ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

مایکروسافت از چندین طرح مبتنی بر هوش‌مصنوعی برای درمان سرطان رونمایی کرد

+

مایکروسافت از یک سری طرح و ایده جدید مبتنی بر هوش مصنوعی رونمایی کرده و اظهار داشته که محققان کمپانی به صورت موثری به روی “درمان” سرطان متمرکز شده اند. توسعه دستگاه هایی هوشمند برای آنالیز غده ها، یکی از این طرح هاست.

کمپانی مایکروسافت در حوزه سلامت، طرح‌های بسیاری را ارایه داده. یکی از این پروژه ها که  “هانوفر” نام دارد، شامل تکنیک‌های یادگیری ماشین یا همان هوش مصنوعی می‌شود که می‌توانند کارهایی مثل آنالیز و بررسی غده‌های سرطانی را انجام داده و بر اساس نتایجی که به دست می‌آورند، رژیم‌های دارویی-درمانی جدید و موثرتر به دست آیند. پروژه دیگری هم در دست توسعه کمپانی است که هدف آن پی بردن به چگونگی ایجاد و رشد غده های سرطانی در بدن بیماران مختلف است، توسط این پروژه روند ایجاد و رشد تومورهای سرطانی به صورت دقیقی شبیه‌سازی و بازسازی می‌شود، به این ترتیب بررسی‌های بسیار دقیق‌تری می‌تواند روی این بیماری انجام داد. اما یک پروژه بسیار بلند پروازانه دیگر هم در دست توسعه مایکروسافت است که کمپانی آن را پروژه “Moonshot” نام نهاده است. بر اساس این پروژه، سلول‌های بیولوژیکی ساخته خواهند شد که درست مثل یک کامپیوتر قابل برنامه‌ریزی هستند و می‌توانند وارد بدن بیمار شده و کارهای مختلفی انجام دهند.

خب سلول‌های بیولوژیکی ساخت دست بشر که می‌توانند برنامه‌ریزی شوند، حتی اگر عملی هم شود، بسیار بلندپروازانه است، تا کنون مایکروسافت جزییات چندانی از این پروژه ارایه نداده است. در مقابل شخصی‌سازی کردن و منحصر کردن علم پزشکی برای هر بیمار به صورت جداگانه، چیزی بسیار قابل تصورتر است که امیدواریم موثر نیز واقع شود. در دنیای امروز سرطان، یکی از معروف‌ترین و بدترین بیماری‌هایی است که جامعه بشری را تهدید می‌کند. این تهدید خیلی وقت است که وجود دارد و هنوز هم راه مقابله قطعی برای آن پیدا نشده است. برای پیش‌گیری و مقابله و اگر خوش‌شانس باشیم، درمان این بیماری، پزشکان صدها دارو را از ترکیب صدها داروی دیگر می‌سازند و به امید و قطع روند رشد غده‌ها، با توجه به نوع و وخامت آن، برای بیماران تجویز می‌کنند. حال پروژه هانوفر مایکروسافت با یک انالیز دقیق از غده سرطانی، می‌خواهد به پزشکان کمک کند که تمرکز خود را متمرکز کرده و یک رژیم دارویی-درمانی بهتر را برای هر بیمار، با توجه به نوع و وخامت سرطان وی، تعیین کنند. کمپانی نام آشنای IBM هم با گرد هم آوری یک جامعه پزشکی 600 هزار نفری و بررسی 1.5 میلیون پرونده بیمار سرطانی، به دنبال ابداع روشی بهتر برای درمان این بیماری است.

مایکروسافت طرح دیگری هم دارد که اساس آن تجهیز رادیولوژی‌ها به هوش مصنوعی، و استفاده از آن برای آنالیز بهتر و دقیق‌تر سی‌تی (CT Scan) اسکن‌های تهیه شده از تومورهای سرطانی است. خوشبختانه باز هم مایکروسافت تنها کمپانی فعال در این حوزه نیست، گوگل هم با پروژه‌ای موسوم به DeepMind در همین حوزه تحقیق می‌کند و محققین اهل بریتانیای این پروژه هم اکنون با همکاری University College Hospital، واقع در شهر لندن، در پی توسعه ابزاری برای درمان تومورهای سر و گردن، به روش تابش مستقیم (اشعه) هستند، از دیگر پروژه‌های گوگل و این مرکز می‌توان به تلاش برای پیدا کردن روشی به منظور تشخیص زودهنگام بیماری‌های چشمی و مربوط به چشم، اشاره کرد. با اینکه مایکروسافت می‌تواند با تحقیقات خود و هوش مصنوعی، چیزهای جدیدی در دایره سلامت و بهداشت بریزد، به‌هرحال این حقیقت وجود دارد که وی در این میدان یکه و تنها نیست و بازیگران دیگری هم حضور دارند، که این رقابت و اینکه چه کسی برنده آن خواهد بود، اصلا اهمیتی ندارد. زیرا در این زمینه مهم‌ترین چیز، ارایه خدمتی شگرف در زمینه‌های یاد شده به جامعه بشری است.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.