ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

فضاپیمای جونو اولین تصویر بعد از قرار گرفتن در مدار سیاره مشتری را منتشر کرد

+

اولین تصویر ارسالی از غول گازی منظومه‌ی شمسی، به سلامت قرار گرفتن فضاپیمای جدید ناسا در مدار مشتری را نشان می‌دهد. همان‌طور که احتمالاً در اخبار گذشته‌ی سایت نیز خوانده‌اید فضاپیمای جونو در تاریخ ۴ جولای (۱۴تیر) به مدار مشتری رسید

و حال اولین برداشت‌های نزدیک خود از سیاره را هنگامی که ۴٫۳ میلیون کیلومتر از مشتری فاصله داشته ارسال کرده است.

در تصویر جدیدی که جونو ارسال کرده می‌توان ابرهای شگفت‌انگیز سیاره مشتری، لکه‌ی سرخ غول آسا که طوفانی عریض‌تر از سیاره‌ی زمین است و البته سه قمر شناخته شده مشتری به نام‌های آیو، اروپا و گانیمید را مشاهده کرد. فضاپیمای جونو دو ماموریت ۵۳٫۵ روزه برای گردش در مدار بیرونی سیاره مشتری دارد و در حال حاضر بخش اول ماموریتش را سپری می‌کند و پس آن نیز ۱۴ روز را در مدار نزدیک‌تر به گردش خواهد پرداخت.

متخصصان ناسا، در طول ورود فضاپیما به مدار و گذر از کمربندهای تشعشعاتی شدید سیاره، برای جلوگیری از ورود صدمه به تجهیزات علمی موجود بر روی فضاپیما، تمامی دستگاه‌های مخصوص فضاپیما را خاموش کرده بودند و این تصویر نشان دهنده‌ی سالم بودن فضاپیما و آماده بودن جونو برای مطالعه بزرگ‌ترین سیاره موجود در منظومه شمسی است. جونو نهمین کاوش‌گری است که تاکنون از مشتری دیدن کرده و همچنین دومین فضاپیمایی است که در مدار سیاره به دور آن گردش کرده است. این کاوش‌گر برای ۲۰ ماه آینده به تحقیق در مورد ابرهای تاریکی که تمام سطح سیاره را پوشانده‌اند می‌پردازد تا به این سوال که چه چیزی در پشت این ابرها پنهان شده است پاسخ دهد.

گفتنی است که فضاپیمای جونو تا تاریخ ۲۷ آگوست (زمانی که فضاپیما در ارتفاع ۵۰۰۰ کیلومتری از ابرهای این سیاره قرار می‌گیرد) قادر به ارسال تصاویر نزدیک و واضح‌تر از سیاره مشتری نخواهد بود.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.