ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

اندازه‌گیری شکل سیاه‌چاله کلان جرم مرکز کهکشان راه شیری توسط دانشمندان

۱

در مرکز هر کهکشانی یک سیاه‌چاله بسیار بزرگ قرار دارد که به آن‌، سیاه‌چاله کلان جرم یا ابر سیاه‌چاله می‌گویند. در مرکز کهکشان راه شیری ما نیز یک سیاه‌چاله بزرگ و بسیار سنگین وجود دارد که جرم آن ۴ میلیون برابر جرم خورشید است. نام این سیاه‌چاله غول پیکر، *SgrA است زیرا دانشمندان بر این باورند که این سیاه‌چاله یک منبع عظيم از امواج راديويی به نام سِگيتاريوس آ (*Sagittarius A) است. *SgrA بر خلاف سایر سیاه‌چاله‌های غول پیکری که در مرکز دیگر کهکشان‌ها قرار دارند، بسیار کم نور است.

یکی از دلایل کم نور بودن *SgrA این است که این سیاه‌چاله بر خلاف سایر سیاه‌چاله‌های فعال، به صورت پیوسته مواد اطرافش را نمی‌بلعد و پلاسما و محیط اطرافش را خیلی داغ نمی‌کند و این نوع فعالیت باعث شده تا جِت سیاه‌چاله (بخش خروجی و مخروطی شکل سیاه‌چاله که در اثر بلعیدن یک ستاره در آن نور و اشعه اکس تولید می‌شود) چندان فعال نباشد. همین امر باعث می‌شود سیاه‌چاله کلان جرم مرکز راه شیری خیلی کم نور باشد. یکی دیگر از دلایلی که باعث شده این سیاه‌چاله برای ما کم نور به نظر برسد، فاصله بسیار زیاد آن با زمین است. دانشمندان می‌گویند فاصله زمین تا سیاه‌چاله کلان جرم مرکز کهکشان راه شیری در حدود ۲۵ هزار سال نوری است و در این فاصله و در نزدیکی سیاه‌چاله موانعی مانند غبارها و گازها وجود دارند که مانع از دیده شدن سیاه‌چاله می‌شوند.

شاید نتوانیم این سیاه‌چاله را با چشم ببینیم، اما علم به ما این قدرت را داده که بتوانیم به کمک ابزارهای موجود تمامی موانع را کنار بزنیم. دانشمندان می‌توانند به کمک تابش امواج رادیویی، امواج زیرمیلیمتری، مادون قرمز و یا اشعه‌ی اکس از تمامی موانع موجود بین زمین و سیاه‌چاله عبور کنند. *SgrA به عنوان نزدیک‌ترین سیاه‌چاله به سیاره زمین این فرصت را فراهم آورده که دانشمندان بتوانند بر روی سیاه‌چاله‌ها و جزئیات فیزیکی و محیطی آنان مطالعه کنند. امواج رادیویی که از سوی سیاه‌چاله‌ها منتشر می‌شوند از سوی ذراتی هستند که به درون صفحه گردان (دیسک) اطراف سیاه‌چاله سقوط می‌کنند. همچنین با بالا رفتن دمای الکترون‌ها و موادی که از جِت سیاه‌چاله خارج می‌شوند نیز شاهد انتشار امواج رادیویی خواهیم بود.

دانشمندان به تازگی سعی می‌کنند از تکنیک VLBI که باعث می‌شود آرایه رادیو تلسکوپ‌های فضایی به رزولوشن‌های بالا در ثبت جزئیات فضا دست یابند، برای مطالعه بر روی سیاه‌چاله *SgrA استفاده کنند. VLBI مخفف عبارت Very Long Baseline Interferometry بوده و یک تکنیک تعیین موقعیت بسیار پیچیده بر اساس تعیین طول مبنا است. ستاره شناسان مایکل جانسون، شِپ دوئلِمان، لیندی بِلک‌بِرن، مارک رِید، اَندرو شائیل، کاترین رازِنفِلد، هوتاکا شیوکاوا و لارا وِرسیچِچ از cfA از شبکه VLBI استفاده کرده‌اند تا سیاه‌چاله *SgrA را در طول موج‌های میلیمتری بیابند. آن‌ها موفق شدند برای اولین بار، اندازه این سیاه‌چاله را مدل سازی کنند.

576d2c22176e4

دانشمندان پس از مشاهده نتایج دریافتند که تشعشعات رادیویی از ناحیه‌ای به قطر ۱٫۲ واحد نجومی (هر واحد نجومی برابر است با متوسط فاصله زمین تا خورشید) به سوی زمین می‌آیند. البته این شعاع خود سیاه‌چاله نیست زیرا تشعشعات شعاع سیاه‌چاله بدون بازگشت هستند، این شعاع اندازه گیری شده، شعاع شوارتزشیلد است. دانشمندان احتمال می‌دهند تشعشعاتی که آن‌ها دیده‌اند از سوی الکترون‌های بخش‌های درونی صفحه گردان اطراف سیاه‌چاله بوده است. هنوز جزئیات بیشتری هستند که باید دسته بندی شوند و مشاهدات بیشتری باید انجام بگیرند تا اطمینان کامل در خصوص نتایج، حاصل شود. با این وجود، این اولین دستاورد قابل توجه در خصوص کاوش ماهیت سیاه‌چاله‌های کلان جرم، محیط و جزئیات آن‌هاست و می‌تواند درهای بیشتری را به روی دانشمندان بگشاید.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

1 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

مرتب سازی:   جدید ترین | قدیمی ترین | بیشترین رای
Sajjad
عضو
گوگل
اکسپریا زد 5 پرمیوم
2 سال 5 ماه قبل

منتظر اخبار بیشتر در این مورد 🙂

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.