ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

ژاپن مدال‌های المپیک ۲۰۲۰ را از تلفن‌های هوشمند بازیافت شده تولید خواهد کرد

+

المپیک ۲۰۱۶ ریو چند روزی است که به پایان کار خود رسیده است و همان‌طور که اطلاع دارید المپیک بعدی در شهر توکیو برگزار خواهد شد. ژاپن در بسیاری از موارد با کشورهای دیگر دنیا تفاوت دارد و حال خبر می‌رسد که می‌خواهد مدال‌های المپیک را نیز از تلفن‌های هوشمند از کارافتاده، تولید کند.

ایده‌ی تولید مدال‌های المپیک از تلفن‌های هوشمند بازیافت شده در نظر آسان به نظر می‌رسد تنها کافی است که ژاپن به جای درخواست از معادن کشورش برای به دست آوردن فلزهای گران بهایی همچون طلا، نقره و مس، از معادن شهری یا به قولی دیگر مراکز بازیافت تأمین کند.

البته تأمین کردن مواد اولیه برای تولید مدال‌ها نیز مشکل اساسی دیگر است. ژاپن سالانه به اندازه‌ی کافی فلز از محل بازیافت محصولات الکترونیکی برای تولید مدال‌های المپیک در اختیار دارد اما مجبور است که بسیاری از این مواد را بار دیگر در تولید محصولات الکترونیکی جدید به‌کار گیرد.

به همین منظور کمیته‌ی المپیک ژاپن از کمپانی‌های داخل کشورش درخواست کرده است که ایده‌ها و راه حل‌های خودشان را در مورد برنامه‌ی بازیافت کالاهای الکترونیک بیان کنند. دولت ژاپن نیز امیدوار است که برنامه‌ی جدیدی در زمینه‌ی بازیافت مواد زائد و دورریختنی الکترونیکی شکل گیرد تا از آلودگی روزافزون این مواد زائد و صدمه‌ای که به محیط‌زیست اطراف خود می‌زنند، جلوگیری شود.

گفتنی است که مدال‌های المپیک نیز به طور کامل از فلزهای طلا و نقره و برنز نیستند زیرا که مثلاً برای تولید یک مدال طلا به میزان زیادی طلا احتیاج بود و همچنین هزینه‌ای بالغ بر ۲۲ هزار دلار را نیز در بر می‌داشت. به جای آن کشورهایی که مسئول برگزاری المپیک هستند از مدال‌هایی با خلوص ۱۰ درصد استفاده می‌کنند و بیشتر سهم دیگر مدال را با آلیاژهای مخصوصی پر می‌کنند.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.