ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

احتمالاً سیاهچاله‌ها بتوانند دنیای ما را نابود کنند

۱

تصور کنید که موجی از انرژی در میان کهکشان حرکت می‌کند و هر چیزی که سر راهش باشد را نابود می‌کند. شاید این مسائل بیشتر شبیه داستان‌های علمی تخیلی باشند اما این موج‌های انرژی واقعاً می‌توانند خطر بسیار بزرگی برای حیات کهکشان‌ها باشند.

این امواج که با نام انفجار پرتوگاما (GRB) شناخته می‌شوند به حدی قدرتمند هستند که می‌توانند هر شیئی را که داخل مسیرشان قرار داشته باشد بپزند. این گروه از تشعشعات فضایی از سیاه‌چاله‌ها سرچشمه می‌گیرند و قادر هستند صفحه‌ی عمودی دیسک چرخان دور سیاه‌چاله را از بین ببرند. هنگامی‌که ستاره‌ای فرومی‌پاشد یا دو ستاره‌ی نوترونی به هم می‌خورند، مقدار بسیار زیادی از انرژی آزاد می‌شود که بخش اعظم آن به فرم GRB یا پرتوهای گاما تبدیل می‌شوند.

کشف این انفجارها به دهه ۱۹۶۰ باز می‌گردد. در این زمان تعدادی از ماهواره‌های نظامی بادبان که برای ردیابی انفجارهای هسته‌ای اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی از سوی ایالات متحده آمریکا به جو زمین پرتاب شده بودند، به جای تشخیص انفجار هسته‌ای بر روی زمین، انفجاری بسیار نیرومند تر را در پشت خود و در ژرفای کیهان یافتند. ماهواره‌های نظامی بادبان به منظور آشکارسازی انفجارهای هسته‌ای ناقض قرارداد ممنوعیت آزمایش‌های هسته‌ای طراحی و پرتاب شده بودند. تا سال ۱۹۹۰ هیچ‌یک از منابع این پرتوها کشف نشده بود و تنها چیزی که دانشمندان در مورد سرچشمهٔ آن‌ها می‌دانستند این بود که آن‌ها از فضای بیرون جو زمین سرچشمه می‌گیرند.

در این بین لایه‌ی اوزون به‌طور طبیعی از ورود اشعه‌های گامایی که از خورشید به‌طرف زمین می‌آیند، جلوگیری می‌کند اما یکی از این موج‌های قدرتمند خارج کهکشان ما می‌توانند لایه‌ی اوزون را تخریب کند و مکانی از سطح زمین را که با آن برخورد می‌کنند را به‌طور کامل بسوزانند. امواج گاما به حدی پرانرژی هستند که می‌توانند DNA جانوری را در هم بشکنند و الکترون‌های اتم‌ها را نیست و نابود کنند. چنین امواجی با سرعت نور حرکت می‌کنند و اگر یکی از آنها به سمت ما در حال حرکت باشد تا زمان نزدیک شدنش به ما چیزی در مورد آن نخواهیم فهمید.

امواج GRB، تشعشعاتی رایج در بین دیگر امواج نیستند و همچنین در کهکشان ما (راه شیری) تا به حال این نوع از امواج مشاهده نشده است اما به‌هرحال می‌توانند بسیار خطرناک باشند. در حال حاضر نزدیک‌ترین سیاه‌چاله به سیاره‌ی زمین A0620-00 نام دارد که تقریباً ۲۸۰۰ سال نوری از سیاره‌ی ما فاصله دارد و بااین‌وجود احتمال نابود شدن سیاره‌ی ما توسط تغییرات زیست‌محیطی و یا برخورد سیارک‌ها بسیار بیشتر از چنین امواجی است.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

1 دیدگاه

avatar

مرتب سازی:   جدید ترین | قدیمی ترین | بیشترین رای
سيد عزيز
سيد عزيز
مهمان
4 ماه 16 روز قبل

با سلام
دو پديده يكي در ٦٠٠ سال نوري ستاره ابطالجوزا و يكي wr140 كه سيستم دو ستاره ايست در ٨٥٠٠سال نوري ، به نظر دانشمندان با تخمين از الان تا يك ميليون سال ديگر احتمال انفجار و توليد grb خطرناك براي زمين را داده اند ، منظورشان اينست كه يا منفجر شده و الان ميرسه و يا حالاحالاها نميرسه

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.