ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

شایعه: تراشه اسنپ‌دراگون ۸۳۰ بر پایه لیتوگرافی ۱۰ نانومتری ساخته می‌شود

+

هنوز زود است که بخواهیم در مورد اسنپ‌دراگون ۸۳۰ صحبت کنیم زیرا تنها چند ماه از زمان عرضه اسنپ‌دراگون ۸۲۰ می‌گذرد و این تراشه از ماه مارس سال جاری میلادی بر روی محصولات بالارده مورد استفاده قرار گرفته است و ما نیز انتظار نداریم که تا ماه مارس سال ۲۰۱۷ استفاده از تراشه اسنپ‌دراگون ۸۳۰ را ببینیم. اما این موضوع باعث نمی‌شود که افشاگران در خصوص این تراشه اطلاعاتی را منتشر نکنند. به تازگی یکی از افشاگران گفته که مدیرعامل کوالکام تایید کرده تراشه اسنپ‌دراگون ۸۳۰ بر پایه لیتوگرافی ۱۰ نانومتری ساخته خواهد شد. این گزارش در شبکه اجتماعی چینی Weibo منتشر شده و متاسفانه در کنار آن اطلاعات دیگری داده نشده است. ما تنها می‌دانیم که این تراشه سال آینده میلادی به صورت عمومی عرضه می‌شود و باید بقیه جزئیات را از روی سرنخ‌های موجود حدس زد، اما این‌که گفته شده اسنپ‌دراگون ۸۳۰ بر پایه لیتوگرافی ۱۰ نانومتری تولید می‌شود بسیار جالب به نظر می‌رسد.

در حال حاضر تراشه‌های مشهور بازار مانند اسنپ‌دراگون ۸۲۰ و یا اکسینوس ۸۸۹۰ بر پایه لیتوگرافی ۱۴ نانومتری تولید شده‌اند، اما این چه معنایی دارد؟ خیلی ساده بخواهیم این موضوع را توضیح دهیم، این عدد فاصله میان قطعات موجود در تراشه را نشان می‌دهد، یعنی فاصله میان قطعاتی همچون ترانزیستورها، مقاومت‌ها و خازن‌ها ۱۴ نانومتر یا ۱۴ میلیاردم متر است. ساخت یک تراشه بر پایه لیتوگرافی ۱۰ نانومتری می‌تواند جا را برای قرارگیری دیگر قطعات باز کند و یا اجازه دهد که یک تراشه کوچک ساخته شود. علاوه بر این، ساخت تراشه‌ای با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری مزیت‌های دیگری نیز دارد به عنوان مثال، اگر ریزپردازنده فشرده یا کوچک‌تر شود، ظرفیت خازنی کم‌تری میان ترانزیستورهای مختلف وجود خواهد داشت و این موضوع فرکانس سوییچ کردن آن‌ها (سرعت پردازش) را افزایش داده و میزان مصرف انرژی را کاهش می‌دهد.

Qualcomm-Snapdragon-830-10-nm

اما ساخت تراشه اسنپ‌دراگون ۸۳۰ بر پایه لیتوگرافی ۱۰ نانومتری تا چه اندازه محتمل است؟ مدیاتک، که یکی از رقبای اصلی شرکت کوالکام به شمار می‌رود، هم اکنون بر روی تراشه‌ای ۱۰ هسته‌ای با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری با نام هلیو X30 کار می‌کند و بعید به نظر می‌رسد که کوالکام به خودش اجازه دهد در این زمینه در جایگاهی پس از رقبایش قرار گیرد. کوالکام با عرضه اسنپ‌دراگون ۸۱۰ به یک‌باره افت کرد و با عرضه اسنپ‌دراگون ۸۲۰ مجدداً به میدان رقابت بازگشت، بنابراین باید تمامی تلاش خود را به کار گیرد تا از رقبا عقب نماند. این گزارش به احتمال ۹۰ درصد صحت دارد اما باید منتظر بیانیه رسمی کوالکام در این خصوص باشیم.

نظر شما در این خصوص چیست؟ شما این گزارش را تا چه اندازه محتمل می‌دانید؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.