ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

محقق ایرانی دارپا روشی نوین را در مدل‌سازی شبکه‌های پیچیده ارائه کرد

+

با حضور محقق ایرانی آژانس پروژه‌های تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا (دارپا) نگرشی نوین در زمینه مدل‌سازی شبکه‌های پیچیده ارائه خواهد شد.

به گزارش ویاتک به نقل از خبرگزاری مهر، شبکه‌ها در سراسر جهان آن‌قدر بزرگ و پیچیده شده‌اند که دیگر نمی‌توان از ابزارهای سنتی و رایج مدل‌سازی برای ارائه دقیق آن‌ها استفاده کرد. اکنون در پروژه‌ای که مدیریت آن بر عهده دکتر رضا قنادان از آژانس پروژه‌های تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا (دارپا) قرار دارد نگرش نوینی برای حل این مشکل ارائه می‌شود. آن‌چه که در این پروژه ارائه می‌شود برنامه‌ای است که قابلیت بالایی در تشخیص الگوها در شبکه‌های پیچیده دارد. در این پروژه محققانی از دانشگاه استنفورد حضور دارند تا زیر نظر دکتر قنادان از دارپا آن را مرحله به مرحله به پیش ببرند.

نتیجه این پروژه کاربردهای زیادی خواهد داشت که از تسهیل در امور لجستیکی نظامی گرفته تا رسانه‌های اجتماعی و حتی فعل و انفعالات میان مولکول‌ها و پروتئین‌های درون سلول‌ها به ابزاری سودمند برای دانشمندان تبدیل می‌شود. آژانس پروژه‌های تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا امیدوار است که از حل مدل‌سازی شبکه‌های بزرگ در توسعه مدارهای الکترونیکی پیچیده هم استفاده شود.

دکتر رضا قنادان طی بیانه ای اعلام کرد:

Reza Ghanadan

این نگرش جدید از بُعد ریاضی قادر به ارائه و تجزیه و تحلیل کاربردی‌تر شبکه‌های پیچیده خواهد بود.

این محقق ایرانی در سال ۲۰۱۳ به آژانس پروژه‌های تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا پیوست تا به عنوان مدیر برنامه در اداره علوم دفاعی این آژانس به کار خود ادامه دهد. وی که دانش آموخته دانشگاه مریلند است، سال‌های بسیار زیادی نیز با شرکت بوئینگ همکاری کرده است.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.