ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

مایکروسافت آینده تعامل با رایانه‌ها را ردیابی دست می‌داند

+

مایکروسافت در نظر دارد تا قدرت رابط کاربری را در آینده به فراتر از موس و صفحه‌کلید ببرد. مدتی است که این کمپانی حیطه فعالیت‌های خود را گسترش داده و در زمینه‌های مختلفی از جمله تشخیص صدا و واقعیت ترکیب شده سرمایه‌گذاری می‌کند. حال به نظر می‌رسد که بخش تحقیقات مایکروسافت به پیشرفت‌های قابل توجهی در رابطه با ردیابی دست رسیده است. محققان بر روی نرم‌افزاری کار می‌کنند که به محیط‌های مجازی اجازه می‌دهد که جزییات حرکت دست را تشخیص دهند و مسیر حرکت آن را ردیابی کنند. این پیشرفت می‌تواند در هدست‌های واقعیت مجازی به کار گرفته شود و یا به کاربر این توانایی را ببخشد تا با دقت بیشتری اشیا مجازی را بر روی صفحه نمایش کنترل کند.

مایکروسافت در تابستان حاضر دو کارکرد این پروژه را در دو کنفرانس تحقیقاتی دانشگاهی به نمایش می‌گذارد، که این امکان را فراهم می‌کند تا بررسی دقیق‌تری نسبت به آن‌چه که ممکن است آینده مجازی ما باشد، داشته باشیم. مایکروسافت بر روی بهبود دقت ردیابی حرکت دست تمرکز کرده است، در حالی که میزان قدرت مورد نیاز برای پردازش حرکات پیچیده را کاهش می‌دهد. جیمی اسکاتن محقق اصلی این پروژه در آزمایشگاه تحقیقاتی مایکروسافت در بریتانیا در این مورد می‌گوید:

Jamie-Shotton-Quotations

ما در حال رسیدن به نقطه‌ای هستیم که دقت در آن به اندازه‌ای است که کاربر می‌تواند احساس کند که دست آواتار همان دست واقعی خودش است. این موضوع اصلی تحقیق ما برای سال‌های سال بوده است، اما من فکر می‌کنم کهحال حاضر زمانی است که ما در حال حرکت به سمت دیدن راه حل‌هایی واقعی، قابل استفاده و گسترش‌پذیر برای این مورد هستیم.

مایکروسافت دو ویدیو را در رابطه با پیشرفت‌هایی که در این زمینه به آن‌ها دست یافته، منتشر کرده است. ویدیو اول (در بالا) شامل مثال‌هایی است که نشان می‌دهد کاربر در چه مواردی می‌تواند با دکمه‌ها، کلیدهای مجازی، صفحه شماره‌گیر، لغزنده‌ها و … با دقت بیشتری در تعامل باشد. مایکروسافت مدعی است که کسانی که این پروژه را تست کرده‌اند، گزارش کرده‌اند که احساسی واقعی از مالکیت دستان مجازی خود دارند. به سادگی می‌توان تصور کرد که این نوع تحقیق می‌تواند برای ساخت ابزارهای مجازی یا کنترل فعل و انفعالات مختلف در بازی‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

ژست‌های حرکتی دست برای کنترل ویندوز و تعامل با آن

در حالی که مایکروسافت سرمایه‌گذاری عظیمی را بر روی واقعیت ترکیب شده برای هالولنز کرده است، این کمپانی همواره به دنبال ژست‌های حرکتی اضافه‌ای است که با استفاده از آن‌ها می‌توان ویندوز را کنترل کرد و به تعامل با آن پرداخت. به سال ۲۰۱۳ بازگردید، هنگامی که مایکروسافت نشان داد با استفاده از دوربین کینکت و ژست‌های حرکتی مختلف می‌توان به تعامل با ویندوز پرداخت. به نظر می‌رسد که آن مورد توسعه داده شده و به پروژه پیشرفته‌ای که هم‌اکنون پروژه پراگ نامیده می‌شود تبدیل شده است. هدف این پروژه این است که توسعه دهندگان بتوانند برنامه‌هایی را بسازند که می‌توان از حرکات سفارشی شده دست برای استفاده از آن‌ها بهره گرفت. به طور فزاینده‌ای اندازه دوبین‌های سه بعدی در حال کاهش است، اما پروژه پراگ به لپ‌تاپ‌ها و رایانه‌هایی نیاز دارد که به طور وسیعی از این دوربین‌های جدید کینکت‌مانند برای شناسایی ژست‌های حرکتی بهره می‌برند.

پروژه ردیابی دست و شناسایی ژست‌های حرکتی مایکروسافت تنها یک پروژه تحقیقاتی است، اما این بدان معنا نیست که آن‌ها در آینده این پروژه را به واقعیت مبدل نخواهند ساخت. در اغلب موارد پروژه‌های تحقیقاتی مایکروسافت دقیقاً به چیزی اشاره می‌کنند که این کمپانی در طول چند سال پس از آن، آن را برای استفاده در اختیار مصرف‌کننگان قرار می‌دهد.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.