ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

چیپ میکروسیال ساخته شده از ابریشم

+

در مؤسسه ملی تصویربرداری زیست‌پزشکی و مهندسی زیست (NIBIB) و دانشگاه تافتس، یک تیم موفق به توسعه میکروسیالی شدند که شبیه به بافت‌های انسانی عمل کرده و می‌توان در برنامه‌ها تست دارو از آن استفاده کرد.

این تراشه بر پایه یک ژل ابریشمی شکل گرفته است که می‌تواند بر محدودیت‌های پلی‌دی‌متیل‌سیلوکزان (PDMS) که یک ماده سیلیکونی است و به طور گسترده‌ای به منظور میزبانی از سلول‌های زنده در دستگاه‌های میکروسیال مورد استفاده قرار می‌گیرد، غلبه کند. به عنوان مثال، با استفاده از PDMS نمی‌توان به بررسی ساختارهای لیپیدی پرداخت، چرا که به جای اجازه دادن به این ساختارها برای حرکت آزادانه همراه با دیگر ترکیبات موجود در نزدیکی آن‌ها، این ترکیبات را جذب می‌کند و نمی‌توان با استفاده از آن به بررسی ترکیب‌های لیپیدی پرداخت. علاوه بر این، PDMS زیست‌تخریب‌پذیر نیست و به راحتی نمی‌توان از دستگاه‌های کوچکی که بر اساس آن ساخته شده‌اند، به عنوان دستگاه‌های قابل کاشت استفاده کرد. از سوی دیگر، ابریشم تنها به اندکی مهندسی دقیق نیاز دارد تا به گزینه‌ای مناسب برای غلبه بر بسیاری از محدودیت‌های PDMS مبدل شود.

ابریشم می‌تواند در بافت‌های نرم مختلف به کار گرفته شود. حال محققان با مخلوط کردن ابریشم با یک ژل حاوی سلول‌های زنده و استفاده از یک قالب برای شکل دادن به آن، یک دستگاه با کانال‌هایی که تا اندازه‌ای زنده هستند و در میان دستگاه قرار گرفته‌اند را ساخته‌اند. جریان مایعات با استفاده از یک مکانیزم تنظیم فشار هوا به داخل این کانال‌ها اضافه می‌شود.

ابریشم بسیار مناسب‌تر از PDMS است، به درجه حرارت متوسطی در طول زمان تولید دستگاه نیاز دارد و زیست‌سازگاری بسیار خوبی با بافت‌ها زنده بدن دارد. محققان بر این باورند که در آینده می‌توان از این فناوری در برنامه‌های کاربردی بسیاری استفاده کرد.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.