ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

فضاپیمای جونو با موفقیت در مدار سیاره مشتری قرار گرفت

+

پس از یک سفر طولانی ۵ ساله به مقصد بزرگ‌ترین سیاره منظومه شمسی، بالاخره فضاپیمای جونو ناسا توانست طی یک فرآیند ۳۵ دقیقه‌ای جهت کاهش سرعت و انجام اقدامات لازم، با موفقیت در مدار سیاره مشتری قرار گیرد. پیغام قرار گرفتن در مدار، ساعاتی پیش از سوی فضاپیما برای ناسا ارسال شد.

چارلز بولدن، مدیر ناسا، در خصوص موفقیت به دست آمده گفت:

CHARLES BOLDEN

در روز استقلال آمریکا همواره چیزی برای جشن گرفتن وجود دارد، اما ما امروز دلیل دیگری را برای جشن گرفتن روز استقلال اضافه کردیم. چه چیز آمریکایی وجود دارد که به اندازه ماموریت ناسا شجاعانه باشد؟ ماموریتی که در طی آن فضاپیما به جایی فرستاده شد که تا قبل از آن هیچ‌کسی به آن‌جا نرفته بود. با جونو، ما ناشناخته‌های کمربندهای تشعشعی مشتری را کشف کردیم و می‌خواهیم علاوه بر اکتشاف بخش درونی این سیاره، به چگونگی شکل‌گیری مشتری و همچنین تکامل منظومه شمسی نیز پی ببریم.

پیغام تاییدیه موفقیت آمیز بودن قرارگیری در مدار مشتری، ابتدا از داده‌های مسیریابی نظارتی جونو توسط سیستم ناوبری آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا در پاسادنا دریافت شد و پس از آن، واحد ماموریت جونو در شرکت لاکهید مارتین که سازنده فضاپیمای جونو است دریافت شد. ناسا نیز دقایقی بعد این پیغام را به کمک داده‌هایی که از طریق شبکه آنتی فضای ژرف دریافت شده بودند، مشاهده کرد.

اسکات بولتون، محقق اصلی جونو از موسسه تحقیقات جنوب غربی در سن آنتونیو در خصوص این موفقیت بزرگ گفت:

Scott Bolton

این برای اولین بار است که شب ۴ جولای (روز استقلال آمریکا) من واقعاً در پوست خودم نمی‌گنجم. کار تیم واقعاً عالی بود، کار فضاپیما عالی بود، ما به کاری بزرگ نگریستیم و به آن رسیدیم، امروز روز بزرگی است.

دانشمندان از قبل برای قرارگیری در مدار، فضاپیما را برنامه‌ریزی کرده بودند. بنابراین وقتی جونو می‌خواست در مدار سیاره مشتری قرار گیرد، ابتدا موتور اصلی را روشن کرد تا قدری از سرعت خود بکاهد، سپس فضاپیما در حالتی مطلوب نسبت به موتور اصلی قرار گرفت و بعد فرآیند افزایش چرخش آغاز شد و میزان چرخش فضاپیما از ۲ دور در دقیقه، به ۵ دور در دقیقه رسید تا فضاپیما به ثبات برسد. فرآیند روشن شدن موتور اصلی جونو در ساعت ۲۰:۱۸ به وقت محلی آغاز شد تا سرعت فضاپیما به ۵۴۲ متر بر ثانیه کاهش یابد و بتواند در مدار مشتری قرار گرفته و به دور آن گردش کند. خیلی زود این فرآیند با موفقیت به اتمام رسید و جونو مجدداً باله‌های خود را باز کرد تا با انرژی خورشیدی، نیروی مورد نیاز خود را تامین کند.

ریک نایباکِن، مدیر پروژه جونو در آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا گفت:

rick nybakken

فضاپیما بسیار عالی و بدون مشکل کار می‌کند و این خوب است به خصوص وقتی که با یک وسیله مسیری ۱٫۷ میلیارد مایلی را طی می‌کنید و او همانند روز اولش کار می‌کند یک موفقیت محسوب می‌شود. قرارگیری در مدار مشتری یک گام بزرگ بود و شاید بتوان گفت که سخت‌ترین قسمت پروژه بود. پیش از آن‌که ما اجازه دهیم دانشمندان فرآیند تحقیقاتی خود را آغاز کنند، یکسری کار را باید بر روی فضاپیما انجام دهیم تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنیم.

تا چند ماه آینده، واحد ماموریت جونو و تیم‌های علمی آزمایش‌های نهایی را بر روی سیستم‌های فضاپیما انجام می‌دهند تا مطمئن شوند تمامی تجهیزات علمی به خوبی و بدون مشکل کار می‌کنند.

اسکات بولتون در ادامه سخنانش گفت:

Scott Bolton

فاز رسمی کار از ماه اکتبر آغاز می‌شود اما راهی را پیدا می‌کنیم تا کار جمع‌آوری اطلاعات را زودتر انجام دهیم. ما باید فرصت را غنیمت شمریم زیرا ما یک سیاره بزرگ و منحصر به فرد را در منظومه شمسی داریم و این بسیار عالیست، چیزهای زیادی هستند که منتظر دیده شدن و اکتشاف هستند.

دانشمندان می‌خواهند به کمک داده‌های ارسالی از سوی فضاپیمای جونو، به چگونگی شکل‌گیری و تکامل سیاره مشتری پی ببرند. جونو در طول این ماموریت نشان خواهد داد که آیا سیاره مشتری یک هسته جامد دارد یا خیر، همچنین این فضاپیما یک نقشه از میدان مغناطیسی سیاره را تهیه می‌کند، میزان آب موجود در اتمسفر سیاره را اندازه می‌گیرد و شفق‌های قطبی این سیاره را نظارت می‌کند. همچنین این ماموریت به عنوان گامی بزرگ، نشان می‌دهد که چگونه سیارات غول پیکر شکل می‌گیرند و چه نقشی را در شکل‌گیری سایر سیارات بازی می‌کنند.

Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider

شما در مورد این ماموریت بزرگ چه فکر می‌کنید؟

بیشتر بخوانید

فضاپیمای جونو برای ملاقات با سیاره مشتری آماده می‌شود

فضاپیمای جونو از نگاه ارقام

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.