ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

فضاپیمای جونو برای ملاقات با سیاره مشتری آماده می‌شود

+

فضاپیمای جونو که نیروی آن توسط خورشید تامین می‌شود، تا ساعاتی دیگر در مدار سیاره مشتری قرار می‌گیرد و تمدن بشری را به یک قدمی بزرگ‌ترین سیاره منظومه شمسی خواهد برد. فضاپیمای جونو ساعت ۷ صبح روز سه‌شنبه به وقت تهران، در مدار سیاره مشتری قرار خواهد گرفت و ساعاتی قبل از انجام این کار، موتور اصلی خود را روشن می‌کند تا قدری از سرعت خود بکاهد. سرعت فعلی فضاپیما ۲۵۰۰۰۰ کیلومتر بر ساعت است.

اگرچه فضاپیمای جونو هم اکنون با سیستم خلبان خودکار پیش می‌رود اما این دلیل نمی‌شود که هیچ کمک زمینی در کار نباشد، اعضای بخش کنترل عملیات ثانیه به ثانیه ماموریت را زیر نظر دارند و هرجا که لازم باشد وارد کار شده و به صورت دستی فضاپیما را هدایت می‌کنند. کِنی اِستارنِس، که در شرکت لاکهید مارتین مدیر برنامه است و یکی از افراد سازنده فضاپیما به شمار می‌رود، می‌گوید جونو اکنون از میان فضایی عبور می‌کند که میزان تشعشعات بسیار بالاست اما این فضاپیما توانایی مقاومت در این محیط خصمانه را خواهد داشت. دوربین و سایر تجهیزات علمی که بر روی این فضاپیما قرار گرفته‌اند هم اکنون خاموش شده‌اند و تا زمان قرارگیری در مدار، قرار نیست که روشن شوند. بنابراین تا زمان رسیدن به مقصد قرار نیست که هیچ تصویری از مراحل کار به زمین مخابره شود، دانشمندان قول داده‌اند وقتی که فضاپیما در مدار قرار گرفت و به بخش بالایی ابرهای مشتری رسید، تصاویر زیادی را از نمای نزدیک منتشر کنند. انتظار می‌رود که در طول این ماموریت ۲۰ ماهه ۱٫۱ میلیارد دلاری، هزاران تصویر مختلف به زمین مخابره شوند.

مشتری پنجمین و بزرگ‌ترین سیاره منظومه شمسی است و ما آن را با نام غول گازی می‌شناسیم، در واقع سیاره مشتری بر خلاف زمین و مریخ که از جنس سنگ هستند، توپی از هلیوم و هیدروژن است که ابرهایی رنگارنگ و اتمسفری خارق‌العاده دارد. مشتری سیاره بسیار بزرگی است و به احتمال زیاد پس از خورشید شکل گرفته است. فاش شدن رازی که در تاریخ این سیاره نهفته شده، می‌تواند سرنخ‌هایی را در اختیار ما قرار دهد که بفهمیم زمین و یا تمام منظومه شمسی چگونه شکل گرفته‌اند.

نام جونو برگرفته از ابرهای خشمگین مشتری و یا یکی از خدایان باستان است، این فضاپیما دومین فرستاده انسان‌ها به سمت مشتری به شمار می‌رود. اولین فضاپیمایی که به سمت مشتری فرستاده شد، گالیله نام داشت که در سال ۱۹۸۹ به فضا پرتاب شد و برای ۱۴ سال به دور سیاره مشتری گردش کرد و در طول این مدت، اطلاعات و تصاویر بسیار زیادی را از این سیاره و چند قمر مرموز آن به زمین فرستاد. گالیله از اقیانوس مرموزی که در زیر سطح اروپا (یکی از قمرهای مشتری که اولین هدف دانشمندان برای یافتن حیات فرازمینی است) پرده برداشت. اما جونو ماموریت دارد که در بالای اتمسفر نواحی قطبی سیاره مشتری قرار گیرد و نقشه‌ای کامل را از آن‌چه که در زیر ابرها می‌گذرد تهیه کند و همچنین باید تحقیقات این فضاپیما بتوانند به این سوال‌ها پاسخ دهند: چه مقدار آب در این سیاره موجود است؟ آیا مشتری هسته‌ای جامد دارد؟ چرا نورهای نواحی قطب شمال و جنوب سیاره مشتری، درخشان‌ترین نورهای منظومه شمسی به شمار می‌روند؟

همچنین سوالات بسیاری پیرامون لکه سرخ مشتری وجود دارند که باید پاسخ داده شوند. مشاهدات اخیر تلسکوپ هابل از سیاره مشتری نشان دادند که این لکه سرخ غول آسا که در واقع طوفانی بسیار بزرگ است که قرن‌ها در حال وزیدن است، در وضعیتی قرار گرفته که رفته رفته فشرده‌تر می‌شود.

سفر به مشتری ۵ سال به طول انجامید و فضاپیمای جونو در این مدت، ۲٫۸ میلیارد کیلومتر را طی کرد. جونو سیاره زمین را پشت سر گذاشته و به سوی بخش درونی منظومه شمسی حرکت کرد، حالا این فضاپیما مریخ و کمربند سیارکی را نیز پشت سر گذاشته و به مقصد خود رسیده و قرار است فردا لحظه‌ای تاریخی را رقم زند. همچنین جونو اولین فضاپیمای ساخته دست بشر است که توانسته این مسیر طولانی را تنها به کمک نیروی خورشیدی طی کند. نیروی مورد نیاز تجهیزات علمی، توسط سه باله بزرگ این فضاپیما که تقریباً هر کدام از آن‌ها به اندازه یک کامیون کوچک هستند تامین می‌شود.

دانشمندان سیستم فضاپیما را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌اند که در ارتفاع ۵ هزار کیلومتری ابرهای مشتری گردش کند، این یعنی جونو نسبت به فضاپیمای گالیله در فاصله نزدیک‌تری از مشتری قرار خواهد گرفت و نقشه‌ای کامل را از جاذبه و میدان‌های مغناطیسی این سیاره تهیه خواهد کرد.

جونو توسط ابزارها و تجهیزات پیشرفته‌ای محافظت می‌شود و در برابر رویدادهای مختلف، بسیار مقاوم است. رایانه اصلی و تجهیزات الکترونیکی این فضاپیما، در یک محفظه بسیار محکم از جنس تیتانیوم قرار داده شده‌اند تا از هر گونه تشعشع خارجی در امان باشند. جونو در طول این ماموریت، میزان تشعشعی برابر با ۱۰۰ میلیون اشعه اکس دندان‌ پزشکی را پشت سر گذاشته است و تجهیزات آن همگی سالم هستند. در سال ۲۰۱۸ و با پایان یافتن ماموریت، فضاپیمای جونو همانند فضاپیمای گالیله به درون اتمسفر مشتری سقوط خواهد کرد و ابتدا تکه تکه و سپس ذوب خواهد شد.

نظر شما در مورد این ماموریت چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.