ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

بیلد ۱۴۳۹۳ ویندوز ۱۰ دسکتاپ و موبایل به عنوان بیلد RTM شناخته شد!

+

مایکروسافت امروز یک بیلد پیش‌نمایش جدید برای اینسایدرهای ویندوز ۱۰ موبایل و دسکتاپ منتشر کرد. حال ساعاتی پس از انتشار این بیلد، مشخص شده این بیلد، نسخه RTM و تقریبا نهایی ویندوز ۱۰ برای دسکتاپ و موبایل است. با ویاتک همراه باشید.

روزی که برای اولین بار ویندوز ۱۰، در یک کنفرانس خیلی خیلی ساده و صمیمی معرفی شد، تری مایرسون، رییس بخش ویندوز، اعلام کرد ویندوز ۱۰ هر سال یک آپدیت بزرگ تحت عنوان آپدیت سالگرد دریافت خواهد کرد و ویندوز ۱۰ به این ترتیب آخرین نسخه از مایکروسافت ویندوز خوهد بود و دیگر چیزی به اسم ویندوز ۱۱ یا هر اسم دیگری در کار نیست. در کنار این موضوع مایرسون این را هم گفت که مایکروسافت قصد دارد یک پروژه همگانی به اسم Windows Insider Project را کلید بزند و از همه علاقه‌مندان به ویندوز دعوت کند تا در دایره این پروژه دور هم جمع شوند و با دریافت بیلدهای پیش‌نمایشی که کمپانی منتشر خواهد کرد، هم شاهد رشد و پیشرفت و تکامل آن باشند، هم در این امر مایکروسافت را یاری کنند. نمی‌دانیم نتیجه‌ای که این پروژه امروز در برابر چشمان‌مان پدید آورده است چگونه ارزیابی می‌شود. اما با احترام به جامعه طرفدار سیستم عامل‌های متن باز، می‌توان گفت که مایکروسافت با این کار، به جای اینکه سیستم عامل خود را متن باز کند تا همه بتوانند آن را طوری که دوست دارند توسعه دهند، از کاربران خواست تا چیزهایی را که دوست دارند را درخواست کنند تا کمپانی به ویندوز اضافه کند.

این پروژه ثمراتی هم داشت و امروز ویندوز ۱۰ به عنوان کامل‌ترین و پربارترین ویندوز ساخته شده شناخته می‌شود. مایکروسافت از شکست خود در ویندوز ۸ عبرت گرفت و در ویندوز ۱۰ همه کاربران و همه دستگاه‌ها را در نظر گرفت و کاری کرد که ویندوز ۱۰، چه در صفحه لمسی چه توسط ماوس و کیبورد، و چه توسط کنترلر اکس‌باکس و یا حتی در کالبد ظریف یک گوشی هوشمند، کاملا یکسان عمل کند. خوشحالیم که این امر علیرغم نابه سامانی‌های بخش موبایل، تا حدودی محقق شده است. در ۲ آگوست به اولین سالگرد تولد ویندوز ۱۰ می‌رسیم، و این در کنار گوش‌زد کردن این‌که زمان خیلی زود می‌گذرد، این را هم تداعی می‌کند که مایکروسافت توانسته یک سال خوب را با ویندوز ۱۰ پشت سر بگذارد.

امروز مایکروسافت به رسم همیشگی خود، یک بیلد پیش‌نمایش برای دسکتاپ و موبایل منتشر کرد. شناسه این بیلد ۱۴۳۹۳ است و ساعاتی بعد از انتشار آن مشخص شد که این بیلد به عنوان بیلد RTM در اختیار کمپانی‌های سازنده سخت‌افزار قرار خواهد گرفت، تا دستگاه‌ها و سیستم‌های جدیدی که قصد ساخت آن‌ها را دارند روی این نسخه تست کرده و ارایه دهند. اگر همیشه جزو اولین کسانی بوده‌اید که بیلدهای پیش‌نمایش جدید را دریافت کرده‌اند، می‌توانید بیلد ۱۴۳۹۳ را به عنوان بی‌نقص‌ترین بیلد پیش‌نمایش ویندوز ۱۰ دسکتاپ در رایانه رو‌میزی یا لپتاپ یا حتی تبلت ویندوزی خود دریافت و نصب کنید و اگر هم یک گوشی ویندوز موبایلی دارید، می‌توانید بیلد جدید را بدون نگرانی دریافت کنید. مایکروسافت آخرین باگ‌ها و مشکلات باز مانده برای دسکتاپ و موبایل را هم برطرف کرده است، ولی ناگفته نمایند مشکل کوچکی در قابلیت ضبط مکالمه و بلوتوث بیلد موبایل وجود دارد که به زودی برطرف خواهد شد. به‌هرحال اکنون این بیلد خالص در اختیار علاقه‌مندان است و به زودی نسخه رسمی و نهایی و همگانی آن نیز تحت عنوان آپدیت بزرگ سالگرد ویندوز ۱۰ برای دستگاه‌های ویندوزی، مطابق با شرایط ارایه خواهد شد.

مایکروسافت به رسم همیشگی برنامه اینسایدر، از کاربران خود دعوت کرده این بیلد را دریافت کنند و اگر هنوز هم مشکلی کشف نشده‌ای وجود دارد گزارش کنند. کمپانی به تدریج آپدیت‌های تجمعی تکمیلی را برای این نسخه ارایه خواهد داد تا اگر مشکلی هست رفع شود، و همچنین به واسطه این آپدیت‌های تجمعی به مرور زمان مشکلات احتمالی نیز پوشش داده خواهند شد و از طرفی امنیت سیستم عامل روز به روز تقویت خواهد شد. کمپانی کار به روی آپدیت سالگرد بعدی که سال آینده منتشر خواهد شد را اغاز کرده است و احتمال آن می‌رود که پروژه اینسادر همچنان به کار خود ادامه دهد و انتشار بیلدهای پیش نمایش آپدیت سالگرد بعدی نیز به زودی آغاز شوند.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.