ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

میزان آلودگی رایانه‌ها به بدافزارها در شش ماهه نخست سال جاری کاهش یافته است

+

تحقیقات جدید نشان‌ می‌دهند که باج‌افزارها در وب از نظر تعداد و میزان آلودگی به مرز خطر رسیده‌اند اما میزان آلودگی‌های بدافزاری در مقایسه با سال گذشته به شکل چشمگیری کاهش یافته است. باج‌افزار یا Ransomware کاربر را به استفاده از نرم‌افزارهایی ترغیب می‌کند که یا غیر قانونی هستند، یا از شما سوء استفاده می‌کنند و یا قوانین کپی رایت را زیر پا می‌گذارند. شاید تا به حال پیغام‌هایی را در رایانه خود دریافت کرده باشید که از شما خواسته‌اند از یک نرم‌افزار خاص که به احتمال زیاد حتی نام آن را نیز در جایی ندیده و نشنیده‌اید استفاده کنید. دلیلی که برای استفاده از آن نرم‌افزار به شما گفته می‌شود نیز معمولاً این است: “از رایانه خود در مقابل تهدیدات محافظت کنید”. این پیغام در واقع توسط یک باج‌افزار به شما نشان داده شده است و یک پیغام جعلی برای آلودگی بیشتر سیستم است!

Enigma Software که در زمینه امنیت فعالیت می‌کند، میزان آلودگی به بدافزارها را در سرتاسر ایالات متحده اندازه گرفته و گزارش داده که از ماه ژانویه تا جولای سال جاری میلادی، میزان آلودگی به بدافزارها در مقایسه با ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۵، چیزی در حدود ۴۷ درصد کاهش یافته است. این یک کاهش غیر معمول و شگفت‌انگیز است، همچنین این شرکت گزارش داده که ماه گذشته میزان آلودگی به بدافزارها به کم‌ترین میزان خود در سه سال گذشته رسیده است. اما دلیل اصلی این کاهش میزان آلودگی‌ها چیست؟

Enigma Software که یک شرکت امنیتی محسوب می‌شود، دلیل اصلی این موضوع را افزایش آگاهی کاربران می‌داند. شرکت مذکور بر این باور است که کاربران امروزه نسبت به چگونگی آلوده شدن رایانه به بدافزارها آگاهی بیشتری دارند و ترفندهای امنیتی مختلف را برای مقابله با تهدیدات به کار می‌برند. همچنین بسیاری از کاربران در نصب نرم‌افزارهای مختلف و نوارهای ابزار دقت بیشتری را به خرج می‌دهند. البته در این میان افزایش امنیت سیستم عامل‌ها نیز بی تاثیر نیست. این شرکت خاطر نشان کرد که شرکت‌های نرم‌افزاری که مسئول ساخت مرورگرها، سیستم عامل‌ها و یا نرم‌افزارهای مختلف هستند، در مقایسه با گذشته بیشتر بر روی مسئله امنیت تمرکز کرده‌اند و بسته‌های امنیتی بیشتری را در قالب به‌روزرسانی برای کاربرانشان عرضه می‌کنند. البته باید دقت داشت که در دنیای امروز، بیشتر ما به وسیله یک تلفن هوشمند به اینترنت متصل می‌شویم و میزان استفاده ما از رایانه‌ها کم‌تر از گذشته است.

تاثیر غیر قابل انکار موبایل

یکی از سخن‌گویان شرکت Enigma Software، در این خصوص گقت:

enigma-software-group-lt

این روزها کاربران برای انجام بسیاری از کارهای اینترنتی، به موبایل خود تکیه می‌کنند و کم‌تر به سمت رایانه می‌روند. رایانه‌ها هنوز هم بسیار مهم هستند اما بسیاری از کارهای ما بر روی موبایل انجام می‌شوند و این توانسته مدت زمان استفاده ما از رایانه را کاهش دهد. همین موضوع باعث شده تا میزان آلودگی رایانه‌ها به بدافزار کاهش یابد اما باید دقت داشت که ممکن است میزان آلودگی موبایل‌ها و دستگاه‌های همراه به بدافزارهای مختلف روندی رو به رشد به خود بگیرد.

اگرچه تمامی دلایل فوق تاثیرگذار هستند اما بازهم این کاهش میزان آلودگی به بدافزارها شگفت‌انگیز است. نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.