ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

احتمالاً لایه‌ای عجیب از “هیدروژن تاریک” در سیاره‌های غول‌ پیکر گازی وجود دارد

+

یکی از قدیمی‌ترین و فراوان‌ترین عناصر موجود در جهان، هیدروژن است و بر روی سیاره زمین نیز یافت می‌شود. حتماً با خود فکر می‌کنید که به دلیل فراوانی این عنصر و ساختار نه چندان پیچیده‌ی آن، دانشمندان تمامی جزئیات را در مورد آن می‌دانند و گونه‌های مختلف آن را می‌شناسند، اما در واقع این گونه نیست، چراکه محققانی از موسسه علوم کارنِگی به تازگی توانسته‌اند در آزمایشگاه حالت جدیدی از این عنصر را به وجود آورند که به احتمال زیاد در سیارات گازی غول پیکری مانند مشتری و زحل نیز وجود دارد. محققان نام آن را “هیدروژن تاریک” گذاشته‌اند.

برای به دست آمدن این نتیجه شگفت‌انگیز، الکساندر گُنکاروف از موسسه علوم کارنگی و استورات مک‌ویلیامز از دانشگاه ادینبرو، فشاری که در بین لایه‌های تشکیل دهنده سیارات گازی وجود دارد را شبیه‌سازی کرده‌اند. تا به امروز گمان می‌رفت که لایه‌های تشکیل دهنده این سیارات دو بخش هستند؛ لایه‌های بالاتر که هیدروژن در آن‌جا به صورت گاز است (نام دیگر آن، هیدروژن مولکولی است) و لایه‌های درونی‌تر و نزدیک به هسته که در آن‌جا هیدروژن به صورت مایع (با نام هیدروژن فلزی نیز شناخته می‌شود) وجود دارد. این دو دانشمند برای آن‌که بتوانند این فشار را شبیه‌سازی کنند، از یک سلول سندان-الماس لیزر گرمایی استفاده کرده‌اند و توانسته‌اند فشاری عظیم را به وجود آورند، از جمله قطعات موجود در این تجهیزات می‌توان به دو الماس اشاره کرد که نوک آن‌ها می‌تواند یک ماده را با درجات بالا فشرده‌سازی کند.

در این مورد خاص، دانشمندان هیدروژن را زیر فشاری بین ۱۰ هزار تا ۱٫۵ میلیون برابر فشار معمولی اتمسفر زمین فشرده‌سازی کرده‌اند. در جریان این فشرده‌سازی، یک حالت جدید از هیدروژن شکل گرفت که نور را از خود عبور نمی‌دهد و آن را بازتاب نمی‌کند، این هیدروژن به شکل عجیبی تاریک است! این هیدروژن تاریک، جایی بین هیدروژن گازی و مایع قرار می‌گیرد و می‌تواند به شکل خیلی ضعیفی جریان الکتریسیته را از خود عبور دهد. این کشف جدید و شگفت‌انگیز از دو جهت برای مطالعه سیارات مهم است: نخست این‌که جزئیات انتقال گرمایی این عنصر می‌تواند به دانشمندان کمک کند که بفهمند سیارات غول پیکر گازی چگونه حرارت را از خود دور می‌کنند. دوم این‌که به لطف قابلیت رسانایی خیلی ضعیفی که دارد، می‌تواند در تولید میدان‌های مغناطیسی سیارات غول پیکر گازی نقش مهمی را ایفا کند.

پیش‌تر، محققان دانشگاه ادینبرو موفق شده بودند در آزمایشگاه و تحت فشاری ۳٫۵ میلیون برابر فشار اتمسفر زمین، هیدروژن فلزی را به وجود آورند.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.