ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

مریخ بسیار خشک‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کردیم

+

بارها شنیده‌ایم که مریخ یک سیاره مناسب برای حیات نیست و نمی‌تواند با شرایط فعلی میزبان حیات باشد. شاید در گذشته شرایط به مراتب مطلوب‌تری داشته و یا در آینده داشته باشد اما در بازه زمانی فعلی شرایط این سیاره اصلاً خوب نیست. به تازگی پژوهش‌گرانی از دانشگاه اسکاتلند اعلام کرده‌اند که این سیاره از خشک‌ترین بیابان‌های سیاره زمین هم خشک‌تر است! این چیزی نیست که ما را شگفت‌زده کند زیرا بارها و بارها در مورد خشکی سطح مریخ شنیده‌ایم و این موضوع تنها یک مدرک دیگر است که نامناسب بودن شرایط مریخ را اثبات می‌کند. این پژوهش‌گران موفق‌ شده‌اند که برای نخستین‌بار، نرخ هوازدگی شیمیایی مریخ را اندازه‌گیری کنند، فرآیندی که به شدت به رطوبت موجود در جو مریخ وابسته است.

دکتر کریستین شرودِر، مدرس علوم زیست محیطی و اکتشاف سیارات در دانشگاه استرلینگ و همچنین همکار گروه علمی برای مریخ نورد آپورچونیتی (Opportunity) در خصوص این اکتشافات جدید می‌گوید:

christian-schroder-foto-256x256

شواهد نشان می‌دهند که برای بیش از 3 میلیارد سال پیش، مریخ بسیار مرطوب و قابل سکونت بوده است. با این حال بازهم در تحقیقات جدیدی که ما انجام دادیم تنها میزان خشکی امروزه سیاره مریخ مشخص شد و دیگر خبری از روزگار مرطوب گذشته نیست. برای آن‌که حیاتی بتواند بر روی مریخ وجود داشته باشد، باید در نواحی به دور از سطح خشک این سیاره قرار گیرد، جایی که در معرض خشکی و تابش نباشد.

این تحقیقات درست پس از آن‌که اعلام شد احتمال وجود آب بر روی مریخ وجود دارد منتشر شدند. حتی اگر آبی نیز بر روی مریخ وجود داشته باشد، آن‌قدر شور خواهد بود که دیگر غیرقابل شرب می‌شود. همان‌طوری که دکتر شرودِر نیز اشاره کرد، هنوز هم برای یافتن حیات بر روی مریخ جای امیدواری وجود دارد اما این حیات در صورت وجود، زیر سطح مریخ است اما این کمک چندانی به ماموریت‌های سرنشین‌دار به مریخ نمی‌کند.

نظر شما در مورد این گفته‌ها چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.