ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

رییس سازمان فضایی ایران از پرتاب دو ماهواره تا پایان امسال خبر داد

۱

رییس سازمان فضایی ایران از پرتاب دو ماهواره تا پایان امسال خبر داده و اعلام کرده است که ماهواره‌های دوستی، امیرکبیر و ناهید ۱ در مرحله پرتاب قرار دارند.

به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر محسن بهرامی در نشست خبری صبح امروز که در محل سازمان فضایی برگزار شد، با اشاره به برنامه‌های سازمان فضایی ایران در سال جاری اظهار کرد: بر اساس انعقاد قراردادی تا پایان امسال پرتاب حداقل یک تا دو ماهواره را برنامه‌ریزی کرده‌ایم. بهرامی خاطرنشان کرده است که در حال حاضر ماهواره دوستی دانشگاه صنعتی شریف، ماهواره ناهید ۱ و ماهواره آت‌ست دانشگاه امیرکبیر آماده پرتاب هستند و برای پرتاب‌های امسال رقابتی سه‌گانه میان این سه ماهواره وجود دارد.

رییس سازمان فضایی ایران همچنین از آماده شدن ماهواره ناهید ۲ خبر داده و یادآور شده است که قرارداد ساخت این ماهواره تا یک ماه آینده با پژوهشگاه هوا فضا منعقد می‌شود. وی خاطرنشان کرد که ماهواره آت‌ست دانشگاه امیرکبیر مخابراتی و ماهواره دوستی از جمله ماهواره‌های سنجشی است.

رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به همکاری این سازمان با سازمان همکاری‌های آسیا و اقیانوسیه بیان کرده است که ایران عضو این سازمان است و همکاری بسیاری با این سازمان دارد. وی در ادامه افزوده است که سازمان اپسکو در کشورهای پرو و پاکستان تلسکوپ‌هایی نصب کرده است و با مذاکرات صورت گرفته قرار است تلسکوپ این سازمان در سازمان فضایی ایران در ماهدشت نصب شود. به گفته وی، این ماهواره در اواخر شهریور و مهر ماه به ایران می‌رسد و نماینده این سازمان نیز در ایران حضور خواهد داشت.

رییس سازمان فضایی ایران با تاکید بر این که تعریف پروژه اعزام انسان به فضا از جمله طرح‌های مطرح شده از سوی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری است، بیان کرده است که این در حالی است که شورای عالی فضایی مسؤول اجرای این طرح است و تعریف این پروژه از سوی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری نوعی مداخله در فعالیت دستگاه‌های دیگر است. وی در ادامه خاطرنشان کرده است که این طرح در سازمان فضایی متوقف نشده است و در برنامه ده ساله این سازمان نیز مد نظر قرار گرفته است.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

1 دیدگاه

avatar

مرتب سازی:   جدید ترین | قدیمی ترین | بیشترین رای
عرفان
عضو
8 ماه 14 روز قبل

بعید است این اتفاقات پرتاب ماهواره و اعزام انسان به فضا در این دولت انجام شود چون شتابی که در این امر در دولت قبل وجود داشت در دولت فعلی وجود ندارد

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.