضاترین تلفن‌های همراه موجود در بازار ایران است و به واقع بسیاری افراد تنها از این برند استفاده می‌کنند به هیچ عنوان نمی‌توان این کالا را از بازار تلفن‌های همراه هوشمند حذف کرد. تا این لحظه چند سؤال در ذهن ما نقش بسته است، اول آن که اعمال چنین طرحی چه نفعی برای مشتری نهایی دارد؟! در این میان چه کسی غیر از فروشندگان سود می‌برند و جیب خود را پر می‌کنند؟

سؤال دوم در رابطه با طرح رجیستر کردن تلفن‌های همراه از ابتدای مرداد ماه است، سؤال این است که اگر عاملان عملیاتی کردن این قانون نسبت به طرح خود اطمینان دارند و می‌دانند که همچون گذشته این طرح شکست نمی‌خورد چه لزومی به جمع آوری تلفن‌های همراه آیفون از سطح بازار وجود دارد؟ مگر این نیست که تلفن‌های همراهی که تنها از گمرک به داخل کشور آمده باشند می‌توانند از خدمات اپراتورها استفاده کنند پس چرا باید هزینه اضافی برای جمع آوری آن‌ها صورت بگیرد؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که به نظر می‌رسد هنوز نگرانی‌های زیادی برای دور زدن رجیستر کردن تلفن‌های همراه قاچاق وجود دارد. نتیجه برداشت شده از این گزارش این است که این طرح تنها پس از مدت کوتاهی باعث پر شدن جیب کسانی می‌شود که می‌توانند این طرح را دور بزنند و در ازای رجیستر کردن برخی از تلفن‌های همراهی که حق عرضه در بازار را ندارند قیمت بالاتری را از مشتری طلب کنند، از آن جا که همیشه تقاضا برای چنین محصولاتی از جمله گوشی‌های آیفون وجود دارد هیچ تفاوتی در نتیجه جز خالی شدن جیب مشتری و سود چند برابری برخی از سودجویان دیده نمی‌شود.

منبع:

واکنش شما:
like
2
love
0
haha
0
wow
1
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

2 دیدگاه

avatar

مرتب سازی:   جدید ترین | قدیمی ترین | بیشترین رای
محمدم
عضو
مایکروسافت
لومیا 525
8 ماه 10 روز قبل

این اپلم سرنوشت عجیبی داره
چه داخل ایران چه خارج از ایرانهر چی که هست امیدوارم به سود ملت باشه

محمدم
عضو
مایکروسافت
لومیا 525
8 ماه 10 روز قبل

توروخدا این باگ رو درستش کنید

هم با گوشی و هم با پیسی این مشکل رو دارم
بیشتر وقتها اموجی کامنتم حذف شده و کلمات به هم میچسبند!و در نهایت یک کلمه جدید اختراع میکنند
/=

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.