ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

جِف ویلیامز رکورد حضور در فضا را شکست

+

برای این‌که شاهد شکستن رکوردهای پی‌در‌پی توسط آمریکایی‌ها باشید نیازی نیست که به ریو بروید تا المپیک را تماشا کنید. شما می‌توانید ۴۰۲ کیلومتر بالاتر از سطح زمین نیز شاهد شکسته شدن یکی از این رکوردها باشید! روز چهارشنبه، ۳ شهریور ۹۵ جِف ویلیامز، فضانورد ناسا و فرمانده ماموریت اِکسپدیشن ۴۸ رکورد حضور ۵۲۰ روز حضور در فضا را شکست. این رکورد تا پیش از این در اختیار اسکات کِلی بود، وی با داشتن یک‌سال حضور پیوسته در فضا رکوردها را جابه‌جا کرد اما حالا نوبت جِف ویلیامز است که این افتخار را کسب کند. جِف ویلیامز در تاریخ ۱۶ شهریور به زمین باز می‌گردد و تا آن زمان میزان حضور وی در فضا به ۵۳۴ روز می‌رسد.

۱۰ روز نخست حضور ۵۲۰ روزه وی در فضا، در سال ۲۰۰۰ و در جریان ماموریت شاتل فضایی آتلانتیس STS-101 بود. در آن زمان ایستگاه فضایی بین‌المللی هنوز در دست توسعه قرار داشت. وی مهندس پرواز نیز هست و بارها پیاده‌روی فضایی را انجام داده است و کمک‌های بسیاری به تکمیل ایستگاه فضایی کرده و آن را برای نخستین خدمه آماده سازی کرده است و اولین خدمه ایستگاه فضایی نیز ۵ ماه بعد به ایستگاه فضایی آمدند. در آن زمان ایستگاه فضایی تنها از ماژول زاریا و بخش یونیتی تشکیل شده بود و گستردگی امروز را نداشت. جف ویلیامز پس از آن ماموریت طاقت فرسا، تا سال ۲۰۰۶ سفری به ایستگاه فضایی بین‌المللی نداشت اما وقتی که در سال ۲۰۰۶ و در جریان ماموریت اِکسپدیشن ۱۳ مجدداً به فضا رفت، ایستگاه فضایی بین‌المللی خیلی گسترده شده بود. در این بازه زمانی ماژول روسی زیوزدا، آزمایشگاه آمریکایی و بخش پُرهوای جدیدی بر روی ایستگاه نصب شده بودند و علاوه بر آن‌ها، پنل‌های خورشیدی بیشتری نیز بر روی ایستگاه قرار گرفتند. دانشمندان هنوز هم در آزمایشگاه‌هایی که در مدار زمین گردش می‌کنند به انجام آزمایش‌هایی مانند تاثیرات جاذبه بر روی سیستم‌های مرکزی عصبی و همچنین آزمایش جریان مویرگی می‌پردازند. در جریان این سفر فضایی، جِف ویلیامز موفق شد که دو راهپیمایی فضایی دیگر را به کارنامه خود اضافه کند و همچنین در ایجاد دو محیط آزمایشگاهی جدید بر روی بدنه ایستگاه فضایی و جایگزینی تجهیزات نیز نقش آفرینی کند.

پس از ۶ ماه حضور در ایستگاه فضایی، ویلیامز به زمین بازگشت و برای سفر دوباره خود، ۳ سال منتظر ماند. وی مجدداً در سال ۲۰۰۹ به ایستگاه فضایی بازگشت و اولین دوره فرماندهی ایستگاه فضایی را گذراند. وقتی که او در ایستگاه نبود، بخش هارومونی (گره ۲)، آزمایشگاه فضایی اروپایی کلمبوس و آزمایشگاه فضایی ژاپنی کیبو نیز به ایستگاه فضایی افزوده شدند و این محل، بیش از پیش گسترش یافت. وقتی که او در جریان ماموریت‌ اِکسپدیشن ۲۱/۲۲ در ایستگاه حضور داشت، شاهد رسیدن ماژول کوچک تحقیقاتی روسی پویسک و دو ماموریت شاتل فضایی بود که یکی از آن‌ها بخش Tranquility و ماژول رصدخانه‌ای کاپولا را به ایستگاه آورده بود.

cqpkinzw8ae9znl

ماموریت فعلی ویلیامز وقتی آغاز شد که وی ۳۶۲ روز حضور در فضا را در کارنامه خود داشت. وی در تاریخ ۱۸ مارس از ایستگاه فضایی بایکونور واقع در قزاقستان به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی رفت و در جریان ماموریت اِکسپدیشن ۴۷/۴۸، سومین حضور طولانی مدت در فضا را تجربه کرد. این آخرین ماموریت وی در ایستگاه فضایی بین‌المللی است و آن‌طور که اظهار شده، این ایستگاه هم اکنون تقریباً کامل شده است اما او هنوز هم باید کمی کارهای ساخت و ساز را انجام دهد. به تازگی او ورود و به کارگیری ماژول بادشونده بیگلو را نیز مدیریت کرده است. در تاریخ ۲۹ مرداد، وی برای نصب نخستین آداپتور الحاقی بین‌المللی یک راهپیمایی فضایی انجام داد و کارش را با موفقیت به پایان رساند. این آداپتور الحاقی کمک می‌کند تا وسایلی که در آینده به ایستگاه می‌آیند بتوانند به راحتی به آن متصل شوند.

وقتی که وی در تاریخ ۱۶ شهریور به زمین بازگردد، رکورد ۵۳۴ روز حضور در فضا را بر جای خواهد گذاشت و در لیست استقامت فضانوردان و کیهان‌نوردان تمام تاریخ، در جایگاه چهاردهم قرار خواهد گرفت. اما این رکوردی پایدار نیست! اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، پِگی ویتسون در سال ۲۰۱۷ رکورد وی را خواهد شکست. ماموریت بعدی پِگی ویتسون در ماه نوامبر آغاز خواهد شد.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.