ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

سازمان فناوری اطلاعات طرح امن‌سازی فعالیت در شبکه‌های اجتماعی را کلید زد

+

سازمان فناوری اطلاعات ایران و مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای (ماهر) با همکاری مؤسسات تحقیقاتی و فناوری برتر کشور طرحی در راستای افزایش هرچه بیشتر امنیت و حفظ حریم خصوصی شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی در دست اقدام دارند.

طرح امن سازی فعالیت شبکه‌های اجتماعی، به منظور آگاهی‌رسانی و آشنایی کاربران و متولیان شبکه‌های اجتماعی با دغدغه‌های امنیتی و حریم خصوصی و شیوه‌های مقابله و رفع آن‌ها، در دستور کار سازمان فناوری اطلاعات قرار گرفته است. از مهم‌ترین اهداف این طرح، کمک به رشد و گسترش روزافزون شبکه‌های اجتماعی بومی و داخلی کشور است تا علاوه بر ایمن‌سازی هرچه بیشتر فضای مجازی برای کاربران عادی، قابلیت رقابت شبکه‌های اجتماعی داخلی با شبکه‌های اجتماعی خارجی فراهم شود.

به نقل از خبرگزاری مهر قرار است اسناد مرتبط با نیازمندی‌های امنیتی و حریم خصوصی حاکم بر شبکه‌های اجتماعی تدوین شود و توسعه یابد. در همین حال سازمان فناوری اطلاعات ایران، مشاوره به شبکه‌های اجتماعی بومی برای حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران را در تمامی سطوح، اجرایی می‌کند.

همچنین ارائه راهکار جامع رایگان توسعه شبکه‌های اجتماعی بر پایه فناوری‌های متن‌باز و نیز راهکار مدیریت شبکه‌های اجتماعی بومی به همراه پشتیبانی دانشی از متخصصان این حوزه، از دیگر اقدامات ترویجی برای این پروژه است؛ این طرح با هدف ایجاد زمینه‌های لازم برای ایجاد کسب‌وکارهای چابک مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی و در نتیجه کمک به ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت اقتصادی، کلید خورده است.

در همین حال ایمن‌سازی فضای مجازی برای کاربران شبکه‌های اجتماعی داخلی در راستای حفظ حریم خصوصی کاربران در محیط مجازی، تسهیل ایجاد شبکه‌های اجتماعی توسط گروه‌های اجتماعی مختلف بدون دغدغه‌های فنی و امنیتی و در نتیجه رشد و گسترش آنها در فضای مجازی، از مهم‌ترین دلایل تعریف این پروژه است.

ایجاد زمینه‌های لازم برای نشاط اجتماعی و فرهنگی در کشور، گسترش فرهنگ ایرانی اسلامی در خارج از مرزها، ایجاد راهکارهای مناسب برای حفظ اقوام، زبان‌ها و فرهنگ‌ها و ایجاد زمینه‌های لازم جهت تسهیل سیاست‌گذاری های کلان در فضای مجازی از دیگر اهداف این طرح عنوان شده است.

در همین راستا و در جهت اقدامات ترویجی سازمان فناوری اطلاعات به‌زودی از طریق پورتال مرکز ماهر مقالاتی به منظور آگاهی‌رسانی و آشنایی کاربران و متولیان شبکه‌های اجتماعی با دغدغه‌های امنیتی و حریم خصوصی و شیوه‌های مقابله و رفع آن‌ها منتشر می‌شود.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.