ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

مریخ به زودی یک طوفان گرد و غبار بزرگ و سراسری را تجربه خواهد کرد

+

به تازگی دانشمندان مطالعه‌ای انجام داده‌اند که می‌تواند راهی را برای پیش‌بینی پدیده‌های آب و هوایی متغیر پیدا کند. طبق این مطالعه، دانشمندان اعلام کرده‌اند که در طول چند ماه‌ آینده، طوفان گرد و غبار عظیمی سرتاسر سیاره سرخ را فرا خواهد گرفت. چنین طوفان‌های گسترده‌ای بر روی این سیاره، مریخ‌نوردهای ما که بر روی مریخ هستند را به طور جدی تهدید می‌کنند و در آینده نیز اگر فضانوردانی به مریخ بروند قطعاً با مشکل مواجه خواهند شد زیرا این طوفان‌ها سرتاسر سیاره را در بر می‌گیرند. طبق بیانیه رسمی که ناسا منتشر کرده، با توجه به الگوهای آب و هوایی پیشین، اکنون طوفان‌های سراسری مریخی قابل پیش‌بینی‌تر از قبل شده‌اند و اگر تاریخ تکرار شود (منظور از این جمله، چرخه زمانی پدیده‌های طبیعی است، به عنوان مثال برای زلزله نیز دوره بازگشت در نظر می‌گیرند که معمولاً دقیق است) ما فاصله چندانی تا وقوع طوفان گسترده مریخ نداریم.

جیمز شرلی، دانشمند سیاره‌شناس در آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا در مورد این طوفان می‌گوید:

james-shirley

مریخ در تاریخ ۸ آبان به میانه فصل طوفان خود خواهد رسید. با توجه به نزدیک بودن زمان فرارسیدن فصل میانی طوفان و همچنین الگوهای آب و هوایی تاریخی که ما پیدا کرده‌ایم، در طول هفته‌ها و یا ماه‌های آینده، سیاره سرخ یک طوفان گرد و غبار سراسری را تجربه خواهد کرد.

طوفان‌های گرد و غبار محلی بر روی مریخ به دفعات رخ می‌دهند و پدیده‌ای معمولی هستند اما گاهی پیش می‌آید که این طوفان‌های محلی می‌توانند گسترده شده و یک ناحیه بزرگ‌تر را در بر بگیرند و در مواقعی مانند موقعیت فعلی، می‌توانند به صورت سرتاسری، کل مریخ را در بر گیرند. مقامات ناسا می‌گویند که اوج فصل طوفان گرد و غبار در مریخ، در طول بهار و تابستان است و این درست زمانی است که مریخ به خورشید نزدیک‌تر می‌شود. طوفان‌های گرد و غبار سراسری در مریخ باعث به وجود آمدن مِه می‌شوند و این مِه که از جنس ریزگردهاست، همانند پتویی کل سیاره را می‌پوشاند. آخرین‌باری که طوفان گرد و غبار سراسری در مریخ به وقوع پیوست، در سال ۲۰۰۷ بود. در آن سال‌ها و در جریان طوفان و به علت پوشیده شدن مریخ با غبار، دو مریخ‌نورد آپورچونیتی (Opportunity) و اسپیریت (Spirit) انرژی خورشیدی بسیار کمی دریافت کردند اما جان سالم به در بردند.

جان کالاس، مدیر پروژه دو مریخ‌نورد آپورچونیتی و اسپیریت در این خصوص می‌گوید:

john-callas

طوفان سال ۲۰۰۷، نخستین تهدید گسترده برای مریخ‌نوردهای ما از زمان فرودشان بر روی سیاره سرخ بود. ما مجبور شدیم که در آن سال‌ها اقدامات ویژه‌ای را انجام دهیم تا بتوانیم مریخ‌نوردها را قادر سازیم تا با نور اندک خورشید نیز به فعالیت خود ادامه دهند. در آن زمان تنها کاری که ما می‌کردیم این بود که هر کدام از این مریخ‌نوردها را در طول روز چند دقیقه روشن می‌کردیم تا فقط گرم بمانند و سپس آن‌ها را تا روز بعد خاموش می‌کردیم و آن‌ها هیچ ارتباط مخابراتی با زمین نداشتند. در طول چند روزی که طوفان‌ ادامه داشت، مریخ‌نوردها به حال خود رها شده بودند اما توانستند جان سالم به در ببرند.

پیش از طوفان سال ۲۰۰۷، در سال‌های ۱۹۷۱، ۱۹۷۷، ۱۹۸۲، ۱۹۹۴ و ۲۰۰۱ نیز وقوع این طوفان‌های گسترده ثبت شده است. جیمز شرلی با استفاده از داده‌های مربوط به حرکت مداری مریخ، الگویی را در مورد زمان وقوع این طوفان‌ها کشف کرد. وی دریافت که وقتی که مریخ به دور گرانش مرکزی سامانه خورشیدی گردش می‌کند، سیارات دیگر نیز بر روی حرکت مریخ تاثیر می‌گذارند بنابراین حرکت سیاره در دوره زمانی [حداقل] ۲٫۲ ساله (این میزان از یک سال مریخی که ۱٫۹ سال زمینی طول می‌کشد بیشتر است) سریع و کند می‌شود. جیمز شرلی کشف کرد که وقتی سرعت حرکت مریخ در طول نیمه نخست فصل طوفان افزایش می‌یابد، طوفان‌های گرد و غبار سراسری رخ می‌دهند و این پدیده در طول هر سال مریخی رخ نمی‌دهد. نتایج این یافته‌ها در سال ۲۰۱۵ و در مجله Icarus منتشر شدند.

مقامات ناسا اعلام کرده‌اند که یافته‌های جدید، الگوهای آب و هوایی گذشته را نیز شامل می‌شوند و با توجه به این یافته‌ها، هیچ یک از طوفان‌های سراسری مریخ در طول نیمه نخست فصل طوفان مریخ و زمانی که از سرعت حرکت مریخ کاسته شده روی نداده‌اند. شاید میان این گفته با یافته‌های شرلی تناقض ببینید اما هر دو، یک موضوع را می‌گویند، برای آن‌که طوفان سراسری رخ دهد باید در طول نیمه نخست فصل طوفان، سرعت حرکت مریخ افزایش یافته باشد و اگر این حرکت در طول همین بازه زمانی روبه کاهش باشد، طوفانی رخ نخواهد داد.

مشاهدات فعلی دانشمندان از اتمسفر مریخ، همان شرایطی را نشان می‌دهند که در طول سال‌های گذشته و به هنگام وقوع طوفان وجود داشت. بنابراین وقوع طوفان سراسری مریخ نزدیک است اما در حال حاضر این طوفان در حال شکل‌گیری است و چند هفته‌ای تا گسترده شدن آن فاصله داریم. در اواخر ماه آگوست، چند طوفان محلی در مریخ شکل گرفتند که در نواحی بزرگی نیز گسترده شدند. به هر حال در طول هفته‌های آینده، مدارگرد شناسایی مریخ که متعلق به ناسا است، سیاره سرخ را به دقت رصد خواهد کرد و هرگونه نشانه‌ای را ثبت می‌کند.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.